Poslanec Úsvitu: Na Ukrajině mě obklopili ostří hoši s kalašnikovy. Bez vměšování USA by na světě bylo méně válek a Putin...

23.07.2014 14:29 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec Úsvitu Karel Fiedler míní, že kdyby se USA ve světě nevměšovaly, mohlo by být mnohem méně konfliktů. Ukrajina by podle něho neměla vstupovat do EU, protože na Ukrajině vládnou oligarchické struktury. Rusko šlo podle něho za Putina ekonomicky nahoru. Na Ukrajině je složitá šachovnice a je těžké určit, kterému z několika hráčů se mohl hodit pád malajsijského letadla. Události na Majdanu byly podle něho rozdmýchány zvenčí.

Poslanec Úsvitu: Na Ukrajině mě obklopili ostří hoši s kalašnikovy. Bez vměšování USA by na světě bylo méně válek a Putin...
Foto: Archiv časopisu Green
Popisek: Karel Fiedler.

Jak se díváte na konflikt na Ukrajině, na roli EU, USA a Ruska? Objevují se varování o obnovení studené války, že Putin je komunista, soudruh, diktátor, kágébák... Je Rusko hrozbou, nebo to tam destabilizoval někdo jiný?

Když před několika lety hlavní ekonomické mocnosti světa G7 začaly být více vstřícné vůči Rusku, tak jsem si říkal, jestli to není příliš brzo a zda bychom neměli být trochu opatrnější. Současný vývoj mému náhledu trochu dává za pravdu. Na druhou stranu je pravda, že politika, kterou dělají Spojené státy, viz například válka v Iráku, také nebyla ta správná. Když se na ty věci podíváme reálně a pragmaticky a podíváme se, kde má jedna i druhá mocnost – a tady jde o souboj těchto dvou mocností – své vojenské základny ve světě, tak je jednoznačné, že větší aktivita, a ne ta dobrá, je na straně Spojených států.

Dnes u některých lidí ze setrvačnosti zůstává původní vidění. Já si myslím, že spory by netrvaly tak dlouho, kdyby chyba byla jen na jedné straně, takže já vidím chyby i na straně druhé. Platí, že Spojené státy, kdyby uplatňovaly své zájmy jen na svém kontinentu či nejlépe jenom na svém území, tak by těch konfliktů ve světě bylo určitě méně. Když se podíváme tam, kde zasáhly, tak těžko bychom nalezli zemi, kde to mělo ve finále pozitivní efekt.

Tedy, že arabské jaro, angažmá v Iráku, Sýrii vedly k nástupu islamismu, občanským válkám a destabilizaci...

Vidím tu ekonomické pokrytectví Západu. Nejdříve jim prodáme zbraně, naučíme je s nimi patřičně zacházet a pak se divíme, že ty zbraně občas nepoužijí žádoucím způsobem. Také jsme si zvykli na to, že žijeme ve střední Evropě a máme levné výrobky z těchto zemí a lidé z těchto zemí pro světoznámé firmy vyrábí levně výrobky a my jsme si zvykli, že je levně kupujeme, protože lidé tam jsou ochotni pracovat za velmi nízkou mzdu. A jestliže v určitých částech světa jsou lidé, kteří nemají co ztratit a neví, jestli uživí své děti za týden, za dva měsíce či za rok, tak jejich přístup k životu je jiný. Nemají co ztratit a sahají k extrémním řešením. Nemůžeme si tedy za takové věci sami tím, že je necháváme v ekonomické zaostalosti? Západní země si z těchto zemí berou špičky, lékaře a vědce a ty země nechávají v zaostalosti. Země na západ od nás to dělají podobně. Nechtějí naše dělníky a svářeče, chtěly jen, co se jim hodí. Takže to je určité ekonomické pokrytectví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dušan Neumann: Benzín už v USA klesl z 27 Kč na 18 Kč. Trump má plán i na Putina, líbí se mi to

4:44 Dušan Neumann: Benzín už v USA klesl z 27 Kč na 18 Kč. Trump má plán i na Putina, líbí se mi to

Donald Trump mění Ameriku k lepšímu ještě před svým oficiálním nástupem k moci. V pořadu Rozhovory P…