Prezident Zeman byl ve velké palbě kritiky za to, že nechtěl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury. Vy na Facebooku připomínáte případ bývalého slovenského prezidenta Kisky, který odmítl jmenovat vládu, protože se mu v ní nelíbil jeden navrhovaný ministr vnitra – Ráž mladší. K tomu se u nás žádná výrazná kritika neobjevila. Jak na to pohlížet. Jedná se o dvojí metr?
Přístup médií ke jmenování členů vlády na Slovensku a v naší zemi je skutečně rozdílný a podle mého mínění média používají dvojí metr. Nejsem právníkem, a tak nedovedu hodnotit, zda postup pana prezidenta Zemana je v souladu s Ústavou, ale já mám v něj důvěru.
Objevily se i návrhy na zrušení přímé volby prezidenta. Přišla s tím ODS. Co o tom soudíte?
Zrušení přímé volby prezidenta považuji za neproveditelné. Návrh ODS je velmi zvláštní. Všechny strany se zaštiťují demokracií a přímá volba prezidenta je nepochybně nejdemokratičtější způsob jeho volby. ODS svým návrhem vlastně říká dvě věci. Za prvé, současný prezident nám nevyhovuje a za druhé, občané jsou hloupí a volí špatně. Považuji takové pohrdání lidmi za nepřípustné.
Kvůli krizi kolem ministerstva kultury se vznášel otazník nad dalším působením ČSSD ve vládě. Jak ho hodnotíte? Všiml jsem si, že vás zvláště zaujal ministr Petříček, který si pořídil na zahradu MZ čmeláky...
Sociálně demokratická politika obecně ztratila řadu témat, a tudíž musí definovat nová témata, která by rezonovala s názory a přáním, nejen členů ČSSD, ale také voličů této strany. Myslím si, že ČSSD se měla postavit za svého ministra, když provedl rázná opatření. Připadá mi, že sociální demokracie začíná propadat klimatické ideologii, o čemž svědčí právě kroky pana ministra Petříčka.
Ochranu životního prostředí jistě podpoří každý rozumný člověk. Jak ale pohlížet na současný boj s klimatem šířícím se k nám ze západních zemí pod praporem mladé dívky Grety Thunbergové, která teď pluje lodí do Ameriky? Na Facebooku máte komentář Karolíny Stonjekové s titulkem Svět, který naslouchá více psychicky handicapovanému dítěti než daňovému poplatníkovi, je neskutečně naruby... Je svět naruby?
V oblasti ochrany klimatu, ale i v jiných oblastech je skutečně svět naruby. Zabývám se historií, a tak vím, že i v posledních tisíci letech se klima v Evropě výrazně měnilo. Víme, že byly období teplejší a chladnější. Současný teplotní výkyv je možná jednou z těchto anomálií. Samozřejmě, že musíme věnovat mnoho úsilí ochraně životního prostředí. Je však potřeba vnímat realitu a uvědomit si, že sama příroda může svými projevy podstatně více ovlivnit životní prostředí než my. Stačí velký výbuch sopky, velké zemětřesení a podobně a klima se může radikálně změnit. Evropa dělá hodně pro ochranu ovzduší, ale nemyslím si, že máme postupovat tak, abychom si zničili průmyslovou výrobu, abychom omezovali životní úroveň lidí tím, že jim budeme zakazovat jezdit autem, nejíst některé potraviny a podobně. Myslím si, že všechny věci se mají dělat s určitou mírou, a ne ode zdi ke zdi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban