Kněz Tomáš Halík řekl: „Dát hlas pro Zemana bych považoval za těžké morální provinění proti zájmům naší země.“ Podle něj Zeman naši společnost svým chováním táhl dolů a rozeštvával, vážně poškozoval politickou kulturu i pověst země v zahraničí, dával občanům špatný příklad a činil nás nevěrohodnými v očích našich spojenců. Zeman je prý nezpůsobilý vykonávat funkci prezidenta z důvodů zdravotních i morálních. Co vy na to?
Se zděšením se dočítám, že se tento víkend těžce morálně proviním proti zájmům naší země. Útěchou je mi jen to, že pevně věřím, že se nebudu muset stejně morálně proviňovat ještě za dva týdny, protože Miloš Zeman zvítězí v prvním kole.
Když se ještě na úvod vrátíme k roku 2017, jak ho hodnotíte z hlediska zahraniční politiky?
Podařilo se odolat tlaku na zavedení povinných kvót. Podařilo se odolat pokušení potměšilé strategie Slovenska, které slibuje přijímat migranty, i když to nemá v úmyslu. Nepřipojili jsme se k těm kruhům a těm zemím, které vyvolávají protiruskou a protičínskou hysterii, čímž přivolávají hrozbu globálního konfliktu. To všechno jsou dobré zprávy. Špatná zpráva je, že v roce 2018 všechny tyto tlaky podle všeho ještě vzrostou, a je otázka, jak jim budeme odolávat s panem Stropnickým na postu ministra zahraničí. Na to ale odpoví až rok 2018.
Co otázka migrační vlny? Je problém vyřešen, nebo nás to nejhorší teprve čeká?
Situace je v podstatě taková, že nám vedení EU dalo ultimátum. Máme šest měsíců na to, abychom se dobrovolně rozhodli přijímat migranty, jejichž počty nám bude v krátkých intervalech předepisovat zvláštní úřad v Bruselu. Pokud se během šesti měsíců k této letadlové hře dobrovolně nepřipojíme, přehlasují nás stejně, jako to učinili v září roku 2015 ve věci povinných kvót. Čeká nás pak buď přísun migrantů, anebo tvrdé pokuty, které nás vytlačí na ještě větší sociální a hospodářskou periferii, než na jaké se nalézáme dnes. V této situaci si nelze přát nic jiného než šťastný a veselý nový rok.
Vedení Evropské unie masovou vlnu migrace nezvládlo a pod líbivým heslem solidarity se nyní snaží rozprostřít důsledky svého selhání rovnoměrněji po celé Evropě. Toto bohužel není trvale udržitelná strategie.
Co návrhy na Dublin IV? Je kolem toho něco nového, na co je potřeba upozornit?
V současné době mají všechny vrcholné evropské instituce mandát k vyjednávání v rámci takzvaného trialogu o podobě nového azylového zákona. Vyjednávání mají být ukončena v červnu 2018. Předpokládá se, že do té doby bude zlomen odpor států Visegrádské čtyřky popřípadě dalších zemí. V Evropském parlamentu se tuto mašinérii pokusilo zablokovat 175 poslanců. Byli jsme přehlasováni. Teď je to na premiérech. Pokud ti couvnou, nebudeme už moci do budoucna určovat etnické a náboženské složení své vlastní země. Vlády budou zodpovídat za důsledky něčeho, co nemohou svojí politikou nijak ovlivnit. Co to udělá se zbytky důvěry v demokracii, je nasnadě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík