Rusové vyklidili Cherson, ale „gaučoví válečníci“ ještě víc běsní. Konvička prozradil, co si píšou za vzkazy

13.11.2022 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Čechům celoživotní úspory a životní plány roztávají před očima a každá návštěva samoobsluhy nebo benzínové čerpačky jim připomene, že jsou vlastně chudí. Typická nálada příslušníka středního stavu: ještě před rokem vycházel s měsíční mzdou, mohl si dovolit i drobný luxus a ještě tvořit rezervy – dnes odkrajuje z rezerv a netuší, jak dlouho mu bude chodit mzda,“ tvrdí rázně aktivista a entomolog Martin Konvička. Ani domácí a mezinárodní situace podle něj neukazuje světlo v tunelu.

Rusové vyklidili Cherson, ale „gaučoví válečníci“ ještě víc běsní. Konvička prozradil, co si píšou za vzkazy
Foto: Daniela Černá
Popisek: Martin Konvička na besedě s občany s názvem "S Konvičkou si nalejme čistého!" v Ostravě

Jak vnímáte vládou schválenou windfall tax – tedy válečnou daň pro energetické firmy a banky? Je správné v energetické krizi zdaňovat větší zisky energetických firem?

Vnímám to nevěřícně až znechuceně, jako ostatně všechny energeticko-válečné kroky stávající v uvozovkách Aspenské vlády. Protože když si to shrneme, tak ty nehorázné zisky jdou do značné míry na vrub obchodování energiemi na takzvané Lipské burze, kde ceny vyhnaly spekulace akcelerované dvěma ruku v ruce působícími procesy. Jedním je celé klimatické šílenství, které válce předcházelo a které vedlo k odstavení energetických kapacit hlavně v západní Evropě, a výstavba takzvaných obnovitelných zdrojů, tedy hlavně větrníků a slunečníků, které se zdají být černou dírou na peníze a hlavně, neobejdou se bez záložních zdrojů.

Druhým pak je válčení samotné, či přesněji západní sankce, které vedly k odstřižení laciných zdrojů paliv. Česko se tak stalo jednou z mála zemí, kde je elektrická energie produkována v nadbytku a lacino – jen aby byla zákazníkům, včetně českých, prodávána draho a možná i v nedostatku. Kvůli tomu nedostatku, ať už skutečnému nebo očekávanému, se spekuluje na růst cen, z toho pak ony nadměrné zisky. A podotknu, že například u pohonných hmot nebo paliv pro domácí topeniště je ten obrázek podobný – i tam se samozřejmě spekuluje a ceny jsou drženy na hraně únosnosti.

Normální vláda by nejspíš postupovala tak, že by ceny domácímu zákazníkovi, včetně firem, nějak odrážely výrobní ceny. Nástroje na to jsou, napadají mě všelijaké stavy nouze, protože v nouzi jsme. Samozřejmě už vidím námitku, že by to bylo zavádění socialismu. Jenže co jiného je mimořádná daň z nečekaných zisků než socialismus? Akorát že daň je – lživě – zdůvodněná válkou, jíž vzdor vlhkým snům soudruha profesora Fialy nejsme účastníkem, což je první lež. A na rozdíl od cenového stropu pro domácí výrobce povede k tomu, k čemu mimořádné daně vedou vždy – ke všelijakému fixlování a odklánění. Což ostatně ukázali hned po vyhlášení té daně někteří velcí tržní hráči, medializován byl podnikatel Křetínský, kteří okamžitě přesunuli své aktivity do daňově příznivějších lokalit. Hlavně ale ty peníze nezůstanou občanům, ale vládě. Představa, že z nich něco uvidí občané, je druhá lež.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK souhlasí s demonstracemi proti vládě pětina Čechů. Až 78 procent si pak myslí, že by je vládní politici neměli brát na lehkou váhu. O čem to vypovídá s ohledem na ostrá vyjádření politiků pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů na účet protestujících nebo jejich organizátorů?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

4:44 „Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuj…