Tak trochu jiný poslanec od Gazdíka: Přijetí v Bílém domě jako pocta? Spíš se začali zajímat o naše obří státní zakázky

16.03.2019 10:40 | Zprávy

ROZHOVOR „O poctě by se dalo hovořit, kdyby se ČR opět nestala zajímavou pro některé velmoci obřími státními zakázkami v oblasti vyzbrojování a dostavby jaderných elektráren,“ hodnotí schůzku Andreje Babiše s Donaldem Trumpem poslanec Petr Pávek (STAN). Podle dlouholetého starosty Jindřichovic pod Smrkem je dvacet let českého členství v NATO jedním z důležitých pilířů skutečnosti, že Česká republika patří mezi nejbezpečnější místa na světě. „Vnímám jedinou, do dnešního dne neobjasněnou situaci, na které jsme se v rámci NATO více či méně podíleli a která mi osobně vadila. Tou bylo rozbití bývalé Jugoslávie,“ dodal Pávek.

Tak trochu jiný poslanec od Gazdíka: Přijetí v Bílém domě jako pocta? Spíš se začali zajímat o naše obří státní zakázky
Foto: STAN
Popisek: Petr Pávek

Ukázala návštěva Andreje Babiše v Bílém domě dobře nastavené vzájemné vztahy? Bylo dobře, že Babiš navštívil i CIA? Lze brát návštěvu v Bílém domě jako poctu?

Bilaterální jednání na nejvyšší úrovni mezinárodního kontextu jsou obecně v zájmu ČR. O poctě by se dalo hovořit, kdyby se ČR opět nestala zajímavou pro některé velmoci obřími státními zakázkami v oblasti vyzbrojování a dostavby jaderných elektráren.

Co vzájemný obchod s USA? Měli bychom nyní koupit americké vrtulníky? A co dostavba jaderných elektráren, mají nyní Američané větší šanci se na ní podílet? Proč je případně preferovat před Rusy?

Nepovažuji se za experta na vojenskou techniku, tak se k ní nebudu, na rozdíl od energetiky, vyjadřovat. Neumím si představit, že by stát nebo státem pověřená a ovládaná firma nevypsala výběrové řízení, ze kterého vzejde jako vítěz ten uchazeč o zakázku, který předloží nejlepší nabídku. Ta bude muset vyhovovat jak z hlediska kvality a vhodnosti technologie, tak z hlediska financování dostavby JE včetně účasti českých firem na celém projektu, tak národní bezpečnosti.

Před dvaceti lety vstoupila ČR do NATO. Jak členství s odstupem dvou dekád hodnotit, je pro nás přínosem? Měli bychom v rámci aliance být aktivnější – například v Afghánistánu?

Zdá se, že žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí na světě a naše členství v NATO je bezesporu jedním z pilířů tohoto pozitivního stavu. Vnímám jedinou, do dnešního dne neobjasněnou situaci, na které jsme se v rámci NATO více či méně podíleli a která mi osobně vadila. Tou bylo rozbití bývalé Jugoslávie.

Americký prezident Donald Trump velmi důrazně upozornil evropské členské státy NATO, že neplní, co slíbily – totiž přispívat na obranu 2 % HDP. Česká republika je nyní na pouhých 1,11 % HDP. Je to naše ostuda? A měli bychom se na 2 % dostat do nejrychleji, nebo je lepší postupovat pomalu?

Při vstupu do každého klubu nebo spolku vyjadřujeme souhlas s výší členského příspěvku i se skutečností, že je naše členství v něm vázáno na jeho řádné placení. ČR se při vstupu zavázala, stejně jako ostatní členské státy, dávat na obranu 2 % z HDP. Pokud jsme tak nečinili, porušovali jsme podmínky, za kterých jsme se stali členem. Souhlasím s úhradou 2 % z HDP na obranu, tzn. na investice do naší vlastní armády a její mise.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Teď si je Fiala bude platit sám. Hrozba násilí v kampani

10:25 Vidlák: Teď si je Fiala bude platit sám. Hrozba násilí v kampani

VIDLÁKUV TÝDEN Trump si nejspíš spočítal, že vliv přes Twitter a jiné sociální sítě je levnější a si…