Horkým tématem, které rezonuje nejen u nás, ale v celé Evropě, a které převážilo nad ostatními problémy, jako je nekončící konflikt na Ukrajině nebo řecký bankrot, je sílící příliv uprchlíků ze severu Afriky, Blízkého a Středního východu i Balkánu. V čem vidíte větší nebezpečí, v invazi lidí jiné kultury a zvyků, nebo rostoucí xenofobie, před níž varují čeští vědci?
Než začnu odpovídat na vaše otázky, chci vysvětlit můj postoj k vašemu pojmu „čeští vědci“. Považuji ho za velmi nepřesný. To, že pár stovek lidí, kteří se považují za vědce (a někteří jimi i jsou) má nějaký názor, který vyjádří peticí, neznamená, že se jedná o české vědce obecně, nehledě k tomu, že většina jmen se již dlouho objevuje pod nejrůznějšími peticemi, poněvadž základní kádr oněch vědců patří k těm, kteří jsou v naší společnosti ironicky nazýváni „pravdoláskaři“. Považuji pojem „čeští vědci“ označující signatáře provolání proti xenofobii za opovážlivý, nepravdivý a matoucí veřejnost. Ani vědci, ani jiné skupiny, si nemohou osobovat právo na pravdu.
Vidím velké nebezpečí v instantním návalu příslušníků jiné kultury do Evropy, nehledě k tomu, že okolnosti naznačují, že se může jednat o uměle vyvolanou, zatím nenásilnou „okupaci Evropy“. Stačí se podívat na sociální a věkovou skladbu uprchlíků a na to, odkud opravdu přicházejí.
- Více k petici ZDE
Souhlasíte s názorem, že dnes jde o obranu naší civilizace? A myslíte, že pro to dělají evropští politici, co je potřeba? Jak hodnotíte přístup evropské politické reprezentace k problému sílící migrace?
Nejde jen o obranu naší civilizace, ale o prosté zachování existence. Lidé podobného smýšlení, jako jsem já, jsou často osočováni z toho, že nechtějí pomoci. To není pravda, naopak. Jsem zásadně pro to, abychom lidem a zemím, které to potřebují, pomáhali, ale ne tím, že je budeme vykořeňovat z jejich domovů, ale že jim pomůžeme jejich domovy zlepšit. A rozhodně ne formou darů. Dar je špatná pomoc, vyvolává návyk.
Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska nám nezbývá než se smířit s tím, že uprchlíci, kteří už se na evropské území dostali, tady zůstanou. Máte stejnou obavu?
Bohužel ano, a dovedu si představit nesnáze, které z toho vzniknou.
Česká republika je zatím tranzitní zemí, přes kterou uprchlíci přecházejí dál – k vysněným rájům – Německu, Dánsku, Švédsku, ale například Němci očekávají, že počty žadatelů o azyl během letošního roku dosáhnou rekordního čísla osmi set tisíc. Žádají proto větší solidaritu od dalších zemí EU a přerozdělování uprchlíků. Jsou povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků, po kterých volá například německá kancléřka Angela Merkelová, řešením uprchlické krize?
Jednání německé vlády je mi špatně pochopitelné. Rozumím tomu, že Němci mají stále mindrák z rozpoutání dvou světových válek, z genocidy Židů, která je neomluvitelná a nepromlčitelná, ale současné jednání německých představitelů je mi podezřelé, jako by se chtěli zbavit národních států, aby byla destabilizovaná Evropa lépe ovladatelná. Sám se těchto mých podezření děsím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová