Rusko: Okamžik pravdy. NATO zjistí, že na to nemá sílu. Náš čas přijde, věří Budil

28.01.2022 12:07 | Rozhovor

Čeká nás boj proti opatřením Green Dealu, ze kterých těží zájmové skupiny, předvídá profesor RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc., kandidát na předsedu hnutí Trikolora. Tyto skupiny ale budou svou podporu poskytovat jen po dobu, po kterou z ní budou těžit, pak prý obrátí. Evropu tak stíhá hrozba opravdu těžkých časů. Profesor Budil tuší, že čas Trikolory v době těchto otřesů ještě může přijít. Víkendový sněm ukáže, zda se kormidla u hnutí založeného Václavem Klausem ml. chopí právě on.

Rusko: Okamžik pravdy. NATO zjistí, že na to nemá sílu. Náš čas přijde, věří Budil
Foto: Archiv I. Budila
Popisek: Profesor RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc.

Pane profesore, co by delegáti sněmu hnutí Trikolora získali vaší volbou? Jak se vypořádáváte s námitkou, že jste akademik a teoretik, zatímco strana nyní potřebuje praktického lídra?

Především nejsem první akademik, který vstoupil do politického života. Oswald Spengler pokládal působení ve veřejné sféře za povinnost, jímž se prokazuje věrohodnost a autentičnost každého skutečného myslitele nebo vzdělance. Intelektuál nesmí postrádat odvahu, a kde jinde ji nabude, než mimo komfortní zónu své pracovny? Mám praktické zkušenosti se zakládáním a řízením velké akademické instituce a vedl jsem řadu pracovních týmů. Mojí volbou získají delegáti sněmu změnu, protože mám v úmyslu výrazně zasáhnout do organizace a politické kultury Trikolory, a posílení ideového směru spjatého s národním konzervatismem. Jsem přesvědčen, že vzhledem k vnitropolitické situaci a dramatickému ekonomickému a zahraničně politickému vývoji představuje program národního konzervatismu tu nejúčinnější cestu k vybudování soudržné a silné národní komunity zaštiťující bezpečí, důstojnost a prosperitu svých příslušníků.      

Sdělil jste, že budoucnost strany nevidíte v pouličních bouřích. Šlo o narážku na některého z protikandidátů? Co jste měl přesně na mysli?

Mirabeau rozlišil na počátku Francouzské revoluce populus, to znamená lid jako zdroj výkonné a zákonodárné moci, a plebs, živelný, iracionální a nespoutaný dav, který může mít občas na politický život ozdravný účinek, ale jenž se často vymyká s neblahými následky kontrole. Politik musí být vůdcem lidu, ale nikdy by se neměl stát rukojmím davu a být závislým na jeho pomíjivé přízni. Kritizoval jsem opakovaně v Parlamentních listech Milión chvilek pro demokracii jako nedemokratické hnutí a musím totéž udělat i u vystoupení, která jsou mi ideově bližší. Někteří představitelé Trikolory se opřeli o plebs a prožívali na veřejných prostranstvích euforii z domněle masové podpory. Ztratili tím ale sympatie voličů reprezentujících většinový populus, což se projevilo na nepříznivém volebním výsledku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

,,Evropa musí zůstat jednotná"

Fakt myslíte, že je Evropa nyní jednotná? A dokážete si představit, jak by v praxi vypadalo, kdyby byla třeba válka? Vždyť než by se politici v Evropě dohodli, už by bylo pozdě. A i když si o Trumpovi myslím své, není chyba Evropy, že dosud v otázce bezpečnosti spoléhala na USA neměla už dávno řešit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uklidíme po Fialovi. Šafránková chce odvrátit katastrofu s důchody

18:48 Uklidíme po Fialovi. Šafránková chce odvrátit katastrofu s důchody

Jasnou představu, jak stabilizovat důchodový systém a posílit jeho příjmovou stranu bez zvyšování po…