Většina lidí si není schopna vytvořit dostatečné finanční rezervy. Při náhlé ztrátě práce by pětina respondentů nejnovějšího průzkumu České bankovní asociace nevydržela s úsporami ani měsíc. Jen polovina lidí by pak vystačila déle než čtvrt roku. Jde o alarmující zprávu? Je snad u Čechů zakořeněná nějaká menší spořivost, nebo prostě nemají z čeho rezervu vytvořit?
Lidé, kteří žijí z výplaty do výplaty, mají nesnesitelný život. Takoví lidé si nemohou dovolit výpadek příjmů, a proto si musí nechat vše líbit. S trochou nadsázky lze říci, že se jedná o moderní otroky. V České republice je takových lidí víc než dost. Mnozí z nich si za to mohou sami, protože neumí správně hospodařit. Nedokáží spořit, podléhají reklamě a kupují si věci, které nepotřebují. Problém je i ve školních osnovách, kde se lidé dozvídají o životě ve starověku a jak vypadá vzorec kyseliny sírové, ale nikdo jim neřekne, jak žít v dnešní době a co to je finanční gramotnost.
Alarmující jsou i výsledky ohledně spoření Čechů na důchod. 44 % dotázaných si ukládá měsíčně do 1000 korun. Dalších 33 % lidí si spoří mezi 1000 a 2500 korunami měsíčně. Jen 7 % lidí si spoří více než 5000 korun měsíčně. Budí ve vás tato čísla nějaké obavy o budoucnost lidí, které brzy čeká nástup do důchodu?
V České republice je zcela dominantní první pilíř důchodového systému. Jelikož mnoho lidí si nešetří dost peněz, stanou se v budoucnu zcela závislými na prvním pilíři. Je tedy zřejmé, že první pilíř bude muset být i v budoucnu zcela dominantní. To vzhledem k dalším vývojovým tendencím povede k tomu, že vyplácené důchody budou sloužit k přežití, ale rozhodně nezajistí stáří v luxusu.
Do důchodu brzy půjde první generace porevolučních podnikatelů. Ti si mnohdy po celou dobu, co jsou ekonomicky aktivní, platí jen minimální povinné sociální odvody. Hrozí tak, že pokud se nezajišťovali ještě jiným způsobem, prožijí důchod na pokraji chudoby, neboť jim bude náležet důchod ve výši kolem 6000 korun měsíčně. Jedná se podle vás o závažný problém?
Někteří podnikatelé odváděli málo, ale ve skutečnosti mají našetřeno dost peněz. O ty není třeba se obávat. Státu moc nedávali a ani od něj moc nečekají. Někteří lidé však téměř nic nemají a přitom na ně čeká velmi nízký důchod. Tito lidé se stanou politickým problémem. V případě, že jich bude hodně, tak to může vést ke změně důchodového systému. Například by se mohla zvýšit minimální výměra důchodů.
Mohou se vůbec dnešní Češi ve věku do 40 let spoléhat na to, že je na stáří zajistí současný průběžný důchodový systém? Budou se některé parametry důchodového systému měnit?
Mohou se spolehnout, že dostanou malý důchod, který jim umožní přežití. Určitě by si však neměli myslet, že bez vlastních úspor budou moci v důchodu cestovat či navštěvovat restaurace. Měli by počítat s tím, že do důchodu půjdou později, než dnes politici přiznávají. Posouvat věk odchodu do důchodu je sice nepopulární, ale pořád je to průchodnější než zvyšovat odvody na sociální zabezpečení či snižovat výši vyplácených důchodů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs