Václavu Klausovi v devadesátých letech dámy nosily kravaty, a vám, jak vidím, teď nosí autíčka…
To mi jeden kolega udělal poctivou zmenšeninu nejlepšího auta, které jsem kdy měl (smích).
Mně to napadlo, protože jste mluvil o tom, že byste chtěli přebírat voliče ODS a v podstatě ji nahradit jako lídr pravice tím, že byste chtěli mít víc poslanců než Fialova ODS. A že chcete navazovat na starou ODS. Co je podle vás ten fundament, který byste si chtěli ze „staré ODS“ odnést?
My jsme si ten fundament ODS už dávno odnesli. Je to přístup k pravicové politice a k pravicové ideologii, který ta strana měla, a oni ho opustili. A my, kteří jsme ho opouštět nechtěli, jsme si museli založit stranu, která tyto pozice politicky zpracuje.
Za mě je škoda, že česká pravice umírá, a nechci to dopustit. Pravicová politika je důležitá a zásadní – přináší svobodu a prosperitu všem.
Václav Klaus tu byl, jako host, a mluvil z pódia o tom, že byste se měli stát „plnoformátovou“ pravicovou stranou, zabývající se všemi důležitými tématy. Vy jste opakovaně vysvětlovali, že ten automobil je pro vás hlavně symbol nezávislosti a životních potřeb, ale přece jen: nemáte strach, že budete některými vnímáni příliš úzce, jako nějaká „dízllobby“, než jako politická strana s komplexním programem?
Pan prezident Klaus v tom měl určitě pravdu. Ale on si ten svůj projev psal dříve a neznal naše programová východiska, která jsme tu dnes představili. A ta jsou v podstatě naplněním toho, po čem volal. Před čím nás varoval, to se nestalo, a k čemu nás nabádal, to jsme udělali.
Každý, kdo si naše desatero prostuduje, tak vidí, že skončila éra, kdy jsme mohli být vnímáni jako strana jednoho zájmu, která bojuje jen proti zákazu spalovacích motorů. Dnes už se naše ideové spektrum rozšířilo a jsme za to rádi.
A jsme rádi, že to magnetizuje zájem lidí.
Máte své „desatero“ základních hodnot a jednou z nich je, že „Člověk není nepřítel“. To mě zaujalo. Vnímáte to opravdu tak, že vaši oponenti, levicovější nebo zelená část politického spektra, bere člověka jako nepřítele?
Ano. Vnímáme to tak. Pro ně je nepřítel člověk jako jedinec, samostatná bytost. A ideálem je pro ně nějaký kolektiv, který se dá směrovat a ovládat. A třeba i přimět, aby dělal něco, s čím by ti lidé sami o sobě nikdy nesouhlasili. Levicový přístup bere člověka jako nepřítele.
A je jedno, jestli se bavíme o levicových stranách kolektivistických, nebo těch zelených. Ty zase nahradily člověka přírodou, nejde jim o blaho člověka, ale o blaho přírody, a člověk se pro ně stává škůdcem. A to je špatně, člověk není nepřítel, neškodí přírodě, nemá být nucen se uskromňovat, nemá mít pocity viny a špatného svědomí jen proto, že žije. Jsme lidé a máme právo žít a máme právo na to, aby středobodem uvažování bylo blaho člověka.
Když bychom v tom vašem desateru pokračovali, tak hned prvním bodem je, že Auto není nepřítel. Už jsme si řekli, že automobil je pro vás symbol pro širší ideologii, kterou chcete prosazovat. Pojďme si tedy říci, co všechno vám ten automobil symbolizuje.
Automobil je symbol základních životních potřeb. Potřeb drtivé většiny společnosti. Možná je nepotřebuje několik potrefených zelených nebinárek tady na Letné, co se zvládnou ze své klimatické úzkosti vyjezdit na koloběžce. Ale pro miliony lidí, kteří se musí dostat za prací, za doktorem, nebo děti do škol, je to základní existenční prostředek.
A tato základní životní potřeba pohybu a komunikace lidem nemá být zbytečně omezována nebo oklešťována. A my nevidíme důvod, proč by měla. Auto není nepřítel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo