Jak se díváte na to, jak Evropa jedná v rukavičkách s Řeckem?
Myslím, že hra už opravdu skončila. Řecko zbankrotovalo a Evropa by neměla tvrdit, že se to nestalo. Měla by Řecku pomoci k tomu, aby se už z eura osamostatnilo, určilo si svoji měnu, nastartovalo svoji ekonomiku vlastními silami, a ne spoléháním na cizí peníze. Mně strašně vadí a urážejí výkřiky vládní Syrizy a premiéra Tsiprase, že věřitelé jsou teroristi a fašisti a že Řekové mají svou hrdost, a proto řekli ne podmínkám věřitelů. Hrdost je moc hezká věc, ale myslím, že hrdý člověk své závazky plní a jeho váha ve společnosti roste právě s tím, jak dodržuje pravidla, která dobrovolně přijal. Řekové si prostě nezodpovědně a hazardně zahrávají s Evropskou unií a myslím, že je na čase jim říci, že už projeli tou křižovatkou, o které mluví, na červenou, nerespektovali ani stopku, a je třeba je z eura vyřadit.
Jak to podle vás dopadne? Evropští lídři už Řecku mnohokrát pohrozili, že když nepřistoupí k reformám, další peníze nedostane, ale pořád ustupují a dávají další a další termíny pro uzavření dohody. Není to pořád dokola? Myslíte, že už evropským politikům dojde trpělivost, nebo se budou za každou cenu snažit vymyslet nějaký způsob, jak udržet Řecko v eurozóně?
Myslím, že jsou samozřejmě dvě možnosti: buď se budou do řecké díry sypat další peníze a občané v eurozóně budou čím dál víc pochybovat, jestli má smysl setrvávat nejen v eurozóně, ale v Evropské unii, protože budou vidět, že ti, kteří Evropskou unii řídí, vůbec neposlouchají, co jim občané různými způsoby sdělují. Takže buďto vyhoví Řecku a ta hrůza bude jen pokračovat, ale nevím, jestli se najde blázen, kerý by tam sypal své peníze, to by byl nezodpovědný hazard ze strany státu nebo banky, které by na to peníze použily. Když tohle Evropská unie neutne, sdělí všem zemím v Evropské unii: pravidla neplatí. A vzniká obrovský chaos, který pak podle mne povede k rozpadu Evropské unie.
Myslíte si, že situace Řecka a neschopnost evropských politiků přimět Řecko k plnění závazků nebo ho odstřihnout od evropských peněz může mít tak katastrofální následky pro celou Evropskou unii, že to může vést až k jejímu konci?
Jsem přesvědčena, že to má na Evropu obrovský vliv. Protože Řecko se neocitlo v problémech samo. Ale například Irsko nebo Lotyšsko musely přijmout tak těžké reformy, které byly pro tamější společnosti obrovským břemenem, Lotyši nebo Slováci mají nesrovnatelně nižší životní úroveň než Řekové, a pořád se mají dívat na to, jak Řekové vykládají, že je pod lidskou důstojnost, když mají přijmout reformy, které by jim ale pořád zachovávaly mnohem větší platy a důchody, než jsou v zemích, které jim na tyto platy a důchody půjčují. Má to obrovský vliv na ostatní, je to demoralizující. Je to jako ve sportu nebo jakémkoli jiném oboru lidského chování: buďto pravidla platí, nebo neplatí.
Řekové mají například povinnou volební účast, k referendu jich přišlo šedesát procent, čtyřicet procent jich zůstalo na plážích a nikdo tu povinnou účast nevymáhá. Takhle benevolentně přistupují ke svému zákonu už mnoho let a myslí si, že to platí i mezinárodně, že někde něco podepíší a pak to nemusí plnit. Pak jsou tady země, jako je Itálie nebo Španělsko, které si taky nemohou vyskakovat, nejsou na tom moc dobře, kdyby se vydaly stejnou cestou – dluhy a závazky neplatíme – povede to k jednoznačnému rozpadu Evropy. Uvede ji to nejprve v chaos, dojde k obrovské destrukci, poznamená to každou zemi významným způsobem politicky i ekonomicky. Ekonomicky tak, že ekonomika každé země půjde dolů, politicky tak, že Evropa se zradikalizuje na pravém i levém křídle, a to nevěstí nic dobrého.
Jak si vysvětlujete, že politici i ekonomové Spojených států amerických vyzývají Evropu, aby dál Řecku pomáhala, odkazují na solidaritu bohatších států s chudšími, i když je to v této konkrétní situaci částečně obráceně, jak jste zmínila?
Mám dojem, že tady hraje roli spíš obava Spojených států, že Řecko v té hrůze a těžké depresi všech obyvatel, do níž se propadne tak jako tak, podlehne radikálnímu řešení. Neokomunistická Syriza má blízko k Moskvě, premiér Tsipras tam pořád jezdí a Spojené státy se obávají, že se stane trojským koněm Evropské unie, který bude napomáhat strategii Ruska a rozkládat Evropu. A Rusko si určitě nepřeje, aby Evropská unie byla jednotná a silná, aby mohla čelit například agresivním postupům Ruska, které jsme viděli na Ukrajině. Ale nemyslím, že prezident Obama a jeho administrativa v posledních letech předvedly, že mají nějaké dobré recepty, ať už na vnitřní politiku nebo v zahraničí. Myslím, že v tomto případě prezident Obama neradí Evropě dobře, protože ta solidarita s Řeckem byla prokázána po dobu nejméně pěti let, doplácí na ni mnohem chudší země, a jsem přesvědčena, že pokračování v tomto trendu bude vést jen k obrovské deziluzi. A pak neztratíme pouze Řecko, ale rozpadne se celá Evropská unie. Proto jsem přesvědčena, že Američané nejsou schopni posoudit vážnost situace mezi občany Evropy.
I kdyby k tomu nejhoršímu – rozpadu celé Evropské unie – nedošlo, určitě to ohrozí další plány na integraci nebo rozšiřování eurozóny. Myslíte si, že kvůli Řecku, ať už lídři nakonec dohodnou cokoli, bude důvěra v eurozónu i Evropsku unii otřesena?
Myslím, že teď je skutečně Evropa na vážné křižovatce, že nikdo neudělá žádný krok směrem k jejímu posilování, například přijímání dalších států, nebo přijímání nových členů do eurozóny. V tomto ohledu naprosto nechápu postoj prezidenta Miloše Zemana, který ještě před pár týdny vyzýval k urychlenému přijetí eura, když vidíme, jak se euro otřásá v základech. Já si nepřeji, aby tato měna padla, protože díky provázanosti ekonomiky by tím naše proexportní politika velmi utrpěla. Ale rozhodně není teď správná chvíle do této měny, o níž nevíme, jak se bude dál vyvíjet, vstupovat. Ani si nemyslím, že teď je čas na úvahu o posilování Evropské unie ve smyslu rozšiřování eurozóny nebo rozšiřování počtu zemí. Ale Evropa by se měla nad sebou velmi zamyslet, aby neztrácela podporu občanů, kteří projektu společné Evropy ve smyslu obchodní spolupráce a otevřených hranic ještě věří. Jestliže Evropská unie bude předvádět takové návrhy, jako dnes předvádí, mám na mysli například povinné kvóty pro migranty nebo zda se pomazánkové máslo smí jmenovat pomazánkové nebo nesmí nebo pseudoproblém kvóty pro ženy, ať už ve firmách či v politice, tak stejně ten projekt nikdo neudrží. Dojde k tomu, když nepochopí, že její problém je jinde, že například občané Evropské unie nyní očekávají, že si Evropská unie skutečně vezme jako prioritu současný problém číslo jedna, což je otázka bezpečnosti a běženců, přebuduje na to svůj rozpočet, dá na to dominantní část peněz, aby co nejvíce eliminovala toto riziko, které všichni vidíme, jestliže nezačne vážně poslouchat země, které říkají, že se nemohou dívat na tu nesmyslnou dotační politiku a na ni napojený obrovský byrokratický aparát. A říkám to s lítostí. EU se nad sebou prostě musí zamyslet, musí ukázat občanům, že si je vědoma, že hospodaří s jejich penězi, že s nimi zachází efektivně a hospodárně, že musí přiškrtit své výdaje, poučit se z řecké krize.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová