Pane premiére, myslíte si, že se do druhého kola prezidentských voleb v Česku dostali zasloužení kandidáti? Prostě, že Češi volili rozumně?
Jde o suverénní výběr voličů v České republice, kteří mají poprvé možnost volit prezidenta v přímé volbě. V každém případě jde o absolutně rovnocenné kandidáty a to zabezpečuje, že závěr prezidentské kampaně bude v Česku velmi vzrušující.
Myslíte si, že se dá nyní Česko na mnohem přímější cestu, co se týče působení v Evropské unii?
Každá země má svůj pohled na Evropskou unii. Nakonec to potvrzuje dnes i Velká Británie a návrh, aby se tam v roce 2017 konalo referendum o tom, zda má anebo nemá Británie zůstat v Evropské unii. Pokud jde o Česko, vždy jsem ji vnímal jako evropsky orientovanou zemi a jak znám oba kandidáty, ať už je to Miloš Zeman nebo pan Schwarzenberg, v obou případech jde o záruku proevropské orientace hlavy České republiky.
Většina sudetských Němců volá po zrušení Benešových dekretů, což by podle nich znamenalo ještě daleko vstřícnější postoj Česka k Evropské unii. Co vy na to?
Překvapilo mě, že tohle téma otevřel jeden z kandidátů na českého prezidenta, tedy pan Schwarzenberg. Za normálních okolností bych nekomentoval prohlášení jednotlivých kandidátů, ani jim nevyslovoval přímou podporu. Ale postoj úřadujícího ministra zahraničních věcí České republiky k Benešovým dekretům se výrazně dotýká i národnostních zájmů Slovenské republiky. Benešovy dekrety jsou pro vládu Slovenské republiky nezrušitelné a nezměnitelné. Kdo by chtěl Benešovy dekrety změnit nebo zrušit, musel by rovnou změnit anebo zrušit výsledky druhé světové války. I z tohoto důvodu nás prohlášení pana Schwarzenberga k Benešovým dekretům mimořádně rozrušily a nemůžeme je akceptovat.
-
SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta
Se Stranou demokratické levice jste v roce 1998 vytvořili širší koalici mimo jiné i se Stranou maďarské komunity, proti níž jste se vyhrazoval, že bude chtít otevřít Benešovy dekrety. Do jaké míry je toto téma dle vás stále živé?
Na Slovensku je téma platnosti Benešových dekretů velmi důležité, proto se nelze divit, že ze strany Slovenské republiky přichází vždy velmi razantní odpověď a reakce, když posloucháme názory, a je úplně jedno, jestli ze Slovenska nebo ze zahraničí, že Benešovy dekrety je třeba změnit.
Nezačíná být průběh kampaně před druhým kolem voleb dost hysterický?
To je vždy typické pro konec kampaně a je třeba si zvykat, že v přímé volbě, kterou dnes v České republice mají možnost voliči absolvovat poprvé, je kampaň razantnější a ostřejší než v případě klasických parlamentních voleb.
Jedna strana vyčítá Miloši Zemanovi komunistickou minulost, druhá Karlu Schwarzenbergovi nacistu v širší rodině. Co si myslíte o těchto argumentech?
Nebudu v žádném případě komentovat výhrady nebo argumenty, které proti sobě používají kandidáti v jiné zemi, a samozřejmě, jako předseda vlády Slovenské republiky budu plně respektovat rozhodnutí voličů v České republice.
Již jednou jste se vyjádřil pro Miloše Zemana a teď ho doporučila i ČSSD. Prezidentský exkandidát ČSSD Jiří Dienstbier s tím nesouhlasí. Proč se podle vás takto vymezuje proti stanovisku strany?
I v tomto případě mi nenáleží, abych se staral o politické anebo stranické záležitosti jednotlivých stran. Je to vnitřní věc ČSSD a nemám právo to v žádném případě komentovat. K Benešovým dekretům jsem se vyjádřil jen proto, že se týkají životních zájmů Slovenska.
Mediální obraz kampaně a těchto voleb je spíše proschwarzenbergovský. Nemyslíte si, že je to tím, že podstatná většina médií je v cizích, hlavně německých rukou, anebo je vlastní příznivci knížete?
Sleduji průběh kampaně v České republice velmi pozorně, protože jde o volbu hlavy státu, který je Slovenské republice nejbližší. A jestliže se dá průběh kampaně sledovat jen přes média tak, že čtu noviny či sleduji elektronická média, tak mohu posoudit rovnováhu nebo nerovnováhu, a opravdu je jednostranná orientace v prospěch jednoho z kandidátů úplně evidentní. Ale s tím se musí Miloš Zeman vypořádat. Velmi osobně jsem totiž poznal souboje, kdy jsou média postavená úplně proti zájmům jednoho politika a je s tím třeba bojovat.
Jaký máte názor na to, že většina mladých lidí volí Karla Schwarzenberga? Jsou dle vás sociální sítě tak mocné?
Samozřejmě, že na to mám vlastní názor, ale nenáleží mi, abych komentoval individuální aspekty kampaně v České republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský