Rady odborníků s jiným názorem jsou cenzurované a ignorované, zlobí se bezpečnostní expert

12.05.2023 15:45 | Rozhovor

Nejen válečný konflikt na Ukrajině, ale například také boj Izraele proti teroristům ukazuje, jak je důležité, aby vládní politiky během krizových situací naslouchali také lidem s jiným názorem. „Příslušníci opozice i lidé, mezi něž počítám i sebe, kteří sice mají k současné situaci co říci, ale mají jiný než „oficiální“ názor, nemají sebemenší možnost s vládou byť jen diskutovat. Naše názory a rady jsou cenzurované a ignorované,“ myslí si bezpečnostní expert David Bohbot, který je přesvědčen o tom, že vláda Petra Fialy se jednostrannému díky výběru lidí, kterým naslouchá, nemůže chytře a strategicky rozhodovat. „Česká armáda neustále konzultuje s Američany a nechává si od nich schvalovat všechna rozhodnutí. Česká republika tak vlastně předává americké armádě velení naší vojenské moci a rozhodování o jejích schopnostech. Je to neakceptovatelné a není to ku prospěchu ani české armády, ani občanů ČR,“ nebere si Bohbot servítky v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Rady odborníků s jiným názorem jsou cenzurované a ignorované, zlobí se bezpečnostní expert
Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

Než budeme mluvit o rusko-ukrajinském konfliktu, mám aktuální otázku k dění v Izraeli, kde došlo k útoku proti vedení Islámského džihádu. Můžete nám k tomu něco říci?
 
Cílem této operace byli tři vedoucí osobnosti a plánovači posledních útoků na izraelské obyvatelstvo z teroristické skupiny Islámský džihád. Tato skupina je druhou nejsilnější islamistickou skupinou ve městě Gaza, které je pod kontrolou Hamásu. Jednalo se vlastně o tři souběžné letecké útoky, založené na precizních zpravodajských informacích. Dvou útoků v Gaze a jednoho v Rafáhu se souběžně zúčastnilo kolem čtyřiceti letadel, bezpilotních letounů a vrtulníků. Operace byla perfektně informačně zajištěna, dokonale naplánována a bezchybně provedena. Profesionalita při plánování a absolutní preciznost při provádění podobných operací je nezbytná. Vše bylo rozpočítáno doslova na vteřiny. Díky tomu v srdci jedné z nejhustěji osídlených oblastí na světě našli v rozmezí několika sekund svou smrt v utajovaných bytech tři aktivisté Islámského džihádu.
 
Měli bychom se z této operace nějak poučit? Je vůbec možné něco podobného uplatnit i tady u nás, v České republice?
 
Určitě se můžeme naučit tři věci. Za prvé, klíčové jsou informace. Podobné operace jsou především o tom že Izrael dokázal získat neuvěřitelně přesné informace a věděl všechno, včetně toho, kde je hlavní muniční sklad a výrobna raket, které byly zničeny prakticky ve stejný čas. K získání této schopnosti musíme investovat a zlepšit schopnosti všech českých zpravodajských služeb. Za druhé, potřebujete armádu, schopnou úspěšně provádět komplexní simultánní útoky, při nichž koordinovaně působí všechny její složky. Bez cizí pomoci, a také bez cizího souhlasu. Armáda musí zajistit vše, co vedení státu považuje za potřebné, aniž by to konzultovala s nerelevantními partnery. Česká armáda neustále konzultuje s Američany a nechává si od nich schvalovat všechna rozhodnutí. Česká republika tak vlastně předává americké armádě velení naší vojenské moci a rozhodování o jejích schopnostech. Je to neakceptovatelné a není to ku prospěchu ani české armády, ani občanů ČR.
 
To třetí a zároveň nejdůležitější, co se můžeme naučit, je spolupráce mezi vládnoucí koalicí a opozicí během krizových situací. V českých podmínkách to zní neuvěřitelně, ale právě v tom spočívá síla Izraele. Pro jednání, schvalování a řízení izraelská vláda použila všechny schopné mozky, které má k dispozici, a to včetně lidí, kteří ještě nedávno demonstrovali proti ní a premiéru Netanyahuovi. Kdy uvidíme takovou spolupráci v České republice? My jsme přece také v krizové situaci, proč tedy nejedná koalice s opozicí o řešení problémů? Současná vládní koalice navíc umlčuje všechny, kteří nejsou její součástí a není ochotna naslouchat jejich názorům. To je pro nás moc špatné. Příslušníci opozice i lidé, mezi něž počítám i sebe, kteří sice mají k současné situaci co říci, ale mají jiný než „oficiální“ názor, nemají sebemenší možnost s vládou byť jen diskutovat. Naše názory a rady jsou cenzurované a ignorované.
 
Já osobně mám výjimečné zkušenosti a skvělý přístup k informacím díky kontaktům v Izraeli, o kterých se lidem na ministerstvu obrany nebo na Hradě ani nesnilo. Přesto nemám sebemenší možnost představit vládě mé názory nebo strategii a ignoruje mě i většina medií. Důvodem je samozřejmě fakt, že mám odlišné názory. Nesouhlasím například s postojem vlády ke konfliktu na Ukrajině a vím, že USA tam uplatňují velmi špatnou strategii. Něco takového v Izraeli během krizových situací prostě neexistuje. Všichni relevantní odborníci společně aktivně plánují a řídí vojenské a zpravodajské operace a díky tomu má vláda jejich plnou podporu. U nás, i kdyby šlo o naši existenci, nevidím sebemenší možnost, že by vláda byla ochotna naslouchat lidem jako jsou Foldyna, Kobza a další, kteří skutečně mají kvalitní informace a jiný úhel pohledu. Jenom proto, že nejsou „na správné straně“. Důvodem, proč má současná česká vláda jen omezené a jednostranné informace, je výběr jejich poskytovatelů výhradně podle kritéria „správnosti“ názorů. Proto také nemůže chytře a strategicky rozhodovat a jednat. A my ostatní jsme slabší a totálně rozdělení kvůli její aroganci, egu a špatné strategii.
 
Všichni jsme slyšeli Prigožina. Veřejně a dost vulgárně napadl ministra obrany ruské armády Šojgu, náčelníka generálního štábu Gerasimova i celé ruské ministerstvo obrany a řekl, že do 10. května vyvede své vojáky z Bachmutu. Pak se ale všechno změnilo. Média píší, že to je ruská příprava na porážku. Jak se na tuto situaci díváte vy?
 
Válka na Ukrajině se změnila v chronickou a dlouhou válku. Přesně to ale ruská armáda potřebuje, protože ví, že má lepší rezervy, více lidí, zbraní, munice a celkově lepší dech. Ruskou strategií je zničit Ukrajinu jako stát a učinit ji bezvýznamnou, a zároveň pomalu, ale jistě uvádět NATO a zejména USA do větších a větších problémů. Čína, Írán a místní průmysl se starají o dostatek zbraní, které Rusko potřebuje k vítězství.
 
Očekává se protiútok ukrajinské armády. Západ i ukrajinské vedení byli tak hodní, že Rusko varovali a dali mu čas na přípravu. Ve válce je výhodnější být napadeným, neútočit proti připraveným útočníkům, přejít do obranného režimu, nechat nepřítele, aby se vyčerpal, pak zaútočit a zničit ho. K omezení ztrát evakuujete civilisty, vyměníte a stáhnete nejlepší vojáky do týlu, omezíte množství munice na předním okraji a většinu ponecháte mimo dosah nepřátelských zbraní. A přesně to dělá ruská armáda. Evakuuje civilisty, chtěli také odsunout kvalitní bojovníky Wagnera a v oblasti ponechat jen málo munice. To všechno dává smysl. Hlavním důvodem je snaha zakrýt fakt, že ruská armáda chce Ukrajince vlákat do pasti a zničit je.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

9:11 Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

„Vládnoucí politická scéna stále ještě na palubě tančí, ale loď se nezadržitelně potápí,“ říká v bil…