Premiér Babiš se včera účastnil v Bratislavě schůzky premiérů Visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Kancléřku Babiš zaskočil svým projevem na společné tiskové konferenci. Řekl totiž, že celá Visegrádská čtyřka ročně přichází asi o 50 miliard eur z dividend, které jdou do jiných zemí EU. Stojí celá věc tak, že z EU jen čerpáme dotace, nebo má Babiš pravdu, že existují i jiné skutečnosti, které je třeba brát v potaz, a je legitimní o nich mluvit?
Z EU rozhodně pouze nečerpáme. Troufnu si říci, že naše náklady na členství jsou mnohem vyšší, než kolik dostáváme na dotacích. Vyčíslit je ovšem bude velmi těžké a je otázka, zda to není zbytečné.
Je Visegrádská čtyřka ve sporu s Německem? Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński nedávno uvedl, že po Německu Poláci budou chtít reparace za druhou světovou válku. Co si o tom myslet?
Visegrádská čtyřka není ve sporu s Německem. Německo je ve sporu s Visegrádskou čtyřkou. Tento stav ostatně trvá po většinu novodobých dějin. Německo se sice před lety pokusilo „uplatit“ Poláky instalováním Donalda Tuska do celkem bezzubého úřadu tzv. prezidenta EU, nicméně ani to naštěstí nezlomilo polskou hrdost a sebevědomí. V tom bychom měli naše sousedy následovat. Otázka reparací je však podle mě po 70 letech již uzavřená – kdybychom se o ně začali hlásit po vzoru Polska i my, pravděpodobně bychom si opět vyslechli řadu nesmyslů o Benešových dekretech. A to nejen z úst landsmanschaftu, ale i od jeho českých příznivců. Myslím, že po Německu nepotřebujeme chtít naprosto nic, kromě jediného – aby nechtělo nic od nás.
Je možné, že se nám členství v EU do budoucna z ekonomického hlediska vymstí? A co takoví Slováci, kteří platí eurem a musejí se účastnit „eurovalu“? Jaké následky by pro Slovensko měla aktivace tohoto záchranného systému?
Proč do budoucna? To už se nám vymstilo dnes. Dotace velkým firmám ničí naše malé firmy. Nesmyslná společná politika např. v oblasti zemědělství ničí náš venkov, krajinu i potravinářství. Regulace prodražuje řadu zakázek či stavby nových domů…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs