Několikrát jste upozorňovala na nepřizpůsobivé chování Romů v Mostě a zmínila, že za to nejsou zodpovědní pouze města a kraje, ale i vláda. Jak?
Když jsem přišla do Senátu, chtěla jsem bojovat za řešení těchto problémů. Myslela jsem si, že všichni znají potíže Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Říkala jsem si, že mě kolegové pochopí, ale vzápětí jsem zjistila, že mě kolegové vůbec nechápou. Oni vůbec nevěděli, o čem mluvím. Až jsem měla obavy, aby mě nepovažovali za rasistku. Nešlo je vůbec přesvědčit.
Jednou se do Mostu vypravil výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny. Nebylo to v létě, takže nebyly vidět skupiny lidí, které postávají na hlavní třídě Budovatelů až do nočních hodin a dost dobře nešlo pochopit, proč se tyto lokality staly ve dne i v noci no-go zónami. Jako by naši zákonodárci žili v nějakém sterilním prostředí mimo tento svět.
Jednala jsem s ministryněmi práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a Janou Maláčovou, aby se něco dělo. Zrušily se třeba doplatky na bydlení bytům a ubytovnám v rizikových lokalitách, což potom Ústavní soud stejně zrušil jako porušující princip rovnosti. Tudy cesta nevedla. Všechny vlády pak tyto problémy řeší a řešily sociálními dávkami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský