Ačkoliv jste nebyl členem KSČ, podařilo se vám za minulého režimu vystudovat VŠ a odcestovat do ciziny. Jak je to možné? Mnozí kritici totiž dnes poukazují na to, že kariérní růst či studium byly podmíněny členstvím ve straně. Jsou podle vás tyto argumenty nepravdivé?
Vystudoval jsem Vysokou školu chemicko-technologickou. Z mnoha set studentů bylo ve straně jen několik jednotlivců. Naznačovat, že my všichni nestraníci jsme přeci museli také nějak kolaborovat, považuji za velmi odvážný předpoklad. Velmi podobné je to i s mým pobytem v zahraničí, na stavbě největšího zahraničního investičního celku té doby. Tam bylo také cca tisíc pracovníků, převážně techniků, z nichž straníků bylo jen poskrovnu.
Proč jste se po revoluci vrátil zpět do Čech? Neuvažoval jste ani na chvíli zůstat v zahraničí?
Kolik je takových, kteří mají vzdělání, umí jazyky a nikdy neuvažovali o tom, že žít a pracovat by bylo možné i někde jinde. Začít podnikat v nově vznikající demokratické společnosti však pro mne bylo podnikatelsky lákavější, než začít se učit vlamovat do zavedených trhů.
S výjimkou roku 1918 osmičkové roky, které si letos připomínáme, dopadly dost tragicky. Plánujete při příležitosti výročí osmičkových roků nějaké akce v Příbrami?
Osmičkových akcí budou v Příbrami desítky. Od malých, až po ty největší. Jejich výčet by nebyl pro vaše čtenáře, myslím, až tak zajímavý.
Není také vyloučeno, že po 70 letech od převzetí moci KSČ v Československu se komunisté budou opět podílet na vládě. Co vy na to? Nemůžete to hnutí ANO uškodit?
Má pan premiér Babiš jinou volbu? Proč mu zavedené demokratické strany nechtějí dát šanci? Proč před prací dávají vždy přednost nekonečným diskusím? To ale nejsou otázky pro mne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková