Co vás napadá jako první při pohledu na koalici na brněnské radnici?
Základním pocitem jsou rozpaky a dojem, že jde o velmi nesourodý slepenec čtyř stran. Polovinu z nich – zelené a Žít Brno – vůbec nepokládám za kompetentní k řízení města. A z toho plynou i dosavadní výsledky, které jsou téměř nulové. Téměř rok fungování koalice už není málo, ale zatím je vidět jen spousta plánů a virtuální realita. Myslím, že to tak je hlavně díky těm aktivistickým členům koalice, těm jde vytváření virtuální reality velmi dobře.
Co pokládáte za virtuální realitu?
To jsou aktivity typu Roku smíření nebo plánování šachových stolků v ulicích, které pro Brno žádný zásadní význam nemají a mít nebudou. K tomu, čemu říkám virtuální realita patří i spousta plánů, jako je fotbalový stadion, hokejový stadion, stadion pro Martinu Sáblíkovou, výstaviště, Janáčkovo centrum a mohl bych ještě dlouho pokračovat. Je to kombinace vzdušných zámků a virtuální reality. A otevřenost a transparentnost, které současná koalice chtěla Brnu přinést nejvíc a nejvíc o tom před volbami mluvila, to je podle dosavadních výsledků jen k smíchu. Zvlášť ve světle projednávání privatizace bytů, kdy koalice postupovala vůči stovkám nájemníků tak, že je uvedla do nejistoty, která trvá dodnes. A kolik bylo odmítnutých žádostí o informace, o které opozice žádala! Dalším důkazem je chystaná změna městského periodika Metropolitan, u nějž náměstek Hollan slibuje, že redakční rada bude zrušena a město hodlá periodikum zásadně zpolitizovat tak, aby jediný vliv na ně mělo vedení města.
Dá se současná koalice zařadit na pravo-levé škále?
Myslím, že z toho mají politologové zamotanou hlavu, i když se říká, že v komunální politice není ideologický profil stran či hnutí tak důležitý jako v celostátním měřítku. Vezmeme-li si aktivistické zelené a multikulturní levicové hnutí Žít Brno, vedle nich tradičně konzervativní stranu KDU-ČSL a hnutí ANO, o kterém dodnes nikdo neví, jestli je pravicové nebo levicové, protože jeho působení je nejasné a ani nemá žádný ucelený program, vyjde z toho slepenec, který by se snad dal označit za levicovou koalici.
Jaká je podle vás pozice ANO jako lídra koalice?
Myslím, že je v defenzivě vůči aktivistům ze Strany zelených a Žít Brno. Podívejme se na kauzu ředitele divadla Radost, kdy byl výběrovou komisí vybrán stávající ředitel, pak do toho politicky nepřijatelně vstoupil náměstek Hollan, který veřejnosti řekl, že výsledek nehodlá respektovat, protože má svého favorita, a hledaly se už jen zástupné důvody, jak vybraného ředitele v očích veřejnosti diskreditovat. A ani primátor Vokřál si v tomto případě nedokázal uhájit svůj názor a bylo vidět, jak ho náměstek Hollan v koalici válcuje.
Jaký význam v politických krocích mělo dění kolem pořádání velké ceny na automotodromu?
Celé to skončilo fraškou. Když v minulosti byla předmětem kritiky velká koalice ODS a ČSSD, vždy dokázala velkou cenu průběžně financovat. Současné koalici se velká cena hroutí a i když se objevuje spousta zachránců, výsledkem jsou jen opět prázdné deklarace. Nemluvě o začernělém auditu hospodaření Automotodromu, který si otevřené vedení města za půl milionu korun z veřejných peněz objednalo. Jediné, co zastupitelstvo udělalo, je deklarace desetimilionového příspěvku, který už byl ale v rozpočtu z loňska schválen a to, že vznikne spolek, který bude velkou cenu pořádat. Nezvládli už ale říct, kolik kdo bude dávat peněz a jaká bude role státu, který z toho v podstatě vycouval. Zase je to jen virtuální realita, slyšíme výkřiky, že akci město zachrání, ale jak konkrétně to bude vypadat, se neví. Velká cena tak dál bude bohužel tématem, které se stane nástrojem ve volební kampani.
Myslíte, že krajská předvolební kampaň začne už na podzim?
Ta už začala právě bojem o velkou cenu a bude to určitě pokračovat. Jsem zvědavý na další témata brněnské koalice, podle mne se během podzimu objeví nové kontroverze, kde strany nenajdou shodu stejně jako na velké ceně. Témat, která jsou pro Brno důležitá, je dost, např. přesun železničního uzlu. Tam se bude názor ANO a zelených s Žít Brno zásadně rozcházet. A také jsem zvědav na témata z předvolebních prohlášení, jako je zlevnění jízdného v hromadné dopravě. A chápu rétoriku zelených, kteří říkají, že pokud na to koalice nekývne, odejdou. Působí to líp, než se nechat z koalice vyhodit, což jim dle všeho hrozí.
Jak je podle vás ANO personálně silné v regionech?
Potvrzuje se to, že hnutí není vyprofilováno; když se v něm potkává vyhraněný levicový a pravicový politik, musí se to nějak projevit. Druhá věc je personální politika, která Andreji Babišovi příliš nevychází, ať už jde o výměny ministrů nebo o lokální kauzy, například problémy pražské primátorky ve vlastním hnutí. I v Brně se projevuje nezakotvenost členů v programu a konzistentním myšlení. Je to ale u takto sestaveného politického subjektu logické.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel