Na sjezdu ČSSD bude Bohuslavu Sobotkovi stačit ke zvolení předsedou nadpoloviční většina, nikdo proti němu kandidovat nebude, i Jiří Zimola dává najevo, že žádnou rebelii proti němu nechystá. V jaké vnitrostranické atmosféře se sjezd sejde a do jaké míry hrozí, že přijde pro Sobotku nepříjemné překvapení?
Nějaké překvapení ve formě nezvolení a podobně se na sjezdu neodehraje. Není žádný vyzyvatel na funkci předsedy. A v době, kdy strana nemá právě nejlepší preference a volby jsou za půl roku, jsem přesvědčen o tom, že i ti, kteří by pomýšleli dát najevo nespokojenost, si to nechají na pozdější dobu. Myslím si, že předseda bude zvolený celkem jednoznačně. Bylo by hazardem hrát na to, že na poslední chvíli vytáhneme nového kandidáta nebo předsedu. To by nebylo zodpovědné a ČSSD by to nepomohlo. Hlavní souboj se odehraje o další pozice, v případě prvního místopředsedy souboj mezi Milanem Chovancem a Jeronýmem Tejcem. Ale oba dva nakonec budou ve vedení strany ať už na pozici prvního, nebo řadového místopředsedy.
Někteří ovšem ukazují přímo na předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, že on je důvodem, proč se straně nedaří. Vlivný právník, považovaný za významného zákulisního hybatele sociální demokracie, Miroslav Jansta ve středečních Lidových novinách uvádí, že jakákoli diskuse je v ČSSD naprosto umrtvená, že díky Sobotkovi ČSSD umírá. Říká, že podobně se snažil stranu paralyzovat i Špidla, ale nešlo mu to, jenže teď se Sobotkovi v podstatě daří zabetonovat jakoukoli diskusi. Do jaké míry je to pravda?
Nechci polemizovat s jinými názory, nakonec nevidím do všech organizací. Jsem přesvědčený o tom, že kdo chce, svůj názor si vyjádřit může. Nakonec i já sám, snad v roce 2005, jsem kandidoval proti Standovi Grossovi na funkci předsedy a mám s tím zkušenosti. Pokud někdo má představu, že by měla nastat změna, nestačí říci, že se mu předseda nelíbí, ale také: jdu do toho, mám lepší program. A to jsem z řad případných oponentů nezaznamenal. Že jsou rozdílné názory na to, jak by měla strana fungovat, na co se orientovat, to je samozřejmě jedna věc, druhá věc je, jaká je vůle se za ty názory postavit. Naopak v minulosti bylo přínosem pro ČSSD, když byly různé názory prezentovány.
Můžeme připomenout období, kdy se říkalo „svatá trojice“ Miloš Zeman, Standa Gross, Petra Buzková. Lidé, kteří měli různé názory, ale nakonec našli společné řešení. A i díky tomu oslovovali širokou veřejnost. Lidé, kteří by nevolili Miloše Zemana, volili třeba Petru Buzkovou a Standu Grosse a obráceně. Zažili jsme různé varianty a také tato doba je neopakovatelná, i když může navozovat porovnávání. Ale pokud má někdo názor, že funkci má vykonávat někdo jiný, je celkem čestné a normální, že volbu vyhlásí dopředu a bude se nějakým způsobem prezentovat. A to jsem nezaznamenal.
Výsledkem sjezdu by mělo být, řekněme, sjednocení a navození prostoru pro všechny názorové proudy a lidi, kteří pro tu stranu chtějí něco udělat, protože výsledkem musí být úspěch sociální demokracie. Zdaleka nepřevažuje názor, že je v tuto chvíli potřeba řešit vnitrostranické věci, na to bude dost času po volbách, ať už dopadnou jakkoli.
Protikandidát sice není, ale nápadů na obsazení pozice předsedy už padlo dost. Jen z těch aktuálních… Jak Jansta, tak šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl řekli, že kandidátem na předsedu ČSSD by měl být Zaorálek. „Jde o klasického levicového intelektuála, který umí rozproudit diskusi,“ vyzval Jansta k jeho posílení ve straně. Těžko říci, co by na to říkal pan ministr Lubomír Zaorálek, jeho reakci nemáme, ale odkud se tyto úvahy berou? A jak by se vám líbila tato varianta?
Já už jsem si tyhle věci zažil. Teď nastupuje mladší generace. Pokud jde o Luboše Zaorálka, dovolím si ho řadit k politicky starší generaci. Generace, která teď přebírá otěže, jsou lidé, kteří pracovali ve funkcích poradců, asistentů, prošli veřejnými funkcemi. Do budoucna bych očekával, že vzejde někdo právě z této skupiny. Máme spoustu starostů, primátory… I toto bude líheň talentů. Myslím si, že já i Luboš Zaorálek budeme ti, kteří těmto lidem můžeme radit, a buď na naše rady dají a vyhnou se zklamání, kterými jsme si prošli, nebo si jimi projdou stejně jako my. Nemyslím si, že by v tuto chvíli bylo něco podobného reálné. Já v této chvíli určitě o žádné kandidatuře ať už do vedení strany, natož na předsedu strany neuvažuji.
Zdá se mi, že tak velmi vstřícně a možná shovívavě hovoříte o panu předsedovi. Možná i podobně se na věc dívá spousta dalších sociálních demokratů. Na druhou stranu Sobotka se s vašimi stranickými kolegy příliš nemazlí, když podle jeho názoru ministr nepracoval tak, jak by si představoval, prostě ho vyměnil. Rychle, nekompromisně, a ne jen jednoho…
Je to odpovědnost premiéra a také strategie. Samozřejmě je to také o odpovědnosti za volební výsledek a volební kampaně. Nevidím do všech detailů rozhodování, nemusím na to mít stejný názor. Například když Miloš Zeman prohlásil, že jsou poplatky ve zdravotnictví to pravé a ořechové… Jiná pozice je, když jste v exekutivní funkci premiéra nebo ministra, musíte mnohdy dělat rozhodnutí, která nepotěší, ale musíte je dělat třeba proto, že si myslíte, že to straně pomůže.
To není otázka vstřícnosti nebo nevstřícnosti, ale jak získat zpět voliče, které ČSSD ztratila. Alespoň na poslední chvíle jsem zaregistroval některé změny v postoji k programu, snahy prezentovat program, který pro ČSSD byl vždycky klíčový. Otázkou je, jak se to bude vyvíjet. Samozřejmě by to mělo být klíčové i pro kandidáty na sjezdu, aby nehovořili o sobě, ale o tom, jak sami chtějí přispět k budoucímu úspěchu, a na základě toho si delegáti mohli vytvořit představu, podpořit priority, se kterými se ztotožňují. Na druhé straně pro mě osobně by byl úspěch, pokud by se ve vedení strany objevili reprezentanti různorodých názorů, protože sociální demokracie musí oslovovat daleko širší voličskou veřejnost. Je potřeba stáhnout voliče sociální demokracie, kteří bohužel v posledních volbách třeba volili Babiše, nebo voliče, kteří přirozeně podporují například prezidenta Zemana, a tady je velký prostor, aby ČSSD našla k těmto lidem cestu, aby se, jak kdysi prohlásil Miloš Zeman o voličích Sládka, zdivočelí sociální demokraté vrátili z vandru domů. Je potřeba najít způsob, jak dostat z vandru domů spoustu voličů, která nás v minulých letech opustila.
Jestli správně rozumím, vy si myslíte, že je dostanete „z vandru domů“ v čele s předsedou Sobotkou…
Nezaregistroval jsem, že by byla jiná varianta. Když nemá nikdo jiný odvahu do toho jít, ať Slávek Sobotka dostane šanci. Ale když ji má dostat, pak by ho v zásadě měli podpořit i ti delegáti, kteří si myslí, že se mu pomstí třeba tím, že ho nebudou volit. Tak do toho měli jít sami nebo měli najít jiného kandidáta. V době, kdy je jeden kandidát pár měsíců před volbami, pak by měla být potlačena osobní animozita. Pro mě je značka ČSSD natolik důležitá, že si člověk musí říct, že osobní spory nemají v této chvíli význam. Byť chápu, že za ty roky mohou být někteří představitelé strany pro někoho problém. Ale bude na to čas po podzimních volbách. Asi si bude muset ČSSD některé věci vyřešit, hledat další cesty rozvoje, aby se vrátila na výsluní, tak jako jsme na to byli zvyklí v dobách dřívějších.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá