Jak se stavíte k rozhodnutí poslanců, kteří schválili zdanění peněžitých náhrad pro církve? A jak ukončit věčné spory s církví ohledně majetku?
Se zdaněním náhrad v rámci církevních restitucí nesouhlasím. Za prvé je to porušení principu právního státu. A za druhé mi to přijde dost nemorální. Něco vám ukradnu, po letech vám to zničené vrátím, a ještě vám to zdaním? Celá věc je jen úlitba Andreje Babiše směrem ke komunistům, což mi přijde po třiceti letech od pádu jejich režimu jako výsměch.
Nevím, o jakých sporech se tu bavíme, vše je vyřešeno. To, co bylo ukradeno, se musí vrátit, a to, co již vrátit nelze, za to má přijít kompenzace, tečka. Vyrovnání s církvemi je jediné správné, neboť povede k odluce církví od státu, kterou jsme, zcela otevřeně, měli mít již dávno. Jsme sekulární stát, nevidím důvod, proč bychom měli činnost církví dotovat z veřejných peněz. Vraťme jim majetek a nechme je hospodařit podle jejich uvážení.
Prezident Zeman pokračuje ve vyhrocené rétorice, když vysvětlil, že nechtěl jít osobně uctít památku Jana Palacha, protože by se na místě piety setkal se svými odpůrci. „Šlo o výraz pohrdání těmito lidmi. Nebylo to kvůli mé kondici,“ prohlásil Zeman. Řekl rovněž, že se snaží vyhýbat setkáním s „blbci“ a „blázny“. „Kdo chce za svoji pravdu nebo za svůj názor bojovat, tak může bojovat pouze živý, když je mrtvý, tak jeho boj ztrácí smysl,“ dodal Zeman. Nese za vyhrocenou atmosféru v české společnosti odpovědnost spíše prezident Zeman, nebo jeho odpůrci?
Prezident Zeman k vyhrocené situaci jednoznačně přispívá. Když nastupoval do funkce, říkal, že chce být prezidentem všech, že chce lidi spojovat a zasypávat příkopy ve společnosti. Upřímně, moc se mu to nevede. V podstatě nedělá nic jiného, než že se vůči někomu vymezuje. Někteří jeho odpůrci mu sice oplácejí dost podobně, nicméně prezident je ústavní činitel a měl by svoje chování a vyjadřování přizpůsobit úctě, která jeho úřadu náleží. Já tuto eskalaci ve společnosti považuji za velmi nešťastnou a pro smysluplnou politiku, ale i pro společnost jako celek absolutně destruktivní.
V souvislosti s Janem Palachem herečka Bára Štěpánová uvedla, že Češi si neváží svobody a její oslavy pro ně nejsou důležité, protože jsou ji schopni za tisíc korun a dobrý jogurt obětovat. Souhlasíte s tím? Ztrácejí Češi historickou paměť?
Nesouhlasím. Památku Jana Palacha si přece připomínalo mnoho lidí, každý po svém. Vždyť se nemusí vždy jednat jen o nějaké veřejné procesí, mnoho lidí vzpomíná v soukromí, s přáteli a tak dále. Mně osobně dost vadí, jak sebemrskačsky o sobě my Češi často hovoříme. Není pro to důvod. Češi rozhodně historickou paměť neztrácejí, jde ale i o to, že kromě připomínání si věcí minulých je potřeba našim občanům také nabídnout nějakou budoucnost. Nějakou vizi.
Mediální podnikatel Jaromír Soukup založil hnutí List Jaromíra Soukupa. Co říkáte na tento krok? Jak velkou výhodu má v TV Barrandov, kterou může využít pro trvalou volební kampaň?
Neříkám na něj nic. Ať předloží politický program a pokusí se voliče přesvědčit o tom, že jeho cesta je ta správná. To je standardní politická soutěž. Média v jeho vlastnictví jistě nějakou roli sehrají, ale já osobně na tenhle model odkoukaný od Andreje Babiše příliš nevěřím. Krátkodobý úspěch to mít může, ale lidé nejsou hloupí, a pokud je vaše politika založena jen na známé tváři a politickém marketingu, tak vás dříve či později prokouknou. Úspěch chce hlavně tvrdou a poctivou politickou práci, nejen „kluka z plakátů“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová