Kde se jako první projeví, pokud se ukáže, že česká vláda se nedostatečně připravila na zpomalující ekonomiku?
Stačí, když ekonomika poběží tak, jako dosud, ale pravda je, že definice růstu dělá státní rozpočet a v tom je možná ten problém. Tím, že ekonomika nedělá, co vláda předpokládala, když tvořila rozpočet, způsobila samozřejmě nynější výpadky v příjmové části rozpočtu. Takže stát z toho může mít problém ve výplatě státních zaměstnanců, s výplatami obecně, doplatky do zdravotnictví, do sociálních služeb a dalších věcí. Takže ano, problémem je připravenost – ministerstvo financí podcenilo situaci a na příjmové stránce byli příliš optimističtí.
Premiér Andrej Babiš neustává v kritice devadesátých let. Obviňuje tehdejší vlády, často ODS, že vznikly nevratné škody a ničení demokratického systému. Lze s tímhle argumentem uspět, když je hnutí ANO u moci druhé volební období?
Určitě ne, protože on je jeden z těch, kdo v devadesátkové zlaté době získal Agrofert, a nyní bude klást otázky, jakým způsobem Agrofert získal. Na to se přesně hodí klasické přísloví, jak zloděj křičí: Chyťte zloděje! Myslím, že zrovna tento premiér by spíše měl mlčet, co se devadesátých let týče. Stále to opakuje, a i kdyby byl dvacet let ve vládě, bude říkat, že není politikem a že za to nemůže.
V rozhovoru s Vlastimilem Tlustým, bývalým ministrem financí za ODS, jsem toto s ním probírala. Jednak použil stejný argument jako vy, tedy že Andrej Babiš v podstatě vznikl v devadesátých letech, ale také mi řekl, že po tom čtvrtstoletí, než nastoupilo hnutí ANO do vlády, existovaly alespoň nějaké rezervy, a ty že prý současná vláda utratila….
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová