Prošel vládní balíček, který vláda nazývá opravný. Stále máte za to, že balíček je ve skutečnosti „otravný“, jak jste uvedl v Událostech, komentářích?
Já jsem o tom hovořil nejen v Událostech, komentářích na ČT, ale psal jsem o tom už na jaře a vyjadřoval jsem se k tomuto tématu i na Parlamentních listech. Ano, schválený balíček vůbec není opravný. Je to jakýsi soubor opatření, který patří spíše do doby před 40 lety. Je to balíček, který je nepřátelský vůči českým domácnostem, vůči českým firmám a jsou to opatření nic neřešící současnou vysokou cenovou hladinu (pozor, nejenom inflaci), ale ani extrémně vysoké tempo zadlužování, pokles reálných mezd, pokles životní úrovně a pokles HDP. Za tzv. opravný balíček zaplatí pouze a pouze české domácnosti a české firmy. Vláda se vůbec nesnaží o to, aby se snížila byrokratická zátěž, aby se snížily a sjednotily agendy, které vede stát. Vládní balíček vůbec neřeší situaci, která v ČR nastává v souvislosti s naprosto nesmyslným zvyšováním výdajů některých kapitol státního rozpočtu. Tzv. opravný balíček popírá v podstatě to, s čím pětikoalice vyhrála volby. Například v původním rozpočtu na rok 2024, který byl schvalován vládou, docházelo dokonce ke snížení výdajů na školství. To bylo nakonec tlakem veřejnosti sice zvráceno. Od roku 2021 do roku 2024 vzrostly například výdaje na Ministerstvo obrany, na takzvanou obranu, více než o 100 %. Z roku na rok je tento nárůst téměř 40 mld. Kč, to je 35 %, a je dokonce absolutně vyšší, než je nárůst výdajů Ministerstva práce a sociálních věcí, přes které jdou všechny sociální dávky včetně dávek, které posíláme cizincům, respektive migrantům. Takže tzv. opravný balíček je nepřátelským aktem vůči českým domácnostem a české ekonomice.
Končí rok a s koncem roku přicházejí statistiky. Pro Česko dost nelichotivé, je v recesi. Nakonec dokonce i větší, než bylo původně oznámeno. Myslíte, že příští rok se ČR vzpamatuje?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta