Škrtat výdaje. Neziskovky, inkluze, solární baroni. Toto SPD nepodpoří, vzkazuje poslanec Rozvoral k Babišovu rozpočtu

30.09.2021 16:49 | Rozhovor

Vyhnout se bruselské pasti energetické chudoby a postupně dosáhnout soběstačnosti ve výrobě elektřiny i tepla. To je podle poslance SPD Radka Rozvorala cesta pro nejbližší budoucnost. Její součástí by mělo být i referendum o vystoupení z EU.

Škrtat výdaje. Neziskovky, inkluze, solární baroni. Toto SPD nepodpoří, vzkazuje poslanec Rozvoral k Babišovu rozpočtu
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

V poslední době se hovoří o dramatickém nárůstu cen energií. Ředitel státní společnosti ČEPS natvrdo hovoří o tom, že při důsledném naplnění představ zeleného údělu „energetika, jak ji známe, vymizí. Budeme muset daleko přesněji zvažovat, kdy si jaký spotřebič zapneme. Budeme se chovat daleko šetrněji, zvažovat, jestli budeme péct nebo prát v době špiček. Přijdou dynamické tarify, v nichž bude elektřina v době špiček dražší“. Co by měla za těchto okolností Česká republika dělat?

Cena energií v současné Evropě zaznamenává prudký nárůst, což je dáno její zvýšenou poptávkou a spekulacemi s emisními povolenkami. Tento prudký nárůst cen energií postihl i naši republiku, což konkrétně ve svých peněženkách negativně pocítí naši občané. Na zdražení energie má a v blízké budoucnosti bude mít čím dál větší vliv plnění opatření (kdy nám Evropská unie vnucuje tzv. Green Deal, který obsahuje celou řadu pro nás nesplnitelných a hlavně nelogických opatření), která zbytečně oslabí naše státní finance v řádu stovek miliard korun na období několika let.

Současná nezodpovědná energetická politika prosazovaná Evropskou komisí v oblasti výroby energie směřuje ke katastrofě a k budoucí energetické chudobě celé Evropské unie. Tyto faktory mezinárodní politiky budou v blízké budoucnosti významně ovlivňovat naši národní energetickou bezpečnost a suverenitu.

Naše budoucí vláda, která vzejde z podzimních parlamentních voleb, by se měla při nakládání se státními financemi chovat jako řádný hospodář a velmi důkladně zvažovat, které projekty týkající se energetiky finančně podpoří při zachování zdravého pragmatického přístupu. Zásadně ale odmítáme zelenou politiku EU označovanou jako „Green Deal“. Jedním z cílů strategie SPD, jak se vyhnout pastem energetické chudoby, je postupná soběstačnost České republiky ve výrobě elektrické energie a tepla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…