Primitivní antizemanismus. Hysterie. Petr Nečas pro PL účtuje s odpůrci návštěvy šéfa Číny

28.03.2016 16:16 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý premiér Petr Nečas považuje návštěvu čínského prezidenta v ČR za obrovský zahraničněpolitický úspěch Miloše Zemana. Přiznává, že na tuto událost existují ve společnosti rozdílné názory, nicméně nejvíce siláckých výroků vůči Číně se podle Nečase dopouštějí ti, kteří o Číně prakticky nic neví a jen rozšiřují nepravdivé a nekompetentní výroky.

Primitivní antizemanismus. Hysterie. Petr Nečas pro PL účtuje s odpůrci návštěvy šéfa Číny
Foto: archiv CEVRO
Popisek: RNDr. Petr Nečas, pedagog Centra transatlantických studií Vysoké školy CEVRO Institut

Začněme teroristickými útoky v Bruselu z minulého týdne. Podle řady analytiků to ukázalo křehkost Evropy neschopné se vůči takovým hrozbám jakkoli bránit. Scénář bývá podobný – útok, slova soustrasti a nutnosti držet pospolu a bojovat za zachování západní demokracie, zvýší se bezpečnostní opatření v ulicích, časem to vyšumí, přijde další teror a vše se opakuje. Nakolik je možné říci, že jsme v současné době jako Evropa naprosto bezbranní a teroristé mohou bez větších překážek zaútočit kdekoli a kdykoli se jim zachce?

Evropa je zranitelná. Mimo jiné proto, že posledních dvacet pět let otázku bezpečnosti podceňovala. Koneckonců se to odrazilo i na jistém oslabení Severoatlantické aliance. Na druhou stranu se ukazuje, že některé kroky byly velmi neprozřetelné. To znamená například, že tzv. Islámský stát cvičí občany členských zemí EU, kteří mají jejich pas a můžou se vrátit a vytvořit zde teroristické buňky. Naprosto se ztratila kontrola nad pohybem řádově statisíců lidí z Blízkého a Středního východu a severní Afriky po Evropě, kteří se tady pohybují. Samotné Německo uvádí, že nemá zaevidovaných až sto třicet tisíc lidí. I kdyby jen jedno procento z nich byli lidé se sklony k terorismu, neřkuli vycvičení k terorismu, tak je to tisíc tři sta běhajících časovaných náloží jen v Německu. Ta věc je strašně podceněná, celé důsledky migrační krize můžou mít z tohoto pohledu tragické bezpečnostní následky.

Částečně jste už odpověděl na moji další otázku, a sice nakolik souvisí migrační krize s terorismem. O tom se vedou vypjaté debaty. Jedni říkají, že souvislost je jasná, druzí to naopak odmítají s tím, že teroristické útoky tu byly už před migrační krizí.

Samozřejmě, že tu byly i před tím. Na druhé straně popírat zvýšené riziko, že v dresu migrantů se dostanou na území Evropské unie vycvičení teroristé, je absolutní krátkozrakost. Je to strkání hlavy do písku a může nám to zapříčinit velké problémy. Migrační vlna představuje výrazné bezpečnostní riziko s potenciálem teroristické hrozby a takto se k ní musí racionálně, nepředpojatě, bez antiislámských výlevů přistupovat.

Takže například polská vláda se podle vás zachovala racionálně, když řekla, že po útocích nepřijme žádného imigranta?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovi hoří mezi půlkami, tak vylezl Minář. Vyoral si všiml

13:31 Fialovi hoří mezi půlkami, tak vylezl Minář. Vyoral si všiml

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Mimo další témata, například jásání nad utopenými Rusy v Egyptě, …