Řídí to Fiala, nebo lobbisté? Drahá elektřina: Vyvstaly pochyby, co vlastně platíte. A komu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

02.02.2022 18:09 | Rozhovor

Ani vláda, ani Ministerstvo průmyslu, stejně tak Energetický regulační úřad neřeší problémy s drastickým nárůstem cen energií. „Je otázka, jestli mají odborníky, nebo zda nejsou ovládáni lobbisty,“ říká pro ParlamentníListy.cz expert na energetiku Vladimír Štěpán. V každém případě ale na rozdíl od ostatních států Evropské unie nedělají ve prospěch odběratelů téměř nic, kromě sociální podpory, která je nesystémová, neřeší problém, zatěžuje státní rozpočet a ani není dostačující. Sílí hlasy, že na chyby v energetice doplatí odběratelé ještě jednou, a to zvýšením daní.

Řídí to Fiala, nebo lobbisté? Drahá elektřina: Vyvstaly pochyby, co vlastně platíte. A komu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Štěpán

Vláda Petra Fialy prokazuje udivující nečinnost ve věci drastického nárůstu cen energií. Máte pro to vysvětlení?

Naše skupina „Energie není luxusní zboží“ publikovala vícekrát, že ceny energie v České republice rostou o 300 procent, přitom v jiných státech jen o 30 procent. Dokazují to hromadné interpelace lidí a firem na vládu, kde jsou popsány i zničující důsledky na ekonomiku a energetiku České republiky. Napsali jsme dopisy na vládu, Ministerstvo průmyslu a poslance, kde jsme rozebrali důvody, proč rostou ceny energií a jak lze situaci řešit. Nikdo nereagoval. Zničující cenový nárůst potvrdili zástupci sklářského průmyslu, pivovary, pekárny, města, i velké firmy jako Madeta nebo Juta. Město Pardubice uvedlo, že meziročně zaplatí za energie 90 milionů korun oproti 30 milionům v loňském roce. Z restaurací může zůstat desetina, zavřou se dvě třetiny sportovišť, divadla, kultura obecně.

Všichni v Česku už uznávají, že máme pravdu, jenom vláda a Ministerstvo průmyslu ne. Problémy neřeší, stejně jako Energetický regulační úřad. Je otázka, jestli mají odborníky, nebo zda nejsou ovládáni lobbisty. V každém případě ale na rozdíl od ostatních států EU nedělají ve prospěch odběratelů téměř nic, kromě sociální podpory, která je nesystémová, neřeší problém, zatěžuje státní rozpočet a ani není dostačující. Na chyby v energetice doplatí odběratelé ještě jednou, zvýšením daní, tyto názory sílí.

Mluvíte o tom, kdo všechno na zničující důsledky růstu cen energií upozorňuje. Proč jste nezmínil média, která by na tento závažný problém měla poukazovat a chtít znát od vlády, jak ho hodlá řešit?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

4:43 Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

„Progresivismus je velmi zranitelný, protože odporuje zdravému rozumu a Američané mají výhodu brutál…