Pravda o zbraních pro Ukrajinu. Faktor Číny. Zaorálek vnesl fakta

03.03.2022 4:44 | Rozhovor

Západ je ve vztahu k Ukrajině jednotný hlavně v neschopnosti cokoli udělat. Prohlášení o solidaritě zabíjení lidí nezastaví. PL to řekl exministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Varuje, že námi darované zbraně a munice se do rukou ukrajinských vojáků nedostanou. Hlavní úkol západních států Zaorálek spatřuje ve vyjednání humanitárního koridoru, který umožní dodávky zoufale chybějících léků, zdravotnického vybavení, které na místě podle jeho osobních kontaktů chybí. Bývalý šéf české diplomacie též nastínil, jaké okolnosti by Putina mohly přimět k určitému obratu. Jde o Čínu a sankcemi postižené oligarchy, kterým se gigantické jmění během dnů mění na bezcennou slámu.

Pravda o zbraních pro Ukrajinu. Faktor Číny. Zaorálek vnesl fakta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Rusko ze strany USA a Evropy čelí zatím nejostřejším sankcím. Lze odhadovat, kdy běžní Rusové jejich sílu pocítí naplno? A může to masově změnit jejich náhled na Vladimira Putina?

Často se říká, že sankce obecně jsou neefektivní, ale pokud jde o ty současné sankce a jejich rozsah, nelze říci, že by neměly efektivitu. Včetně toho, že Německo zastavilo certifikaci na Nord Stream 2 nebo že USA a EU omezily schopnost Ruska provádět transakce v cizích měnách. Toto jsou mimořádné kroky, které dosud v takovém rozsahu nebyly využity. Existují mezinárodní analýzy, které říkají, že dopad toho balíku sankcí na ruský finanční systém je dost dramatický. Ruskou ekonomiku to všechno zásadně izoluje. Je jasné, že takový typ sankcí má dopad i na nás samotné, ale jsou rozhodně účinné ve vztahu k Rusku. A když vidíme v některých ruských městech ten run na banky, jak si lidé vybírají hotovost, je účinek docela rychlý. Rozhodně se ta reakce Západu nedá shodit a označit ji za kosmetickou věc

Do jaké míry to ale změní postoj Rusů k Putinovi, to je něco jiného. Podle toho, jaké mám informace o fungování ruských médií, která mimořádně silně působí na veřejnost, můžeme říct, že Putin je schopen udržovat poměrně vysokou podporu pro svou operaci. Propaganda je masivní a podle všeho i účinná. Viděl jsem nějaký průzkum, podle kterého Putinovu „technickou operaci“ na Ukrajině podporuje 68 procent Rusů. Obávám se, že to v krátké době nemůže mít nějaký dopad na atmosféru v rámci veřejnosti. Dopad to ale má na ruské oligarchy a lidi z Putinova okolí, protože sankce těžce zasáhnou řadu jemu blízkých byznysmenů. Podívejte se na Abramoviče v Londýně. Pokud budou ještě výrazněji zasaženy majetky ruských oligarchů v zahraničí, může se něco změnit, protože jejich gigantické prostředky v zahraničí jsou mimořádného rozsahu. Odhaduje se to na 85 % HDP Ruska. Takže dosud přijaté sankce nejspíš nebudou konečné a uvažuje se o tom, jak zasáhnout prostředky, které jsou například ve švýcarských bankách apod. 

Mluví se ale také o propojení významných politiků Západu s ruskými prostředky. Jde pouze o to, jak budeme schopni a ochotni s tím něco udělat. Je to i setkání s naší vlastní zkorumpovaností, když se podíváme, kam až ruský kapitál pronikl. Už teď jsou ty sankce zásadní a mohou vést k tomu, že to bude mít vliv na Putinovo okolí. Významný oligarcha Oleg Děripaska změnil názor, protože přichází skoro o všechno, a vystoupil proti válce. Zjistil, že se mu veškeré jmění proměňuje ve slámu. Nikoli veřejné mínění, ale toto může začít měnit postoje některých Putinových blízkých. 

Jinou změnu očekávat podle vás nelze?

Vždycky se říká, že válka má vlastní dynamiku, kterou už nikdo v jisté chvíli nedokáže kontrolovat. Zaujalo mě, jak teď Čína řekla, že nabízí svou roli jako mediátor míru a poprvé z Pekingu zazněla změna tónu. Řekli, že jsou extrémně a mimořádně znepokojeni tím, co se na Ukrajině děje civilnímu obyvatelstvu. Toto stanovisko padlo v telefonickém rozhovoru mezi čínským ministrem zahraničí a jeho ukrajinským protějškem. To je podle mě zásadní zpráva. Původní stanovisko Číny před invazí bylo, mluvili o tom, že viníkem ukrajinské krize jsou Spojené státy; a teď nově říkají, že respekt k teritoriální integritě všech zemí je zásadní věc. 

Zdálo by se, že pokusy o jednání by měly přicházet z Evropy a ze Spojených států, ale to se do této chvíle moc nedařilo, ani před invazí. Veškeré jednání byla bezvýsledná. Vstup Číny do toho celého může být zásadní, protože současná ruská politika je velice v rozporu s čínskou strategií v současném světě. Čína dnes neproniká do světa vojenskými expanzemi, ale její růst i pozice ve světě byly založeny na něčem úplně jiném než vojenské akce. Fungují jako ekonomická mocnost, což se projevuje v asijských zemích, v Kanadě a v celé řadě zemí světa. Ruská invaze na Ukrajinu je v rozporu s tím, jak Čína přistupuje ke světu. Důležité je i to, že Čína má poměrně rozsáhlé investice na Ukrajině.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zúčtování s woke, vysušení washingtonské bažiny. To čeká europoslanec Kubín od Trumpa

4:44 Zúčtování s woke, vysušení washingtonské bažiny. To čeká europoslanec Kubín od Trumpa

„Konečné zúčtování s woke a také vysušení washingtonské bažiny.“ To si slibuje europoslanec Tomáš Ku…