Spojování společnosti se nekoná. Producent zaslechl po volbách slova Fialy i Pavla

30.01.2023 17:15 | Rozhovor

Když premiér přijel poblahopřát zvolenému prezidentovi, mluvil před novináři za něj, co a jak by mělo být ve věci jejich spolupráce, Petr Pavel tam stál jako školáček. Také bude hezké, až na výročí 17. listopadu bude Petr Pavel klást věnce na Národní třídě a bude chválit a vyzdvihovat demokracii. „Tu demokracii, proti níž ještě v ten den roku 1989 stál nejen jako člen Komunistické strany Československa, ale i jako profesionální voják cvičený proti západním imperialistům a jako zpravodajec proti západním ideodiverzním centrálám,“ říká pro ParlamentníListy.cz producent a dramaturg Ivan Štefka.

Spojování společnosti se nekoná. Producent zaslechl po volbách slova Fialy i Pavla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Co podle vás rozhodlo druhé kolo přímé volby? Atmosféra v zemi? Média? Osobnostní předpoklady kandidátů pro funkci? Něco jiného?

Volbu pana Pavla zajistila zejména mainstreamová média, samozřejmě včetně těch veřejnoprávních, která se už ani nesnažila svoji podporu výhradně panu Pavlovi jakkoliv zakrývat. Vůbec nelze ani na vteřinu uvažovat o tom, že pan Pavel byl zvolen na základě nějakých osobnostních, nebo lépe řečeno kvalifikačních předpokladů, a to jednoduše proto, že o něm nic podstatného nevíme, neví o něm tudíž nic ani jeho voliči.

Je absolventem vojenských škol, které nepřipravují lidi pro práci v civilní sféře, a zkušenosti má výhradně z vojenského prostředí, které je výrazně jiné než to civilní. Jeho rodinné zázemí je od dětství také vojenské. V kampani používal stále identické fráze, které při letmém pohledu jako fráze nevypadají, poněvadž jsou to dlouhá souvětí navozující dojem, že v nich je nějaký obsah... Ale ve skutečnosti jsou to souvětí hluboce prázdná, z nichž se nelze nic dozvědět o jeho skutečných znalostech, o jeho skutečném smýšlení politickém ani jiném. Proto ani nelhal, jak to oslavovala mainstreamová média, neboť pokud máte naučené fráze, tak je máte naučené tak, aby se nedaly nijak napadnout.

Uspěl tedy díky své uhlazenosti a tomu, že se svými bezobsažnými vyjádřeními nemohl nikomu znelíbit?

Většina lidí se o politiku aktivně nezajímá, protože mají svých starostí dost, a když potom chvíli před volbou vidí vizážistkou upraveného staršího sympatického, šedivého pána, který hovoří klidně, byť bezobsažně, tak se jim to líbí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nechoď, Petře, s Frantíky na led,“ zamýšlí se historik Fidler nad dlouhodobou podřízeností

11:21 „Nechoď, Petře, s Frantíky na led,“ zamýšlí se historik Fidler nad dlouhodobou podřízeností

„Nemám pocit, že by současná vláda o nějakém poučení z krizového vývoje ve třicátých letech byla och…