Tak co, pane Mináři? Profesor Chýla znovu o Milionu chvilek, Babišovi a Zemanovi

23.08.2019 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Lhostejnost k faktům cítí od spolku Milion chvilek pro demokracii profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd, jenž na to upozornil už v textu Fakta a mýty o auditorské zprávě. Předsedovi spolku Mikuláši Minářovi, jenž se dožadoval televizní debaty s předsedou vlády, nabídl diskusi s fakty, ale žádné odezvy se nedočkal. Více mu vadí, že tito lidé smíchají dohromady minulost Andreje Babiše, i to, že je movitý člověk, a udělají z něj zloducha a postavu, která ničí demokracii, ačkoli v případě údajného střetu zájmů, čerpání dotací nebo v kauze Čapí hnízdo hovoří fakta v jeho prospěch.

Tak co, pane Mináři? Profesor Chýla znovu o Milionu chvilek, Babišovi a Zemanovi
Foto: Archiv JCh
Popisek: Prof. Jiří Chýla, CSc., Fyzikální ústav Akademie věd České republiky

Váš blog s názvem Fakta a mýty o auditorské zprávě vzbudil velkou pozornost a ještě o dost více to platí pro rozhovor, který jste následně poskytl pro ParlamentníListy.cz. V souhrnu si oba texty přečetlo téměř čtvrt milionu lidí. S jakými reakcemi jste se následně setkal?

Byly převážně kladné, ale záporných také pár bylo. To, co mě skutečně překvapilo, bylo, že na základě toho, co jsem napsal na blogu, a především toho, co jsem řekl pro Parlamentní listy, se mnou přerušil kontakty kamarád, kterého znám 46 let. Ještě nedávno jsme spolu chodili do hospody, fantastický kamarád. A dokonce mi to ani neřekl do očí, dozvěděl jsem se zprostředkovaně, že ho to zklamalo a že se mnou přerušuje kontakt. Že se prý zastávám Babiše a podobně. Kdyby přišel do hospody a řekl: „Jirko, co tam říkáš za nesmysly, to mi vadí“ nebo „Styď se za to“, ale to neudělal, to mě mrzí. Čekal bych, že po 46 letech mi řekne i nepříjemné věci, probereme to, třeba se i pak nebudeme stýkat, ale aspoň si to vyříkáme mezi sebou a nedozvím se to zprostředkovaně.

Po demonstraci na Letné, kam dorazilo zhruba tolik lidí, kolik si jich přečetlo dva výše zmíněné texty, jste napsal další blog s názvem Srážka s realitou na Letenské pláni, v jehož závěru jste nabídl Mikuláši Minářovi ze spolku Milion chvilek pro demokracii nikoli dialog, s Andrejem Babišem, jehož se dožadoval před televizními kamerami, ale s fakty, kdykoliv a kdekoliv, stačí říct. Projevil někdo zájem?

Já jsem chválil manifest této iniciativy, který přednesla na Letenské pláni paní Rybníčková. Píše se v něm: „Zajímej se, informuj se, co se děje, na státní, ale i na lokální úrovni, ověřuji si zdroje, naslouchej, naslouchej, jak to vidí druzí, mají pro to své důvody, respektuj je, vysvětluj, vysvětluj, jak to vidíš ty, co podporuješ, co ti vadí, co bys chtěl, vysvětluj, nepřesvědčuj, tlak vyvolává protitlak, jednej, hledej co můžeš dělat ty, co funguje podporuj, co ti vadí změň, co ti chybí tvoř, inspiruj se a inspiruj, přijmi svou odpovědnost, každý svým dílem rozhodujeme o tom, jak náš společný prostor vypadá“.

Ale že by se Minář nebo někdo ze spolku Milion chvilek pro demokracii v duchu tohoto manifestu ozval, to se nestalo. Myslel jsem si, že by někdo z nich mohl poslat mail a zareagovat, ale kdepak. Nabídl jsem diskusi k faktům. Byl bych potěšený, kdyby někdo z nich napsal, že nesouhlasí s tím, co píšu, pojďme se o tom pobavit. To bych ocenil, protože mi vadí míra nezájmu o názory ostatních, v tomto konkrétním případě na Babiše, kterého já podle některých hájím. Ale to nikdo neudělal.

Spolek Milion chvilek pro demokracii připomněl výročí událostí z 21. srpna 1969 pochodem z Václavského náměstí na Hradčanské náměstí. Organizátoři chtěli nejen připomenout potlačení tehdejších demonstrací, ale také poukázat na současné politické problémy. Terčem byli jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš. Co té jejich kritice zacílené na rozdělování společnosti nebo střet zájmů říkáte?

Na ty demonstrace chodí různí lidé, třeba jeden můj dobrý známý, kterého si velice vážím, akademik, protože cítí potřebu se k tomu přidat. Mně nevadí, že proti něčemu demonstrují, ale mělo by to být něco podstatné. Třeba vyčítají Babišovi, že se spolčil se Zemanem, protože počítá s tím, že mu udělí milost, ale to je úplná ptákovina.

Jen si vezměte, že letos uplynulo deset let od chvíle, kdy měla spáchat trestný čin Vlasta Parkanová. Měla připravit Česko o 800 milionů tím, že si podle policie a státního zástupce nevyžádala posudky při nákupu letadel CASA. Trvalo tři roky, než vyhotovili žádost pro Poslaneckou sněmovnu, aby ji vydali. Pak další tři roky trvalo, než státní zástupci sesmolili žalobu a dali to k soudu, který to ale vrátil. Na konci roku 2016 teprve začalo soudní řízení a nikde nic. Takže pokud by mělo dojít k pravomocnému odsouzení Andreje Babiše, tak by mu tu milost rozhodně nemohl udělit Miloš Zeman, možná ani příští prezident, ale až ten přespříští. Takže si vůbec nedovedu představit, že by Andrej Babiš kalkuloval s tím, že by mu Miloš Zeman udělil milost.

Ale připomenu, že v roce 1995 tehdejší prezident Václav Havel nařídil zastavit trestní stíhání své kamarádky Marty Chadimové ve věci restitučního podvodu, když jí hrozil trest za zfalšování dokladů, které jí pomohly získat v restituci dům na Loretánském náměstí. Nepřicházelo by v úvahu, že by Miloš Zeman postupoval stejně a ochránil by Andreje Babiše stejně jako jeho předchůdce svou parťačku z disentu?

Pokud by prezident trestní stíhání zastavil, tak by Babišovi jedině uškodil. To by bylo to nejhorší, co by pro něj mohl udělat, protože pak by na něj veřejnost pohlížela jako na vinného. Tím by mu nepomohl, ale politicky zlikvidoval. Zastavení trestního stíhání Milošem Zemanem by bylo pro premiéra Babiše politicky smrtící. To, že spolu ti dva drží, je dané celkovou politickou situací. Když byli u moci Zeman s Klausem, tak to také byly dvě silné váhy. V roce 2001 podaly ODS a ČSSD společně návrh na změnu volebního zákona, podával ho nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, tehdejší vicepremiér a ministr spravedlnosti Zemanovy vlády. Chtěly upravit D´Hondtovu metodu tak, že zmenšily volební obvody a změnily D´Hondtovy násobitele.

Když se to udělá vhodně, tak z poměrnému volebního systému uděláte většinový. Schválila to Poslanecká sněmovna dokonce ústavní většinou, ale Ústavní soud to zrušil, protože by volební systém formálně zůstal poměrný, ale de facto by se z něj stal většinový. Také v prezidentských volbách se podporovali, i když prohlašují, že mají zásadní odlišné názory, tak Klaus říkal, že jedině Zeman. Stejně tak u Zemana a Babiše to vidím jako partnerství dvou těžkých vah, které drží pohromadě to, že to oběma umožňuje dělat věci, které by jinak dělat nemohli. Oba se potřebují, ale určitě ne proto, že by Babiš počítal s tím, že mu Zeman pomůže s Čapím hnízdem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…