Předseda Pirátů Bartoš: Odmítáme kovbojské právo silnějšího. Hledáme zdravou vyváženost

09.04.2019 11:34 | Zprávy

ROZHOVOR „Nálepkování a strašení ve chvíli, kdy jsme řešili pouhý podklad pro další širokou debatu, mě osobně unavuje a brání konstruktivnímu dialogu. V posledních volbách Piráty volilo dle veřejně dostupných dat asi 170 000 bývalých voličů TOP 09 a asi 80 000 bývalých voličů ODS. Nepředpokládám, že to byli lidé, kteří by volili komunisty, takže tato nálepka patrně nezafunguje, a je to jen pokus zvrátit trend,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš k označování jeho strany za komunisty v souvislosti s kauzou byty, kterou podle něj z neznalosti vytvořil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Vyjadřuje se i k zahraničním cestám Pirátů, Tommymu Robinsonovi či změnám ve vládě.

Předseda Pirátů Bartoš: Odmítáme kovbojské právo silnějšího. Hledáme zdravou vyváženost
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Kvůli kauze s prázdnými byty v Praze byli Piráti napadáni politickými soupeři i částí médií. Občas zaznívalo, že Piráti jsou komunisté. Co k tomu říci? A co na fakt, že vás sice kritizují, ale jako řešení nabízejí pouze výstavbu nových bytů, které jsou ale drahé a může si je dovolit jen někdo?

Tento nesmysl, bohužel, vytvořil z neznalosti pan předseda TOP 09 Pospíšil, který zároveň vede jejich kandidátku do Evropského parlamentu. Já jsem mu záhy psal, aby se prvně informoval. O setkání s ním usiloval i místopředseda Pirátů Ferjenčík, kterého však pan Pospíšil ignoroval. Nálepkování a strašení ve chvíli, kdy jsme řešili pouhý podklad pro další širokou debatu, mě osobně unavuje a brání konstruktivnímu dialogu. V posledních volbách Piráty volilo dle veřejně dostupných dat asi 170 000 bývalých voličů TOP 09 a asi 80 000 bývalých voličů ODS. Nepředpokládám, že to byli lidé, kteří by volili komunisty, takže tato nálepka patrně nezafunguje, a je to jen pokus zvrátit trend.

Obecně, jak se Piráti dívají na tu dělící linii mezi volnou soutěží a regulací. V čem je vhodnější nechat volnost, v čem naopak regulovat?

Důležité je si uvědomit, že nežijeme v bezpráví a běžný život i podnikání podléhá regulacím českými zákony. Někdy je to ku prospěchu věci, jindy je to zbytečné, nebo dokonce škodlivé. Mezi přílišnou a nemístnou regulací a naopak kovbojským právem silnějšího je třeba hledat zdravou vyváženost. Nejsme přátelé dogmat.

V některých pro občany a společnost klíčových oblastech stát garantuje speciální prostředí. Týká se to například energií a vody, ale i dopravy, vzdělání, zdravotních služeb či bydlení. Stát by měl garantovat občanům adekvátní standard a zároveň se snažit patřičně stimulovat trh, aby v něm probíhala zdravá soutěž, která tlačí na vysokou kvalitu poskytovaných služeb. Důležité je chránit zdraví občanů, řešit problematiku znečištění životního prostředí, vzduchu a vody. Nikdo z nás nechce jíst zkažené maso, pesticidy ošetřované ovoce a zeleninu, pít chemické limonády, léčit se zastaralými léky.

Úkolem politika je měřit komerčním subjektům rovným dílem a v základních věcech, jako je bydlení, zdravotní péče či vzdělávání, umožnit státu konkurovat cenou a kvalitou soukromému sektoru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

platy

Dobrý den, vy jste sice v televizi odsuzovala zvýšení vašich platů, ale předpokládám, že si peníze navíc necháte? A ještě taky tvrdíte, že by se teď měli zmrazit, co ale pak a co to řeší? Mě spíš zajímá, co hodláte udělat proto, abysme i my občané brali důstojné platy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

220 Kč za dvě nožičky párků. A další cenové pohromy pro lyžaře na Lipně

14:11 220 Kč za dvě nožičky párků. A další cenové pohromy pro lyžaře na Lipně

Dvě nožičky párků za 220 korun, tři míchaná vajíčka za 170. Smažený sýr za 259, svíčková na smetaně …