Jak vlastně vnímáte pandemii koronaviru?
Vážně. Krize spojená s pandemií mi vlastně rozdělila život na dvě etapy. Do koronakrize a během ní. S manželem a dětmi jsme se přestěhovali na vesnici a dost se báli onemocnět. Koupili jsme starý vesnický domek v Estonsku u moře a nyní ho rekonstruujeme. Nicméně osud si nikdo nenalinkuje, takže jsme všichni onemocněli v ještě nedokončeném domku. Doufám, že už neonemocníme. U mě měla nemoc tak těžký průběh, že jsem málem psala závěť.
I tak si myslím, že jsme šťastlivci, protože za pandemie mnoho lidí zemřelo. Pochovala jsem tetu a kamaráda, sedmapadesátiletého ekologického aktivistu Jevgenije Usova. On byl prvním, od něhož jsem se dozvěděla o problematičnosti projektu Nord Stream 2, proti němuž jsme organizovali kampaň.
O ruských vakcínách se často hovoří jako o měkkém nástroji vlivu režimu Vladimira Putina. Co vy na to?
Je složité o tom takto soudit. Bohužel nemám žádné hlubší informace či patřičné statistiky. Po úmrtí tety jsme měli strach. Máma i táta, kteří zůstali v Moskvě, byli očkováni a jsou živí a zdraví. Samozřejmě nevěřím, že ruské vakcíny jsou těmi nejlepšími na světě. Ostatně nedůvěřuji ničemu, co pochází od Putinova režimu.
Nicméně ještě za časů SSSR se muselo Rusko vypořádat s mnohými epidemiemi a docela se mu to dařilo, takže věřím, že je tam dodnes mnoho odborníků, kteří s tím umějí bojovat. A to, že Putin využije všeho, aby podržel svůj režim, je také zřejmé. Čekat od něj něco jiného nelze.
Lze přemýšlet o epidemii covidu-19 i jako o obranné reakci matky Přírody?
To je vlastně filozofická otázka. Lidstvo se opravdu k přírodě chová velmi špatně a vlastně jde o sebevražednou cestu. A nejde jen o problémy s pandemií, ale třeba i o globální oteplování. To jde také na vrub lidstva a má třeba souvislost se zmíněným plynovodem Nord Stream 2. Ten projekt doprovázejí politické, ekologické i společenské problémy. Německá politická garnitura ho přesto nechce zastavit.
Současná pandemie je tedy dalším ze signálů od matky Přírody, abychom její rabování zastavili. Všichni máme možnost přehodnotit vlastní životní priority. A určité trendy v tomto ohledu už existují. Lidé se stěhují z chaosu velkoměsta na vesnice a pracují po internetu. Dnešní chování lidstva jinak připomíná jízdu v utrženém výtahu, která nejspíš skončí smrtí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský