Ve Velké Británii se k moci dostala levice. Ve Francii to vypadá, že levicové strany budou sestavovat vládu. Co to znamená pro ekonomiku?
V současné přeregulované ekonomice, která je jak v rámci zemí Evropské unie, zvláště ve Francii, tak i ve Velké Británii, která už sice v EU není, ale ekonomika ve Velké Británii byla a je pořád silně regulována, to nemusí znamenat v podstatě nic moc nového. Přestože se předchozí vlády v těchto zemích tvářily buď středo-pravicově nebo pravicově, tak žádnou pravicovou hospodářskou politiku nedělaly. Je možné, že budou určité politické síly tlačit na to, aby se nezvyšovaly dále výdaje na zbrojení. Je možné, že bude i po amerických volbách v listopadu letošního roku přehodnocována celá situace, která se týká vojenské pomoci a braní si úvěrů na tuto vojenskou pomoc Ukrajině. Takže zde může dojít k určitým dílčím změnám.
Nicméně nemůžeme očekávat, že by se změnilo paradigma, které je dlouhodobě nastoleno. Zvláště pak v zemi Evropské unie, která je a bude sužována naprosto nesmyslným programem, dá se dneska konstatovat téměř již komunistickým programem, který se nazývá Green Deal. A ani někteří ekonomičtí experti nevědí, že Francie má v nominálním vyjádření nejvyšší dluh ze zemí EU, který činí více než 3,1 bilionu EUR. Pro srovnání to je v nominálním vyjádření zhruba 11 ročních HDP v běžných cenách České republiky.
Nemůže to být lepší v tom, že když se prosazování Green Dealu chopí ti, kdo pro něj nejvíce horují, tak dojde dříve k tzv. realizačnímu vystřízlivění?
Ne. Bohužel ne. Realizační vystřízlivění nastane, až se to bude týkat bezprostředně domácností a občanů té které země. Dnes je známo, že např. i pravděpodobný budoucí viceprezident Spojených států amerických J. D. Vance (pokud vyhraje Trump), říká např. o energetické politice Německa, že to je „idiotská politika“. Prosím, to je citace tohoto významného republikánského kandidáta na viceprezidenta Spojených států amerických. On sám je velmi skeptický k tomu, jak se chová Evropská unie a jak jsou vytvářeny hospodářské politiky zemí, které jsou totálně ovlivněny tzv. Green Dealem.
Vzhledem k tomu, jak jsme ekonomicky provázaní s Německem, tak naše ekonomika bude těžko vzkvétat, pokud na tom Německo bude bídně. V jakém stavu a na jaké trajektorii je podle vás německá ekonomika?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta