Připravenost české armády, radikální islám, bezpečnost. Dva bezpečnostní experti promluvili otevřeně pro PL

05.02.2020 21:46 | Zprávy

ROZHOVOR Česká armáda by neměla „létat“ po zahraničních misích, ale vychovávat další vojáky k obraně našeho výsostného území. Ať se to líbí, nebo ne, i dřívější záklaďáci měli mnohdy větší zkušenosti a odhodlanost než někteří dnešní profesionálové. Kdo dnes oponuje, toho si více „všímá“ vojenské zpravodajství nebo další bezpečnostní složky. Kdo se ozývá proti předraženým zakázkám, tak se setkává s nevolí, a dokonce s aktivními zásahy do jeho soukromí. Proč nám nejvyšší islámští představitelé v Česku neřeknou, jak opovrhují a odmítají radikalismus? O tom všem jsme měli možnost hovořit hned se dvěma špičkovými bezpečnostními experty najednou.

Připravenost české armády, radikální islám, bezpečnost. Dva bezpečnostní experti promluvili otevřeně pro PL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojenská mapa ČR

Prvním je David Bohbot, původem z Izraele, absolvent mnoha specializovaných kurzů, s praktickými zkušenostmi, s nimiž se může srovnávat v ČR jen málokdo. Zkušený odborník na ochranu měkkých cílů a specialista na boj zblízka. Druhým je Jaroslav Štefec, bývalý voják, vysokoškolský pedagog, první ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování, specialista na vybavování armády a prostředí obranných nákupů. Dlouhodobě se mimo jiné zabývá schopnostmi české armády a jejím postavením ve společnosti.

Pánové, oba jste ve svých oborech známými odborníky. Můžete našim čtenářům ve stručnosti popsat, jak jste se vlastně dostali ke svým profesím?

Jaroslav Štefec: Já asi trochu nestandardně. Kvůli tatínkovým problémům v 50. letech jsem měl zavřené dveře nejen k vysněné jaderné energetice, ale dokonce i na tehdejší takzvanou hadrárnu čili vysokou školu textilní v Liberci. Paradoxně jediná škola, která byla ochotna mě přijmout, byla Vojenská akademie v Brně. Můžu se jen domýšlet, že jako vojáci jsme v armádě byli pěkně pod dohledem. Používám množné číslo, protože ve stejném ročníku, byť v jiném oboru, se mnou studoval nejen syn evangelického faráře z Opavy, ale i další „odpadlíci“.

Po pár letech u vojenského útvaru jsem požádal o přijetí do vědecké přípravy, prošel jsem jí a díky tomu jsem se začal věnovat armádním zakázkám a jejich řízení. I proto si mě v roce 1998 vybral tehdejší ministr obrany Vetchý jako svého poradce a pověřil mě přípravou Národního úřadu pro vyzbrojování. Povedlo se, a od té doby se to se mnou tak nějak táhne. Myslím, že víc to není třeba rozebírat.

David Bohbot: Vyrostl jsem s příběhy o mém dědečkovi a jeho bratrovi, kteří byli vyznamenáni za statečnost ve válce za osvobození Izraele. Můj tatínek sloužil dvacet pět let v izraelské armádě a jako voják dbal o to, abych hodně sportoval. K bojovým uměním mě přivedl už v šesti letech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

,,Evropa musí zůstat jednotná"

Fakt myslíte, že je Evropa nyní jednotná? A dokážete si představit, jak by v praxi vypadalo, kdyby byla třeba válka? Vždyť než by se politici v Evropě dohodli, už by bylo pozdě. A i když si o Trumpovi myslím své, není chyba Evropy, že dosud v otázce bezpečnosti spoléhala na USA neměla už dávno řešit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uklidíme po Fialovi. Šafránková chce odvrátit katastrofu s důchody

18:48 Uklidíme po Fialovi. Šafránková chce odvrátit katastrofu s důchody

Jasnou představu, jak stabilizovat důchodový systém a posílit jeho příjmovou stranu bez zvyšování po…