Kromě toho, že kandidujete na starostu Prahy 10, tak se ucházíte i o místo v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Jak hodnotíte fungování dosavadní koalice na magistrátu?
Hodnotit působení každého nemůžeme podle osobních dojmů, ale podle výsledků práce. A ty bohužel nejsou dobré. Okruh stále nestojí, metro D stále nestojí, parkování stále není vyřešené. Bezpečnost se neustále zhoršuje. Lidé nemají kam umístit své děti do školek. Starost o veřejný prostor a zeleň je na úrovni Ukrajiny. Třeba u nás na metru Strašnická už dva měsíce nefungují hodiny, máme tam pořád čtvrt na tři. Kolem projdou denně tisíce lidí, nic se neděje. Může za to netečnost vedení. Tohle musíme zásadně změnit! Praha potřebuje nastavit automatické systémy údržby a úklidu veřejných prostor. Stejně tak je potřeba nastavit projektové řízení zásadních staveb a dopravní infrastruktury. V otázce bezpečnosti chceme systémová řešení.
Vedení Prahy bývá často vyčítáno neřešení dopravních problémů. Co s tím?
Paní primátorka měla ten luxus, že ve schvalovacím procesu obsadilo ANO všechny dotčené organizace. Když půjdeme odshora: Ministerstvo financí – ANO, Ministerstvo dopravy – ANO, Ministerstvo životního prostředí – ANO, pražský magistrát – ANO. Co s touto podporou dokázali? Nic! My chceme ty věci dotáhnout do vítězného konce bez ideologických překážek. Musí se ale chtít. Tu chuť jsme u bývalého vedení neviděli. O obecné neschopnosti města vypsat jednoduchá výběrová řízení na opravy silnic a chodníků by vám starostové mohli vyprávět. Příklad dám z Kunratic, kde jsme řešili opravu ulice K Zeleným domkům, město na to vyčlenilo 65 miliónů již v roce 2016, dodnes se nic neopravilo. Lidé jsou zoufalí, chtějí změnu! Až budeme na magistrátu, Prahu v pozitivním slova smyslu „rozestavíme“.
Co vás zaujalo či pobavilo v politických programech konkurence?
Co mne opravdu potěšilo, je fakt, že mnoho politických stran náš volební program opsalo. Protože jsem se na něm velkou měrou podílel, tak když jsem slyšel docenta Svobodu z ODS prezentovat řešení parkování v Praze, s humorem jsem si říkal, zda-li jsme neměli v kanceláři odposlouchávací zařízení. Do písmenka totiž opakoval věty, které jsme si říkali na poradách a které máme v programu. Program jsme zveřejnili poměrně brzo, jsme rádi, že se ostatní inspirovali a SPD je tahounem potřebných změn. To potěší, protože víme, že s prosazením našeho programu nebude problém.
Setkáváte se u voličů s tím, že jste „fašouni“ a že vám šéfuje Pitomio?
Chodím obden na stánky SPD na metro Strašnická, Skalka nebo IP Pavlova a reakce obyvatel jsou úžasné. Lidé nám fandí, za to chci moc poděkovat. Vidí v SPD naději na opravdovou změnu. Ne tu strojenou a falešnou jako od jiných stran. Všichni už na magistrátu byli a jsou zodpovědní za marasmus, který tady vládne, my ne.
Samozřejmě termín Pitomio byl skvělý marketingový tah politické konkurence na dehonestaci našeho předsedy Tomia Okamury. Skandálním rozsudkem jej podpořil Nejvyšší soud, o jehož kompetenci si můžeme udělat obrázek u neméně skandálního rozhodnutí na vystěhování klientů H-Systemu. Lidé ale už chápou, že to je vše jenom hra konkurenčních politiků na zneuctění SPD, která jim leží v žaludku.
Jedním z klíčových témat je, zda je důležitější výstavba, nebo ochrana životního prostředí či památek. Výbor pro světové dědictví UNESCO poslal v létě po svém zasedání v Bahrajnu Praze vytýkací dopis. Vyjádřil v něm „velké rozčarování nad mnoha developerskými projekty velkého měřítka, které jsou navrženy do ochranného a širšího pásma Pražské památkové rezervace, a také nad nedostatečnou regulací výškových novostaveb, což může mít dopad na jeho mimořádnou univerzální hodnotu“. Jak vy se na to díváte?
Osobně jsem byl u přípravy a výstavby projektu V Tower a dostavby City Tower na Pankráci. Tam také vyhrožovali, jak nás vyškrtnou kvůli těm stavbám z UNESCO, a co se stalo? Nic. Obávám se, že z této organizace se stala lobbystická skupina na prosazování zájmů určitých vlivových skupin. Z Bahrajnu nám budou kázat, co si v Praze postavíme a co ne? To asi těžko. Prahu přece trápí úplně jiné problémy. A to je zahušťování výstavby, zejména na sídlištích. To si lidé nepřejí. Bavil jsem se s lidmi z IPRu a ti mají přesně opačný názor. Zde bychom chtěli jako SPD použít institut lidového referenda, ať si lidé sami rozhodnou, zda-li chtějí zahušťovat, nebo ne. SPD si myslí, že ne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík