Profesor Jan Keller: Cirkus s migranty je pokrytectví. Lomíme rukama nad těmi, kteří opustili své staré a nemocné. Tu vynucenou solidaritu zaplatí chudí v Evropě

21.10.2015 10:24 | Zprávy

ROZHOVOR Univerzitní profesor a nynější europoslanec za ČSSD Jan Keller, který nyní působí v Bruselu ve výboru pro zaměstnanost a sociální záležitosti, se nikdy netajil s kritikou vedení EU za řešení uprchlické krize. I dnes populárnímu akademikovi vadí rozhodování mocných, které může mít v Evropě i negativní sociální dopady.

Profesor Jan Keller: Cirkus s migranty je pokrytectví. Lomíme rukama nad těmi, kteří opustili své staré a nemocné. Tu vynucenou solidaritu zaplatí chudí v Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Evropského parlamentu Jan Keller

Uplynulo už víc než půl roku od počátku uprchlického exodu, který se začal bezprostředně dotýkat  i Česka. Obrovský příliv imigrantů do Evropy ale zatím neustává. Změnil se postupem času váš názor na tuto velmi závažnou situaci?  Stále nesouhlasíte s direktivním stanovením uprchlických kvót a zastáváte svůj původní názor, že arabské státy z Blízkého východu by neměly zneužívat sociální systémy vyspělých evropských zemí, ale mohly by si vybudovat ty své?

I když jsem si vysloužil kritiku od takzvané mladé levice, pořád se domnívám, že masový příliv migrantů nemůže evropský sociální systém ustát. Celý ten cirkus s migranty považuji za velké pokrytectví. Ve světě živoří několik miliard lidí, kteří přežívají ze dne na den. Nikomu v bohatých zemích to nevadí, prakticky nic se proti tomu nedělá. Ruce lomíme jenom nad těmi, kteří si za pár tisíc eur mohli dovolit nechat se mafií přepravit do Evropy. Opustili ty, kteří jsou na tom skutečně bídně, a dovolávají se naší solidarity. Proč oni nejsou solidární se skutečně chudými, starými a nemocnými, kteří zůstali doma?
Tuhle vynucenou solidaritu stejně zaplatí chudší část evropské populace. Každoročně si ti skutečně bohatí, díky daňovým únikům, ulijí v daňových rájích zhruba jeden bilion, tedy tisíc miliard eur. Myslíte, že díky imigrantům začnou daně platit? Proč oni nejsou solidární s těmi, kdo daně platí? A proč politici typu paní Merkelové anebo Junckera, kteří mají plná ústa solidarity, nepřitlačí na ty, kteří si těch tisíc miliard eur každoročně docela nesolidárně pro sebe schovají?

Když jsem se bavil před více než měsícem s europoslancem Evženem Tošenovským (ODS), řekl mi, že státy Visegrádu jsou ve svém odporu k přijímání uprchlíků víceméně osamocené až na menší výjimky. Nezměnila se už tato situace? Jak reagují zástupci jiných států než z Německa a Francie na neutuchající příval migrantů?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …