S íránskými generály bych si opravdu nezahrával, varuje poslanec Kobza, znalec této země. Krvavá americká stopa, rozvrat spáchaný protektorem Bremerem

05.01.2020 6:22 | Zprávy

ROZHOVOR „Trvám na tom, že se jedná o vraždu, nikoliv cílené zabití a likvidaci teroristy. Je to mimosoudní vražda, naprosto chladná, sprostá vražda,“ říká k americkému raketovému útoku v Bagdádu poslanec za hnutí SPD a místopředseda zahraničního výboru Jiří Kobza. Smrt velitele elitních jednotek Íránu generála Kásima Sulejmáního označil nejen za vraždu, ale také porušení mezinárodního práva. A varuje před nebezpečím, kdy se v pomstě probudí po sunnitech i šíité a Evropa to odnese teroristickými útoky. Zároveň upozornil, že Írán má za sebou sedm let kruté války s Irákem, a tím pádem i velmi zkušené důstojníky, se kterými není radno si zahrávat. V kontextu událostí upozornil na souvislost s americkými volbami. Nepřítele je prý třeba vymyslet, i kdyby ho Američané měli namalovat.

S íránskými generály bych si opravdu nezahrával, varuje poslanec Kobza, znalec této země. Krvavá americká stopa, rozvrat spáchaný protektorem Bremerem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jiří Kobza

Raketový útok ze strany Američanů na letišti v Bagdádu usmrtil velitele elitních jednotek Íránu Kudse generála Kásima Sulejmáního, a při útoku zemřel i zástupce velitele šíitských milic Abú Mahdí Muhandis. Írán vyhrožuje odplatou. Jak celou situaci vidíte vy?

Je nutné, aby situace byla chápána v kontextu, nikoliv vytržená ze souvislostí, protože se jedná o řetěz útoků a odplat, který postupně gradoval. Setkal jsem se s přirovnáním, že generál Sulejmání byl vlastně něco jako šéf Al-Káidy, Talibanu nebo Islámského státu. To není pravda, protože šlo o státního generála legální armády, fungujícího státu, ne nějakého sdružení či spolku teroristů. A samozřejmě v momentě, kdy dojde k cílené vraždě na cizím území, jedná se o jinou ligu.

My v České republice nemáme trest smrti a v hnutí SPD navíc maximálně odmítáme cílené politické vraždy. Jestli se začnou cíleně vraždit důstojníci armád, nastává otázka, koho budou vraždit dalšího. Budou vraždit nepohodlné novináře, budou vraždit nepohodlné politiky? A navíc, mimosoudní vraždy nejsou nic jiného než skutečné vraždy se vším všudy. My tento skutek odsuzujeme jako nebezpečný, velmi protiprávní, došlo k porušení národních práv včetně například suverenity území.

Kdybych se v budoucnu setkal s přirovnáním, že se jedná o něco jako byl sarajevský atentát, tak můžeme mít k tomuto přirovnání určitě opodstatnění, protože skutečně šlo o oficiálního představitele určité státní moci. Navíc, ještě jedna věc, Sulejmání byl důležitý jako druhý nejmocnější muž v Íránu... Musíme chápat, že Írán má za sebou sedm let velmi kruté války s Irákem. V té věkové kategorii kolem šedesáti let má mnoho velice zkušených vysokých důstojníků, kteří prošli těmi sedmi lety války. A zahrávat si s těmi lidmi rozhodně není dobrý nápad.

Dnes jsem četl článek o tom, že na mešitu ve městě Qom vyvěsili červený prapor, což znamená, že byla prolita nevinná krev, kterou je potřeba pomstít. A znamená to také, že se řetězec útoků a odplat začíná roztáčet poměrně šílenou rychlostí. Musím přiznat, že z toho mám velmi špatný pocit, protože přeci jenom, Írán není ani Irák, ani Sýrie, ani Saúdská Arábie... Írán je síla – lokální hegemon s vysoce nastavenou morálkou ozbrojených sil. A navíc, íránská povaha je taková, že v případě, kdy na ně někdo zaútočí zvenčí, tak Íránci zapomenou na svoje vlastní rozbroje, vezmou samopaly a půjdou hájit Írán.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…