Svobodní jdou do komunálních voleb v Praze s programem, který je postavený právě na ochraně svobody. Co si pod tím má volič představit na úrovni magistrátu?
Předně je třeba říci, že Svobodní jdou do voleb do zastupitelstva hl. m. Prahy s komplexním programem, který se věnuje dopravě, školství, bydlení či bezpečnosti. Ve všech tématech je pak samozřejmě kladen důraz na ochranu svobody. Svobodní prosazují svobodné město (místo) pro život. Chceme zrušit nadbytečné zakázky a vyhlášky jako např. známá „protialkoholní vyhláška“. Rovněž podporujeme majitele restauračních předzahrádek v centru Prahy, aby předzahrádky mohly zůstat v současné podobě. Naše zastání pak má i cech fiakristů, jelikož koně patří ke koloritu historické Prahy.
Mluvíte o tom, že chcete zastavit zvýhodňování cyklistů před ostatními účastníky silničního provozu. Není ale právě podpora cyklistiky a dalších alternativních způsobů dopravy cestou, jak snížit počet aut, které zatěžují dopravu v Praze?
Toto je naprosto mylná myšlenka, kterou snad může z úst vypustit jen ten, který ještě nikdy v životě nebyl v Praze. Kolik cyklistů denně potkáte na pražských vozovkách? Naprosté minimum. Praha není svým reliéfem a klimatickým podnebím vhodná k tomu, aby se kolo stalo masově využívaným dopravním prostředkem např. do zaměstnání. Naopak preference cyklistů současnou vládnoucí garniturou, která se projevuje všudypřítomným malováním cyklopruhů, se stala jednou z příčin naprostého dopravního pekla, které poslední čtyři roky zažíváme. Cyklostezky prosím ano, ale mimo silnice!
Doprava byla, je a zřejmě i bude pro Prahu velkým problémem. Jak chtějí Svobodní přispět k jeho řešení?
Zcela zásadní je samozřejmě dostavba vnitřního a vnějšího okruhu. Bez těchto staveb nelze dopravní situaci zásadně zlepšit. Dostavba okruhů je tématem, o kterém se mluví každé čtyři roky před volbami. Slibuje to vždy drtivá většina všech kandidujících subjektů. Ale po volbách se k tomu zvolení politici už tak nemají. Za Svobodné mohu říci, že toto pro nás nejsou jen plané sliby, ale naprostá priorita. V poslední době se setkávám s případy, kdy lidé se v důsledku aktuálně zhoršené finanční situace sami obrací na pražský magistrát s tím, že chtějí Praze odprodat pozemky, které hlavní město bude potřebovat pro stavbu Městského okruhu. Na magistrátu však výkupy těchto strategických pozemků řeší pouhopouhý jediný zaměstnanec! Rovněž rozpočet nepočítal s nějakým urychlenějším výkupem a tudíž na toto nejsou v rozpočtu finance. Na místo toho, aby magistrát pružně reagoval na vzniklou situaci, nic neřeší. To nevypadá na to, že by Praha Sobě a Piráti opravdu stáli o Městský okruh. A to je přesně to, co by se za vlády Svobodných nestalo.
Pokud budete úspěšní, chcete zároveň zcela změnit systém dotování kultury a sportu a nahradit ho voucherovým systémem. Prosím, vysvětlete našim čtenářům, jak by to v praxi fungovalo a jaký dopad by to mělo na kulturní a sportovní život v Praze?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný