Aktivně jste do politiky vstoupil v roce 2014 a hned jste se stal starostou. Mnozí uznávají, že před vstupem do aktivní politiky se dívali na řadu problémů skrz růžové brýle. Byl to i váš případ? Do jaké míry se naplnila očekávání, s nimiž jste kandidoval?
Je pravda, že jsem jako občan vnímal některé problémy Valašského Meziříčí jinak a možná ne tak vážně. Nepředstavoval jsem si, že některé roky nevyřešené kauzy mohou být tak právně složité a mohou hrozit městu fatálními následky. Po nástupu do funkce starosty jsem se nejdříve seznámil s chodem úřadu a příslušných agend, mimochodem není to vždy tak jednoduché, jak to z venku na první pohled vypadá. Postupně jsem začal spolu s kolegy pronikat do jednotlivých oblastí a následně jsme mohli jednotlivé kauzy začít řešit, což se také povedlo. Má očekávání, se kterými jsem vstupoval do politiky, se postupně plní. Někdy to trvá déle, než jsem čekal, ale plány, které jsme si předsevzali, se daří realizovat.
Jestliže rozebereme vaše priority. Nakolik se vám je podařilo naplnit?
Priorit jsem měl osobně několik a jsem rád, že většinu se podařilo realizovat. Jen v krátkosti bych zmínil například zateplení a opravy několika mateřských a základních škol, zavedení bezplatné Wi-Fi na více než deseti veřejných místech v našem městě, spuštění nových městských webových stránek, modernizace veřejného osvětlení, rekonstrukce dopravního hřiště nebo právě finišující výstavba smuteční síně. Samozřejmě to byly i ne příliš populární kauzy, jako vyřešení soudního sporu v případu bytových domů, ukončení soudního sporu s firmou, která stavěla krytý bazén, anebo získání majoritního podílu v dnes již městské společnosti CZT. Ne každému se mohly způsoby řešení zamlouvat, ale po mnoha jednáních a po letech, po kterých se tyto spory táhly, jsem rád, že jsou ukončeny.
Těší mě, že v nejbližších týdnech budou zahájeny tři velké a pro město klíčové akce, a to přeměna kina Svět v komunitní centrum, rekonstrukce mostu na ulici Mostní a rozšíření ubytovacích kapacit v centru města – zámecký penzion.
Úspěšně jsme zahájili odkup strategických pozemků před nádražím ČD, kde máme v úmyslu vybudovat dopravní terminál a daří se také realizovat jednotlivé etapy regenerace panelových sídlišť. Projektů, na kterých pracujeme, je však daleko více.
Jak jste se svěřil pro naše stránky chvíli po volbách, ve všech důležitých věcech táhne koalice s opozicí za jeden provaz. Platí to i nyní, několik měsíců před volbami?
Ano, možná je v tom Valašské Meziříčí výjimečné, ale na všech klíčových investicích se daří nalézat shodu napříč politickými uskupeními. Chceme pro město to nejlepší. Investiční záměry i možná řešení složitých kauz od začátku komunikujeme a naštěstí v zastupitelstvu převládá snaha budovat, a ne bořit. A ještě jednu věc považuji za důležitou. Zaměstnanci úřadu společně s námi politiky tvoří výborný tým, který táhne za jeden provaz. Bez jejich práce, dovedností a snahy nalézat řešení by realizace našich plánů nefungovala. Patří jim velké poděkování.
Čtyři roky jsou poměrně krátká doba na nějaké výraznější koncepční změny. Chtěl byste se na podzim pokoušet o obhajobu svého mandátu?
Máte pravdu, ač se mohou někomu zdát čtyři roky jako dlouhá doba, v tomto případě tomu až tak není. Proto bych rád navázal na práci, kterou jsme na radnici v tomto volebním období začali, a z toho důvodu budu na podzim opět kandidovat za hnutí ANO a budu se snažit obhájit svou pozici.
Jaká je vaše vize Valašského Meziříčí do budoucna? Co je třeba změnit, aby bylo město prosperující a lidé neměli potřebu odcházet jinam?
Město musí nadále spolupracovat s podnikatelskými subjekty na území města, podporovat podmínky pro zaměstnanost a úroveň kupní síly občanů. V příštích letech musíme více řešit bytovou problematiku a vytvořit podmínky jak pro individuální, tak pro hromadnou bytovou výstavbu. Je třeba podporovat rozvíjení péče o seniory s ohledem na demografický vývoj společnosti. Musíme podporovat aktivity vedoucí ke snížení emisní zátěže ve městě, zejména v oblasti dopravy. Zaměřit se chceme také na zatraktivnění města z pohledu potenciálních turistů. Kvalitativně musíme změnit podmínky pro dostupnost města hromadnou dopravou vybudováním dopravního terminálu před nádražím ČD a v neposlední řadě uskutečnit společný projekt města a kraje – vybudovat sportovní halu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková