Špičkoví vědci žijí v obavách. Pokud chcete něco špičkového dosáhnout v Česku, zapomeňte na to. Promlouvá profesor Mařík, kterého odvolali po sporech s rektorem

04.08.2018 14:34 | Zprávy

ROZHOVOR Spojit kvalitní akademický výzkum s průmyslovým vývojem a pomoci tím samostatnosti českých továren ve vývoji a inovacích, protože bez toho naše firmy neuspějí ve světové soutěži. Na tomto principu se budoval a pět let už také úspěšně fungoval Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Praze. Nyní však stojí na křižovatce poté, co byl začátkem června odvolán z funkce ředitele profesor Vladimír Mařík, který v minulosti přesvědčil špičkové vědce, aby přišli i ze zahraničí a z vysokých lukrativních pozic. Český průkopník robotizace popisuje možné ohrožení významných projektů i stav nejistoty, který v jím založeném ústavu nyní panuje.

Špičkoví vědci žijí v obavách. Pokud chcete něco špičkového dosáhnout v Česku, zapomeňte na to. Promlouvá profesor Mařík, kterého odvolali po sporech s rektorem
Foto: Archiv VM
Popisek: Profesor Wofgang Wahlster, ředitel Německého ústavu pro umělou inteligenci, který první přišel s pojmem Průmysl 4.0, a profesor Vladimír Mařík (vpravo), tehdejší ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky

Už téměř dva měsíce nejste ředitelem Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Rektor ČVUT Vojtěch Petráček v prohlášení vaše odvolání tehdy vysvětloval tím, že jste nebyl týmový hráč, že jste spolu dlouhodobě vedli spory o spolupráci ústavů a fakult v rámci univerzity a že jste šířil nepravdivé informace o ohrožení CIIRC. Dáváte s odstupem času tomuto jeho vyjádření za pravdu?

Žádný konkrétní důvod pro své odvolání jsem se dosud nedozvěděl. Opakovaně žádám pana rektora, aby mi uvedl konkrétní důvod nebo konkrétní provinění. Dlouhodobě jsem s ním rozpory mít nemohl, protože on byl před mým odvoláním ve funkci čtyři měsíce. O dlouhodobost tedy jít nemůže. Začínají se naplňovat moje obavy, že projekt CIIRC ČVUT je kroky rektora skutečně ohrožený. Ano, rektorovy a moje názory se lišily. Domníval jsem se, že se na akademické půdě mohu pana rektora zeptat, proč například ve čtyřicetičlenné vědecké radě ČVUT není jediný zástupce ani jediného ze šesti vysokoškolských ústavů ČVUT. To je otázka, na niž pan rektor nedokázal odpovědět. Nehovořil jsem s ním mnohokrát za dobu, kdy je ve funkci. Na jednání orgánů ČVUT jsem vystupoval v rámci toho, co mi umožňuje akademická půda a přirozená svoboda diskuse. Ale přiznávám, že jsem odmítl splnit tři příkazy pana rektora a ohradil se proti nim.

Co vás vedlo k tomu odmítnout je splnit?

Příkazy byly nesplnitelné. Například jeden příkaz byl, abych mezi sebou porovnal dva projekty, ale text jednoho z nich jsem nedostal. Takže jsem nemohl porovnávat něco, co neznám. Napsal jsem panu rektorovi, že dokud návrh druhého projektu nedostanu, tak je nemůžu porovnat. Druhý rozpor nastal kvůli příkazu pana rektora, abych v předvečer vysílání časosběrného dokumentu „A člověk stvořil robota“ ve veřejnoprávní instituci toto vysílání zastavil. Nemám oprávnění zastavit vysílání programu veřejnoprávní televize. Čili to jsou věci, které jsem odmítl, protože jsem je splnit nemohl.

Nemohlo být právě odvysílání tohoto dokumentu důvodem pro vaše odvolání?

Kancléřka ČVUT paní inženýrka Orgoníková sdělila 5. 6. 2018, den po mém odvolání, že moje odvolání s odvysíláním dokumentu v ČT 29. 5. nesouvisí. Jak jsem zmínil v úvodu, tak já jsem se důvod odvolání prostě dosud nedozvěděl. Různým lidem jsou poskytovány různé smyšlenky o důvodech mého odvolání, ale konkrétní důvod zatím pan rektor intenzivně dodatečně hledá... A když jsem poslal odvolání proti svému odvolání z funkce, tak pan rektor zareagoval stanoviskem, že není povinen mi důvody sdělovat.

I když jste se od rektora důvody nedozvěděl, máte pro své odvolání nějaké vlastní vysvětlení?

Za mým odvoláním může být celá řada faktorů. Myslím, že se jich seběhlo víc dohromady. Někteří děkani fakult ČVUT po celou dobu budování CIIRC ČVUT proti tomuto ústavu systematicky jdou a nechtějí, aby existoval. Druhý faktor, který zřejmě nastal, spočívá v tom, že ústav si vede příliš dobře a nastavil ostatním zrcadlo. Třetí důvod může být lichá představa, že kdyby nebyl tento ústav a jeho projekty a spolupráce s průmyslem, tak by všechny kooperace s průmyslem převzaly fakulty. Čtvrtým důvodem může být sama budova, protože k mému odvolání došlo pár dní po úspěšné kolaudaci celé budovy. Dalším důvodem může být snaha odpoutat pozornost od skutečných problémů ČVUT. Čili těch faktorů je celá řada, samozřejmě je mezi nimi i závist a obvyklé přetahování v akademickém prostředí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Pokuta za lži v kampani

Bude se vztahovat pokuta i na to, když politici ve svých předvolebních slibech budou dávat sliby, co pak nesplní, a tudíž v jejich slibech nepůjde o nic jiného než o lež? To totiž děláte úplně všichni, hlavně teda poslanci, že slibujete něco, co pak nedodržíte. A Vy tento zákon podporujete? Nemyslít...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci v čekárnách, nelegální migrace a nedostatek léků. Zdravotní sestra promluvila

21:29 Ukrajinci v čekárnách, nelegální migrace a nedostatek léků. Zdravotní sestra promluvila

„My jsme dříve byli schopni si v republice vyrobit své léky,“ komentuje nedostatek některých léků se…