Kolem České televize je poměrně rušno. Jedná se o schválení výročních zpráv ČT. Například z úst KSČM i SPD zaznívá kritika, televizi naopak podpořila ČSSD a Andrej Babiš i přes jinak častou kritiku ČT uvedl, že se rozhodl požádat poslance ANO, aby zprávy schválili. Co si o tom všem myslíte? Překvapilo vás rozhodnutí Andreje Babiše?
Překvapilo, ale na druhé straně jsem byl zvědav, jak bude ČT prezentovat nedávný volební sjezd hnutí ANO a s ním očekávané další Babišovo zvolení. No a zde nutno hledat odpověď a ta je, že Česká televize se chovala trošku jinak, než mnozí očekávali. V přímém kontaktu byli redaktoři ČT krotcí a nezvykle mírní, když tu špinavou práci obstarali jejich kolegové ze závětří Kavčích hor a manipulátor Václav Moravec ve svých četných pořadech za přispění osvědčených přitakávačů, kteří nikdy nezklamou. Z nich mne pobavil předseda ODS, který za divoké gestikulace nacvičených gest shrnul padesátiminutové vystoupení staronového předsedy hnutí Andreje Babiše jako prázdná slova.
Ať se na mne pan emeritní politologický rektor nezlobí, ale když dá ty svoje ruce nad hlavu a začne jimi divoce mlátit nahoru a dolů, aniž ztrácí pečlivě nacvičenou formu, tak mně připomíná spíše šaška než představitele rádoby vítězné opozice. Možná by si mohl zkusit něco jiného, jiná gesta, nějakou jinou a méně teatrální sestavu. Andrej Babiš, ať se to komu líbí či ne, se mění v politika, se kterým se baví svět a který je přijímán a brán vážně v nejvyšších patrech světové politiky.
Jak už jsme řekli, ČT je pro někoho trnem v oku, někteří mluví o tom, že zpravodajství je často tendenční a zastupuje pouze jeden názorový proud, další ji ale zase považují za možná poslední nezávislé médium v zemi. Co na to říct?
Jistá diplomacie ve vaší otázce není namístě, protože kritika ČT už přerůstá v odpor – mám na mysli duševní, nikoliv fyzický. A když se podíváte na některé stárnoucí a tučnící redaktory a poslechnete si reakci lidí mimo oficiální mainstream, tak dnes už jde o masovou nespokojenost. O nezávislosti ČT dnes už nelze mluvit. Aby byla jakákoliv veřejnoprávní mediální instituce nezávislá a prezentovala objektivní informace, musí za prvé dobře hospodařit s penězi daňových poplatníků a její hospodaření musí být průhledné, za druhé musí prezentovat vyvážené zpravodajství, za třetí nesmí se stát nástrojem politického boje a konečně musí zachovávat určité meze slušnosti a etiky. Troufám si tvrdit, že ani jedno kritérium ČT nedodržuje a že výroční zprávy Rady o hospodaření ČT by schváleny být neměly.
Můžete být konkrétní?
Už 11. dubna 2017 jsem v roli předsedy Klubu nezávislých senátorů uspořádal v Senátu seminář o roli veřejnoprávní ČT, na kterém byla veřejně prezentována čísla, která dokladovala skutečné hospodaření současného vedení ČT. Byla prezentována přesná čísla, jak je nakládáno s penězi koncesionářů. Tak pro zajímavost v roce 2004 činily příjmy z koncesionářských poplatků 2 903 mil. Kč, platilo se tehdy 75 Kč měsíčně. Současný měsíční poplatek 135 Kč byl zaveden v roce 2008 a zvedl příjmy na 5 787 mil. Kč a ty se dodnes pohybují kolem šesti miliard ročně a nestačí. Nestačí ani po vyčerpání fondů cca 2 300 mil. Kč, které předal předchozí generální ředitel pan Janeček.
Seminář proběhl za velkého zájmu veřejnosti a ostentativního nezájmu pozvaných představitelů ČT, kde generální ředitel nejenže na oficiální pozvánku nereagoval, ale po urgencích odpověděl jakýsi jím pověřený člověk, který mně sdělil, že pan generální rozhodl, že se nikdo z ČT semináře nezúčastní! Zpupnost a pohrdání, tak bych charakterizoval chování člověka, který řídí současnou ČT.
Nejvíc kritiky se snáší na zpravodajství a pořad 168 hodin. Mluví se ale i o dalších pořadech z „dílny“ ČT, které dobré jsou a které ne. Například vánoční pohádka Kouzelník Žito u mnohých naprosto propadla, naopak seriál Most! je velmi oblíbený. Jak i z tohoto hlediska hodnotit ČT?
Tady jde hlavně o to, co ČT z obrovského balíku peněz, které jí chodí od koncesionářů a které má zaručené, nakonec udělá, přičemž mírou úspěchu je sledovanost toho kterého pořadu. No a seriál Most! je po dlouhém půstu prý oblíbený, ale na konečné hodnocení je brzy. Zdá se mně, že je až kýčovitě sladký a nejde do těch skutečných témat, která rozhodnou o úspěchu či neúspěchu soužití většinové populace a Romů. Hlavní hrdinou seriálu je člověk, který má na krku exekuce, z čehož by se dalo soudit, že v sobě má skutečné herecké nadání. Používá výrazy, které nelze reprodukovat, do podvědomí lidí se podsouvá určitá normálnost vztahů a hodnot homosexuálů atd.
Nějak mně to všechno zapadá do tlaku současné západní společnosti na rozklad tradiční rodiny a tento seriál může být jenom dalším stupněm legitimizace nových dekadentních hodnot. Myslím si, že to, co nám předkládá ČT, není reprezentativní názor českých občanů, ale za peníze koncesionářů uměle vyrobený produkt, na kterém se bohužel mocichtiví a sebestřední politici trapně přiživují. Jistě si pozorný divák všiml, s jakou vehemencí ČT svůj seriál na svých televizních kanálech propaguje a doslova vnucuje divákům, dokonce i její sportovní komentátoři v hokejovém přenosu, podobně ve zpravodajském pořadu „Události, komentáře“, kde určitě taková agitka nemá co dělat. ... Na skutečné hodnocení je brzy, to ukáže až čas a objektivní sociologický průzkum, nikoliv umělé a draze vyrobené mýty ČT.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora