Standa Berkovec: Zeman je moudrý státník. Listopad byl domluvený už dlouho před tím, než se stal Havel prezidentem

12.11.2014 21:02 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU ´89 Podle poslance ANO Stanislava Berkovce byl Listopad ´89 domluveným předáním moci. Ale přinesl demokracii a svobodu. Ostatní věci jsme si zkazili sami. Rusko podle něho neohrožuje Evropu.. Spíše je to tak, že Rusko může mít obavy z NATO, které ho obkličuje svými základnami. Miloš Zeman dle něho jako moudrý státník hájí zájmy České republiky.

Standa Berkovec: Zeman je moudrý státník. Listopad byl domluvený už dlouho před tím, než se stal Havel prezidentem
Foto: Archiv SB
Popisek: Stanislav Berkovec

Jaká podle vás přinesl 17. listopad 1989 pozitiva?

Pozitivní je, že skončil ten autoritativní režim, který byl vázán na železnou oponu a Varšavský pakt a byl součástí východního bloku a že sem přišla demokracie a svoboda.

A jaká negativa?

Ty jsme si tady spíš udělali sami později. Samozřejmě rozpad struktury hospodářství, rodinné stříbro - podniky byly rozkradeny, nebo se rozdaly za bakšiš. Přineslo to do všeho tvrdou řeč peněz, devastaci kultury. Střední odborné školství se úplně rozpadlo. Ale to nebyla chyba samotné změny režimu, to udělali lidé sami.

Máte k listopadu nějaké osobní vzpomínky?

Ano. Byl jsem tehdy členem redakce Mikrofóra. Já jsem 17. listopadu ´89 v noci pouštěl s Martinem Vondráčkem jako první do éteru reportáž z demonstrace studentů. My jsme byli později označeni jako sedm statečných, kteří se snažili odvysílat to, o čem jsme si tehdy mysleli, že to je revoluce. Mám na to tedy velmi silné osobní vzpomínky, protože jsme do toho šli s nadšením po hlavě. Asi jsme neznali ty souvislosti, protože si myslím, že to nebyla revoluce, ale spíše domluvená výměna moci. Tehdy jsme o tom vysílali jako jediní. Když už se to zvrátilo, tak v Československém rozhlase kdekdo začal mávat praporem a zakládat Občanské fórum, ale my jsme byli první. S námi se několik dní báli zastavit na chodbě všichni ti, kteří se dnes prsí, jak dělali revoluci. Mikroforum bylo enfant terrible Českého rozhlasu.

Řekl jste, že to bylo předání moci...

Do jisté míry to byla domluvená výměna moci, ale zásadní rozhovory se odehrávaly mezi Gorbačovem a Reaganem, tam se to odstartovalo. Tak, jako se rozdělení po druhé světové válce rozhodovalo na Jaltě, tak se toto rozhodlo mezi mocnostmi. Opravdu si nemyslím, že by to bylo živelné a že by to pocházelo zevnitř.

Takže to bylo připravená, dá se říct...

Já si myslím, že určitě, protože mě už dlouho před tím, než se stal pan Václav Havel prezidentem, mi to už říkali kamarádi z Lucemburska. A tehdy jsem na ně ještě hleděl velmi překvapeně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …