Strach z uprchlíků není nesnášenlivost, ale realistický pohled na věc, postavil se výzvě vědců Jiří Pospíšil

29.08.2015 5:58 | Zprávy

ROZHOVOR Nejdůležitější pro řešení migrantské krize je podle europoslance Jiřího Pospíšila chránit vnější schengenskou hranici po australském vzoru a rychle vracet ekonomické uprchlíky. Nemůže jimi nechat zaplavit Evropu, protože pak už bychom nebyli schopni pomoci ani těm, kteří to opravdu potřebují. Pokud bychom nechali proudit nekontrolovanou vlnu uprchlíků do Německa, hrozilo by zavření hranic, neboť jen Bavorsko letos vydá na imigranty sumu ve výši ročního schodku našeho státního rozpočtu.

Strach z uprchlíků není nesnášenlivost, ale realistický pohled na věc, postavil se výzvě vědců Jiří Pospíšil
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

S pokračujícím přílivem migrantů do Evropy houstne atmosféra v zemích, kterých se nejvíc dotýká. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann zareagoval na rekordní počet uprchlíků v Německu slovy, že pokud se na řešení nebudou podílet všechny země Evropské unie, bude nutno přistoupit k obnově hraničních kontrol. Vnímáte to jako planá slova, nebo jako skutečnou hrozbu blížícího se konce Schengenu?

Schengen je, bohužel, skutečně v ohrožení. Již delší dobu varuji, že pokud nebude Evropská unie aktivně řešit uprchlickou krizi, dojde k demontáži Schengenu. Pro zemi, jako je Česká republika, by to byl velmi negativní vývoj, proto musíme společně se zeměmi, do nichž míří nejvíc uprchlíků, tlačit na to, aby byla zajištěna neprodyšná ochrana vnější schengenské hranice. Když se to povede, skončí hlasy volající pro rušení Schengenu. Chápu ale, že Bavorům dochází trpělivost. Četl jsem, že letos na imigranty vynaloží až tři miliardy eur, vždyť to je jako roční schodek našeho státního rozpočtu.

V Německu stoupá aktivita, ale i agresivita odpůrců přijímání imigrantů. Demonstrace a násilnosti v okolí ubytovny pro běžence v saském Heidenau odsoudila kancléřka Angela Merkelová, která navíc při návštěvě tamní ubytovny slíbila, že německý stát bude nadále uprchlíkům pomáhat. Přitom ale i ona požaduje, aby se na pomoci podílely i další členské země EU. Není to německý diktát všem ostatním, jak si musí počínat, a nesměřuje vývoj k tomu, aby ke schválení kvót pro přijímání migrantů tentokrát už došlo?

Doufám, že ne, protože země, které kvóty odmítaly v „minulém kole“, těžko budou nyní souhlasit. Řešení není v kvótách, ale v tom, aby se po australském vzoru chránila vnější schengenská hranice a aby byly rychle vraceni ekonomičtí uprchlíci. Umělé rozdělování uprchlíků do jednotlivých států je cesta do pekel.

Koncem dubna jste jako jediný z europoslanců zvolených za TOP 09 nehlasoval pro zavedení kvót. Nezmění Váš názor hlasy z tábora našeho mocného západního souseda nebo postoje TOP 09 včetně jejího předsedy Karla Schwarzenberga?

V politice jsem vždy říkal, co si myslím. Ve většině evropské agendy se s TOP 09 a Karlem Schwarzenbergem shoduji, v případě kvót je ale můj odmítavý postoj natolik zásadní, že patří mezi několik málo věcí, v nichž se s postojem šéfa TOP 09 rozcházím. Nicméně i v TOP 09 je nemálo členů, kteří můj názor v této věci sdílí.

Ještě jednou ke kancléřce Merkelové, která řekla, že nelze tolerovat ty, kdo nejsou připraveni pomoci tam, kde právo i lidskost pomoc přikazují. Vybavuji si, jak jste před časem prohlásil, že předseda Evropského parlamentu Martin Schulz nemá pravdu, když tvrdí, že členské země EU odmítáním kvót pro uprchlíky prokazují svůj egoismus. Neschyluje se k tomu, že nás pravda páně Schulze a paní Merkelové převálcují, nebo tomu lze nějak čelit?

To závisí hlavně na české vládě, aby se postarala o to, že náš postoj k řešení uprchlické krize nikdo nepřeválcuje. Trvám na tom, že odmítání kvót není egoismem, ale racionálním pohledem, jak bránit rozbití Evropské unie. S kancléřkou Merkelovou souhlasím, že je třeba pomáhat lidem v nouzi, ohroženým na životě, pronásledovaným a tak dále, ale máme zřejmě odlišný názor, jak by ta pomoc měla vypadat. Nemůže to totiž dopadnout tak, že necháme Evropu zaplavit ekonomickými uprchlíky, což vyvolá krizi, kvůli které pak nebudeme schopni pomoct ani těm, kteří ji opravdu potřebují.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčte. Zeman důrazně ve věci Donalda Trumpa

4:44 Mlčte. Zeman důrazně ve věci Donalda Trumpa

Trump zasedne k jednacímu stolu s Putinem a vyjedná mír na Ukrajině. Je o tom přesvědčen bývalý prez…