Profesor Beran, padouch covidistů, ničeho nelituje: Za svobodu se musíte postavit vždy. „Ústřední výbor odborníků“ tu řídil vše

21.03.2022 21:41 | Rozhovor

„Do dnešního dne nebyla nikde zveřejněna statistika, která by ukázala, kolik ze zemřelých v loňském roce mohlo využít monoklonální protilátky,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz profesor Jiří Beran. A právě z ní by se přitom daly vyčíst některé důležité údaje ohledně budoucích kroků proti pandemii.

Profesor Beran, padouch covidistů, ničeho nelituje: Za svobodu se musíte postavit vždy. „Ústřední výbor odborníků“ tu řídil vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Epidemiolog prof. Jiří Beran

Izraelské ministerstvo zdravotnictví teprve nedávno uvolnilo výsledky své studie týkající se nežádoucích účinků po třetí dávce vakcíny Pfizer, ačkoli data byla sbírána už v září a říjnu 2021. Dá se na jejím základě soudit, zda je vakcína bezpečná, což znamená, že nežádoucí efekty závažnějšího charakteru se vyskytují pouze v jednotkách na 100 tisíc očkovaných, nebo její výsledky tato častá tvrzení vyvracejí?

To, zda je vakcína Comirnaty nebo jiná mRNA vakcína bezpečná, nebo není, nelze vyvozovat z jedné studie, kde bylo zpětně dotazováno kolem 2 000 osob. Takové studie, kde se na zdravotní stav díváme zpětně, označujeme jako retrospektivní a jejich výsledky ve formě signálů by měly sloužit k tzv. prospektivnímu sledování zdravotních problémů, na něž signály poukázaly.

Je potřebné také výsledky ze studie přepočítat na 100 tisíc očkovaných a poté je nějak srovnávat. Pro mě jsou výsledky signálem, že se mohou významně objevovat neurologické poruchy, kde by obrna lícního nervu mohla dosahovat hodnot až 500 na 100 tisíc očkovaných třetí dávkou a zhoršení autoimunitních onemocnění. Hodnoty zjištěné z takových studií musíme ale vždy porovnat s hodnotou výskytu poruch po onemocnění, proti kterému očkujeme, a teprve rozdíl ukáže, zda je vakcína bezpečná, nebo zda přináší další zdravotní problémy. Je to tedy významný signál a je nutné se tomu věnovat.

K jakým oficiálním informacím v souvislosti s očkováním proti covidu se můžeme dostat v Česku?

U nás jsou velmi podobným signálem data publikovaná na webu Ministerstva zdravotnictví jako například zde. V první položce „Data reinfekcí“ při jejich jednoduché analýze vidíme, že reinfekcí covidem-19 je více u očkovaných osob – až jedenáct procent – bez ohledu na to, zda mají dvě nebo tři dávky vakcíny oproti neočkovaným osobám s reinfekcemi – šest procent. I zde je potřeba provést analýzu, proč to tak je, kterých věkových kohort se to týká apod. Je to důležitý signál a Ministerstvo zdravotnictví a ÚZIS by měly provést další analýzy, popřípadě navrhnout prospektivní sledování.

Pravidelná analýza dat zdravotního stavu po očkování novými vakcínami je opravdu nezbytná a díky za všechna data včetně těch izraelských.

V Česku se už jen minimálně očkuje, o nové vakcíny firmy Novavax je minimální zájem, denní počty pozitivně testovaných se pohybují mezi osmi a deseti tisíci. Pro mnohé jako by byl covid už jen minulostí. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale v rozhovoru pro MF Dnes upozornil, že na podzim bude zapotřebí proočkovat několik milionů obyvatel a že se jeho resort připravuje i na možnost, že podzimní vlna bude způsobena horší mutací. Jak pravděpodobný scénář to podle vás je?

O vakcínu Novavax by byl zájem, pokud by se mohla aplikovat jako třetí dávka. To ale v tuto chvíli nejde, musela by se měnit registrace vakcíny nebo by se muselo Ministerstvo zdravotnictví daleko více zasadit o takovou změnu.

Popravdě nechce se mi vůbec reagovat na rozhovor pana ministra, ačkoliv jsem si ho přečetl celý. V jednom ale musím říci, že má pravdu. Z cca 24 tisíc zemřelých za loňský rok bylo cca 22 tisíc neočkovaných osob. Když jsem si dělal analýzu zemřelých, zjistil jsem, že 93,5 procenta všech zemřelých v roce 2021 jsou osoby starší 60 let s průměrným věkem podle měsíce úmrtí od 74 do 79 let. Právě pro tyto lidi se nakoupily monoklonální protilátky a také molnupiravir, aby na onemocnění covid-19 nezemřeli. Do dnešního dne nebyla nikde zveřejněna statistika, která by ukázala, kolik ze zemřelých v loňském roce mohlo využít monoklonální protilátky nebo molnupiravir. Zjistit tato čísla je otázkou několika hodin, ale přesto nejsou známa. Pokud by se ukázalo, že je dostali všichni a zemřeli, pak by nemělo smysl je za miliardy kupovat. Pokud je zemřelí nedostali, pak je nutné něco změnit, aby se k lidem, kteří mohou na covid zemřít, takové léky dostaly. Ta cesta musí být asi snazší, než je doposud. Já to považuji za jedno z cílených opatření a nechápu, proč si nikdo při takových nákladech na obě skupiny léků nevyhodnotí, zda byly aplikovány účelně a právě u zemřelých na covid-19.

Pokud se bude očkovat na podzim, pak je nutné, aby to byla nová vakcína, jež bude lépe pokrývat nové antigenní varianty. Chci být optimista a přát si, aby další antigenní varianta byla podobná v klinických příznacích omikronu anebo ještě mírnější.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…