Řekněte pravdu o 11. září. Čip? Už ho máte. O co šlo USA. Analytička 20 let poté

09.09.2021 14:40 | Seriál

20 LET OD 11. ZÁŘÍ „Stále více stavebních a materiálových inženýrů v USA ani jinde ve světě nechce věřit rychlosti, s jakou se zhroutily obě budovy Dvojčat, proč se zhroutila i třetí budova, jak došlo k explozi Pentagonu a dalším nesrovnalostem v oficiální zprávě. Dosavadní vysvětlení má hluboké trhliny,“ zahajuje seriál ParlamentníchListů.cz k dvacetiletému výročí útoků na New York a Washington analytička Irena Ryšánková. Ta říká, co by bývaly USA získaly dobytím Afghánistánu. Upozorňuje na erozi ochrany soukromí, která 11. zářím začala. A naznačuje: Nyní bude lídrem světa Čína.

Řekněte pravdu o 11. září. Čip? Už ho máte. O co šlo USA. Analytička 20 let poté
Foto: YouTube.com
Popisek: Útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001

Zkusme si na začátek vysvětlit, proč je 11. září 2001 ve Spojených státech i ve světě ještě po dvaceti letech takovým politickým, společenským a kulturním fenoménem. Co toto datum dnes znamená pro Američany?

Byl to první velký útok na Spojené státy. Ty do té doby válku vyvážely, ale od občanské války žádnou vlastní válku nikdy neměly. „Hoši“ vždycky odjížděli bojovat jinam. A najednou se něco stalo na jejich území. Něco hmatatelného, něco, co dosud viděli ve filmech. Zůstalo svíravé trauma z ohrožení vlastního domova. Zůstal pocit bezmocnosti.

Fenoménem jedenácté září navždy zůstane. Zejména mementem. Tajné služby měly indicie, že se k něčemu schyluje, ale nikdo nedbal. Jedenácté září byl okamžik, kdy „pevnost Amerika“ padla, kdy se ukázalo, že je zranitelná a že válka, ta horká, s mrtvými lidmi a troskami, není něco za mořem, ale je to u nich, a na jejich vlastních dvorech. Myslím, že dodnes jedenácté září způsobuje Spojeným státům posttraumatický syndrom. Den, kdy všichni, kteří měli naslouchat i zvuku spadaného listí, selhali.

Tyto události přišly nečekaně uprostřed velmi optimistického období celosvětové dominance USA, někdy dokonce nazývané jako Pax Americana. Jak ovlivnily globální politiku USA, a tím i vývoj ve světě?

Ukázalo se, že Spojené státy, které si přály „nové americké století“ nejsou tak nedotknutelné, že je lze dostat na kolena s minimálním vybavením. Že jsou ohrozitelné ne srovnatelně technologicky vyspělým státem, ale desítkou jednotlivců. Že bát se musejí každého. Bylo to vlastně poprvé, kdy selhalo úplně všechno, úplně všechny systémy varování. A kdy velmoci, na které USA pohlížely jako na státy, nad nimž si uchovávají dominanci, během jediné chvíle pochopily, že žádný hegemon neexistuje. Že Spojené státy jsou slabé. Že klíčem k porážce nesrovnatelně silnějšího je asymetrická strategie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

12:31 „Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

Ostravský politik Radim Ivan (ODS), zakladatel platformy ČESKO.plus, považuje vyjádření premiéra Pet…