V určitých oblastech České republiky je rozšířen obchod s chudobou. Jsou případy, kdy majitelé bytů nabízí lidem na podpoře bydlení za předražené nájemné. Můžou ho nadsadit, protože za nájemníky na dávkách ho stejně proplácí stát. Navíc někdy peníze skončí u majitelů bytů, ale ti z nich neplatí ani základní náklady na bydlení. Dům je pak v dluzích, bez tepla, teplé vody a elektřiny… Zástupci čtyř severočeských měst se obrátili na vládu, aby zakročila proti obchodu s chudobou. A není to zdaleka poprvé, takto apelovali už i na minulé vlády. O problému se ví dlouhou řadu let, politici zprava i zleva slibují nápravu, a ta se neděje. Proč podle vás? Kde je problém?
Stát dnes nechává řešení bytových potřeb těch nejzranitelnějších lidí na soukromých vlastnících ubytoven, kteří často bez jakéhokoliv soucitu těží z jejich neštěstí. Podle mého názoru je jediným rozumným řešením přijetí zákona o sociálním bydlení. Problematiku sociálního bydlení by tak řešila města a myslím, že by to bylo ve výsledku pro veřejné rozpočty i levnější, protože stát by nevynakládal přemrštěné částky na dávky na bydlení do soukromých rukou. A asi vůbec nemusím zmiňovat fakt, že prostředí na mnohých ubytovnách je absolutně nedůstojné, zvláště například pro rodiny s dětmi.
Průměrné nájemné v Praze vzrostlo za metr čtvereční (bez poplatků) na 340 korun (dle údajů developerské společnosti Trigema). V žádaných částech Prahy stojí metr i 400 a více korun měsíčně. Za padesátimetrový byt v Praze tak bez poplatků zaplatíte klidně 20 tisíc měsíčně. Odpovídají ceny skutečné hodnotě, nebo je realitní trh bublinou před prasknutím?
V současnosti jsou myslím významným faktorem přispívajícím k růstu cen bydlení v Praze spekulativní nákupy českými i zahraničními investory. To ovšem samo o sobě neznamená, že se jedná o bublinu před prasknutím. Pokud se v Praze bude stále stavět tak málo bytů jako dnes a zároveň bude tolik zájemců o jejich koupi, tak se obávám, že se snížení cen jen tak nedočkáme.
Proč je málo dostupných bytů a jsou tak drahé?
Faktorů, které přispívají k rostoucím cenám bydlení, je více. Za jedny z nejvýznamnějších faktorů v Praze považuji pomalé povolovací procesy a uměle vytvořený nedostatek pozemků vhodných pro bydlení. Stavební úřady a instituce, které se k připravovaným stavbám vyjadřují, nedodržují lhůty dané zákonem, což výrazně zpomaluje a prodražuje výstavbu. Tento problém se nyní snažíme řešit, když navyšujeme počet zaměstnanců na odborech, které při současných personálních kapacitách nestíhají agendu vyřizovat včas. V Praze jsou také velké pozemky vhodné pro bytovou výstavbu, tzv. brownfieldy, kde může potenciálně vzniknout několik desítek tisíc bytů, ale na kterých se dnes nedá stavět, protože dřívější politické reprezentace se nedokázaly shodnout na tom, jak přesně má dané území vypadat. S těmito brownfieldy chceme velmi intenzivně pracovat, aby se na nich v dohledné době dalo stavět.
Na cenu bydlení má vliv ale ještě mnoho dalších faktorů, se kterými město mnoho nezmůže: lidé se stěhují z venkova do měst; ekonomice se daří a koupě bytu je zvláště v poslední době velmi výhodnou investicí, takže je po nich velká poptávka od spekulantů z Česka i ze zahraničí; lze si půjčovat peníze za nízké úroky; zvyšují se nároky na komfort, což se promítá do velikosti bytové plochy na osobu; atd. Používání bytů ke krátkodobým pronájmům určitě jedním z těchto faktorů je také, ovšem ten se týká převážně centra města, takže těžko může vysvětlit nárůst cen po celé Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban