Renata Vesecká pro PL: Benešová není hrozba. A že se nedá u nás objednat trestní stíhání? Kdo to říká, nemá pravdu

17.05.2019 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR I když bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou a další právníky nazvala Marie Benešová v minulosti justiční mafií, dnes se nové ministryně spravedlnosti advokátka Renata Vesecká zastává. „Pravomoc ministra spravedlnosti není toho rázu, aby mohla zajistit to, co se podsouvá, nějakou beztrestnost. Podle mého názoru nehrozí nějaké zneužívání justice,“ prohlásila právnička. Slova o boji za nezávislost státních zástupců až do roztrhání těla proto považuje za mírně řečeno hysterické.

Renata Vesecká pro PL: Benešová není hrozba. A že se nedá u nás objednat trestní stíhání? Kdo to říká, nemá pravdu
Foto: osobní archiv R. Vesecké
Popisek: Advokátka Renata Vesecká.

Jak se díváte na demonstrace proti jmenování nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové? A sdílíte obavy protestujících, že je jejím jmenováním ohrožena nezávislost justice?

Proti demonstracím nic nenamítám, protože je podle mne dobře, že je u nás možné na náměstích vyjadřovat svůj názor. To je naprosto v pořádku. Ale musím říci, že tyto obavy nesdílím. Nesdílím je dlouhodobě, protože si myslím, že se spoustě politiků hodí tvrdit, a přenáší to i na veřejnost, že může být státní zastupitelství závislé a že je potřeba bojovat za jeho nezávislost. Přitom zákon o státním zastupitelství nezávislost státním zástupcům zaručuje, protože státního zástupce nemůžete zbavit funkce státního zástupce bez toho, aby proběhlo soudní řízení, nemůžete ho přeložit z Prahy do Chomutova nebo do Aše. V tomhle duchu je nezávislost státních zástupců zaručena zákonem. Něco jiného samozřejmě je kvalita státních zástupců a to, jestli se nechá něčím nebo někým ovlivnit, to už je druhá věc. A to závisí vždycky na úrovni vzdělanosti konkrétního státního zástupce a na jeho charakteru. Slova o boji za nezávislost státních zástupců až do roztrhání těla považuji za mírně řečeno hysterické.

Vláda má možnost odvolat nejvyššího státního zástupce, vy sama jste to ostatně zažila, a to i bez udání důvodu. Pokud by k tomu došlo, což Marie Benešová popírá, může nejvyšší státní zástupce nějak ovlivnit postup řadových státních zástupců? On přece nesmí vstupovat do probíhajících případů…

Přesně tak. Nejvyšší státní zástupce není ten, kdo v konkrétní věci  rozhoduje, protože všude, i na Nejvyšším státním zastupitelství, jsou státní zástupci, kteří mají přidělenu konkrétní věc. A ty živé věci, o které veřejnosti teď hlavně jde, jsou na Městském státním zastupitelství v Praze, takže tam nejvyšší státní zástupce nemá ze zákona šance ovlivňovat jakkoli trestní věci. Pokud samozřejmě nechce ingerovat nějak osobně tím, že tam bude jezdit a přesvědčovat někoho, jak má rozhodnout, což samozřejmě v některých případech nelze vyloučit. Odvolatelnost nejvyššího státního zástupce je sice pro něj nepříjemná, ale vychází z toho, že v ústavě je státní zastupitelství řazeno pod moc výkonnou, takže v obecném pojetí přes NSZ udává vláda směr, charakter a priority boje proti kriminalitě, ne však v konkrétních věcech.

Nemůže mít vliv na jednání státních zástupců i to, že nová ministryně Marie Benešová začíná mluvit o omezení funkčního období nejvyššího a vrchních státních zástupců, ale i o zrušení vrchních státních zastupitelství, což by se týkalo jak pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, tak olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…