Putin se odkopal a oslabil. V partii s EU ztrácí střelce, prorokuje europoslanec Zdechovský

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

30.12.2021 21:09 | Rozhovor

SVĚT KRIZE A NADĚJE „Měli bychom udělat reformu Evropské unie. Opravdu není potřeba mít 27 komisařů, pak dáváme posty komisařů lidem, kteří tam vymýšlejí totální blbosti, a Evropská unie se sama znevěrohodňuje,“ zhodnotil europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský rok 2021. Podle něj chybí Evropské unii vize a směr. Za největší poučení pak považuje uvědomění, že nejsme páni lidstva. Podstatný je návrat k pokoře a přemýšlení o smyslu života.

Putin se odkopal a oslabil. V partii s EU ztrácí střelce, prorokuje europoslanec Zdechovský
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Když se ohlédnete za letošním rokem, jak byste ho shrnul?

Myslím, že byl pro všechny velmi náročný. Mnoha lidem během tohoto roku odešel někdo ze známých a příbuzných a bohužel doba byla těžká pro všechny - především z toho důvodu, že byl covid stále přítomen a byla zde řada omezení, která se dotýkala většiny naší společnosti.

A pokud se na rok 2021 podíváme z pohledu Evropské unie, jaký byl pro ni a jaký pro členské státy? A co ukázala o mezinárodních vztazích?

Řada věcí se povedla. Povedlo se dojednat řadu smluv a řadu důležitých vyjednávání, které jsme měli i se třetími zeměmi. Evropská unie posílila vztahy s řadou státu především v Africe a Asii. Začala dále rozšiřovat spolupráci se Spojenými státy, Kanadou a dalšími partnery. Z hlediska Evropské unie a mezinárodní otázky to nebylo špatné. Pořád je dlouhodobý problém vztahů s Ruskem, Běloruskem, Čínou a dalšími zeměmi, ale tento problém tady bude stále, nezmizí ze dne na den, a dokud se nezmění politické vedení v těchto státech, nezmění se ani agresívní politika těchto států vůči Evropské unii. Evropská unie proto bude muset zaujmout postoj, jaký nyní zaujímá.

Rok 2021 byl pro Evropskou unii bohatý na různé události a problémy, i kdybychom koronavirus pominuli. Začněme například New Green Dealem a celkově energetikou. Co o ekologických plánech jako je Zelená dohoda letošek ukázal? A co následná energetická krize? O čem to svědčí a jak se poučit?

Svědčí to o tom, že ideologie nikdy nemůže převážit praktické hledisko. O tom, že se řada lidí bohužel neřídí pravidly fyziky a ekonomie, ale chtějí vytvářet řešení, která se v praxi ukážou jako utopistická. Myslím, že Green Deal a celkově ekologizace Evropy nebo světa je krok správným směrem, ale je potřebo to udělat rozumným způsobem a je potřeba o tom víc přemýšlet.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

4:45 „Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

Rok 2024 jako křižovatka, na které si většina zemí EU zvolila cestu k velkému válečnému konfliktu. T…