S kvótami i bez nich, migranti bez dokladů by u nás zůstali. Dát je do táborů? Nehumánní. Takže... Odbojář ukazuje, jak by to u nás dopadlo

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

26.06.2021 11:23 | Zprávy

„Pokud G7 míní, že státní zásahy do čínské ekonomiky jsou v rozporu s tržním hospodářstvím, tak pláčou sice propagandisticky hezky, ale na špatném hrobě. Měly by stát a plakat u vlastního hrobu, který si různými regulacemi, dotacemi a aktivistickými grean dealy samy kopou,“ říká rázně politický vězeň minulého režimu a oceněný účastník třetího odboje Otto Černý (Trikolóra). Jakákoliv opatření směrem k Číně vidí jako nadbytečná, její obchodní expanze totiž staví na pragmatismu, ne na lidských právech, a proto je prý tak úspěšná. V rozhovoru odpovídal i na otázky týkající se migrace, která rezonuje českou předvolební kampaní. Podle Černého se hromadící se miliony frustrovaných a k ortodoxním náboženským ideám nakloněných osob jednou dají na pochod a je třeba se připravovat už dnes.

S kvótami i bez nich, migranti bez dokladů by u nás zůstali. Dát je do táborů? Nehumánní. Takže... Odbojář ukazuje, jak by to u nás dopadlo
Foto: archiv
Popisek: Otto Černý

Výstupy summitů skupiny G7 i Severoatlantické aliance mluví o rozpínavosti Číny, nedodržování lidských práv a nutném omezení takových činností. Čína na to reagovala negativně s tím, že státy G7 nerozhodují a každý stát má právo rozhodnout se sám za sebe. Jak výsledky summitů vnímáte?

Je příznačné, že tato uskupení vidí vždy problém v tom druhém, a ne sama v sobě. Čína odpověděla zcela přiléhavě: Je to věcí každého státu, jak si uspořádá vnitřní záležitosti. Z hlediska obchodních zájmů států G7 je tlak na Čínu pochopitelný, protože Čína už nevyváží jen šunty jako před lety, ale výrobky, které snesou srovnání a mnohdy ty nečínské kvalitativně i technologicky válcují. G7 hrozí, že požádá Světovou obchodní organizaci, aby posoudila ceny čínského vývozu. Jestli je shledá netržní, pak jsou prý na řadě odvetná cla na dovoz čínského zboží. No, řekl bych na adresu G7: Vyrábějte zboží, které je konkurenceschopné, a ne jenom zelené, pak jistě se dostanete na stejnou cenovou relaci jako čínské zboží a problém bude vyřešený.

Zavést ochranářská cla je nejhorší způsob, jak se s konkurencí vypořádat. G7 se rovněž nelíbí čínská hospodářsko-politická opatření, která jsou prý v rozporu s praxí běžnou v tržních ekonomikách. Tržní ekonomikou se myslí směna výrobků za jiné výrobky nebo za peníze. Tržní ekonomika tudíž není o dotacích a státních podporách. Stát nemá vlastní peníze, stát je získá na daních a utrácet by je měl ve prospěch těch, kteří mu je svěřili, ve prospěch daňových poplatníků. A pokud G7 míní, že státní zásahy do čínské ekonomiky jsou v rozporu s tržním hospodářstvím, tak pláčou sice propagandisticky hezky, ale na špatném hrobě. Měly by stát a plakat u vlastního hrobu, který si různými regulacemi, dotacemi a aktivistickými Grean Dealy samy kopou.

Dnes v uvozovkách slavíme den daňové svobody, tedy do tohoto data byl daňový poplatník nevolníkem státu. Teprve teď pracuje na svém. Pro srovnání: Největší daňový útlak obyvatelstva byl po krátkou dobu v 18. století, kdy představoval okolo 70 procent, naturálie a robotu v to počítaje. Pak se jen snižoval, nebyl únosný. Za první republiky nastala daňová svoboda po 55 dnech. Co více k tomu říct?

Budou opatření k něčemu platná vzhledem k obrovské ekonomické návaznosti na Čínu?

Nebudou, sami se dostanou do izolace. Svět není jen Evropa a Spojené státy a další. Čínská obchodní expanze staví na pragmatismu, ne na lidských právech. Proto má takový úspěch v zemích třetího světa. Nekárá je, neurčuje, ale na druhou stranu dokáže svými ekonomickými projekty pozdvihnout úroveň tamní společnosti v místě, což logicky zdvihá povědomí o ceně vlastní práce a kvalitu života. Druhotný produkt, důležitější než lidsko-právní proklamace. Takže nebudou, Čína se zastavit nedá. Je to velmoc s více než tisíciletou historií, která v čínské společnosti stále rezonuje a odráží se v národním sebevědomí. Věří v to, co dělají.

Zmiňováno je i zadlužování východních zemí, kterým půjčuje Čína a státy jsou jí tím zavázané. Co vy na to?

Tak ať si nepůjčují a řídí svoje ekonomiky tak, aby nebyly závislé na někom, kdo se v jejich očích stává nebezpečným konkurentem. To je prostá rovnice. Ale zavíráním uhelných a atomových elektráren se ta rovnice vyřešit nedá. Vítr ani slunce kola neroztočí. Příroda si kupodivu stále dělá, co chce, bez ohledu na přání snílků.

Podle závěrečného výstupu summitu Severoatlantické aliance Rusko „představuje hrozbu euroatlantické společnosti“. Co vy na to?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Normální lidská existence je v ohrožení. Fiala mě zklamal, říká Rudolf Červenka

4:44 Normální lidská existence je v ohrožení. Fiala mě zklamal, říká Rudolf Červenka

„Přejme si jako naprostý základ vládu, která má rozum, aby byla schopná vnímat skutečnost, a srdce, …