Nesouhlasíte s názory Václava Dvořáka, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Jaroslavy Janderové, Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla Schwarzenberga, Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.
Pane režisére, poslední dobou se sice angažujete především proti tzv. církevním restitucím, nicméně svůj zájem o zahraničněpolitické dění jste projevil například dokumentem Uloupené Kosovo, nebo loni na protestu proti americkému zásahu v Sýrii. S jakými pocity nyní sledujete ukrajinskou krizi? Co nebo kdo je podle vás největším viníkem v rozpoutání současného pekla v podobě občanské války?
Když si dáte všechna dostupná fakta do chronologické řady, tak vám vyjde, že hlavním pachatelem ukrajinské krize je NATO a především jeho vedoucí země - Spojené státy. To, že za sebe nechávají bojovat různé ty Pravé sektory, Nebeské sotně, Národní gardu, soukromé armády ukrajinských oligarchů a nakonec i pravidelnou ukrajinskou armádu, to jsou už jen doprovodné detaily. To, že celá mela, která přerostla v občanskou a etnickou válku, začala svérázně vedenými rozhovory eurokomisařů Füleho a Ashtonové o podmínkách přístupu Ukrajiny k EU, na to se už zapomnělo. Pro Obamovu administrativu a její sluhy to ale byla záminka, proč rozpoutat krizi.
Co si myslíte o jednotlivých aktérech, kteří se na Ukrajině buď přímo, nebo politicky na mezinárodním poli angažují? Jak pohlížíte na činnost USA, EU, kyjevské vlády a Ruska v této souvislosti?
Od začátku se v krizi výrazně angažovala americká ambasáda a jejich Státní department. Nejdřív blokovala výhrůžkami ukrajinského prezidenta Janukovyče, aby nepoužil proti demonstrantům policejní sílu. To stálo život přes stovku příslušníků ukrajinské policie, které Pravý sektor upaloval a střílel doslova vestoje. Pak došlo k dohodě, jak vzniklou krizi řešit. Ale Obamova administrativa nechtěla krizi uklidnit, když ji sama rozpoutala. Oni chtějí Ukrajinu za každou cenu. Chtějí tam mít vojenské základny, aby jednou, možná již v blízké budoucnosti, mohli vojensky skočit po Rusku, vojensky ho zničit a pak ovládnout jeho surovinové zdroje. Oni se tím ani američtí politologové moc netají. Velmi ostudnou roli tu sehrává dnešní polská vláda. Na svém území nechala cvičit bojovníky Pravého sektoru, i když je o nich známo, že se hlásí k odkazu Bandery, který vraždil Rusy a Židy, stejně jako Čechy a Poláky. Ostatně, banderovská hesla zaznívala silně na Majdanu a pak i v Nejvyšší radě Ukrajiny a mezi ukrajinskými prorežimními novináři.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka