Prodali jsme ekonomiku cizincům, takže nám teď chybí kapitál. Ekonom Křeček radí, jak se připravit na horší časy

05.10.2019 19:43 | Zprávy

ROZHOVOR Lidé bez vytvořených úspor jsou s nadsázkou moderními otroky, říká hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček k výsledkům průzkumu, který odhalil, že celá pětina Čechů nemá žádné úspory na horší časy. Problém má podle Křečka kořeny už ve vzdělávacím systému, který neučí dostatečné finanční gramotnosti. A na obzoru je problém s důchody těch, kteří platí nízké sociální odvody. „Vyplácené důchody budou sloužit k přežití, ale rozhodně nezajistí stáří v luxusu,“ varuje Křeček a dodává, že někteří živnostníci, kteří nemají úspory a celou dobu živnosti si platili jen minimální odvody, se stanou vzhledem k nuzným příjmům v důchodu přímo politickým problémem.

Prodali jsme ekonomiku cizincům, takže nám teď chybí kapitál. Ekonom Křeček radí, jak se připravit na horší časy
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Většina lidí si není schopna vytvořit dostatečné finanční rezervy. Při náhlé ztrátě práce by pětina respondentů nejnovějšího průzkumu České bankovní asociace nevydržela s úsporami ani měsíc. Jen polovina lidí by pak vystačila déle než čtvrt roku. Jde o alarmující zprávu? Je snad u Čechů zakořeněná nějaká menší spořivost, nebo prostě nemají z čeho rezervu vytvořit?

Lidé, kteří žijí z výplaty do výplaty, mají nesnesitelný život. Takoví lidé si nemohou dovolit výpadek příjmů, a proto si musí nechat vše líbit. S trochou nadsázky lze říci, že se jedná o moderní otroky. V České republice je takových lidí víc než dost. Mnozí z nich si za to mohou sami, protože neumí správně hospodařit. Nedokáží spořit, podléhají reklamě a kupují si věci, které nepotřebují. Problém je i ve školních osnovách, kde se lidé dozvídají o životě ve starověku a jak vypadá vzorec kyseliny sírové, ale nikdo jim neřekne, jak žít v dnešní době a co to je finanční gramotnost.

Alarmující jsou i výsledky ohledně spoření Čechů na důchod. 44 % dotázaných si ukládá měsíčně do 1000 korun. Dalších 33 % lidí si spoří mezi 1000 a 2500 korunami měsíčně. Jen 7 % lidí si spoří více než 5000 korun měsíčně. Budí ve vás tato čísla nějaké obavy o budoucnost lidí, které brzy čeká nástup do důchodu?

V České republice je zcela dominantní první pilíř důchodového systému. Jelikož mnoho lidí si nešetří dost peněz, stanou se v budoucnu zcela závislými na prvním pilíři. Je tedy zřejmé, že první pilíř bude muset být i v budoucnu zcela dominantní. To vzhledem k dalším vývojovým tendencím povede k tomu, že vyplácené důchody budou sloužit k přežití, ale rozhodně nezajistí stáří v luxusu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl k incidentu v Brně: Ukrajinec strkal do starší ženy. Zastavil ho Čech, má problém

18:45 Rajchl k incidentu v Brně: Ukrajinec strkal do starší ženy. Zastavil ho Čech, má problém

Za čistě účelové považuje předseda PRO Jindřich Rajchl incident, který se odehrál před týdnem v Brně…