Do zelených zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem se na takzvané mapě cestovatele posunula řada zemí. Patří mezi ně mimo jiné Itálie, Bulharsko, Německo nebo Rakousko. Pro tyto země neplatí žádné povinnosti při příjezdu do ČR. Lidé se postupně rozjíždějí na dovolené. Mimochodem, Chorvatsko už je přístupné bez omezení. Pane doktore, není to přece jen rizikové takto rozvolnit cestování?
Jistě by bylo ideální uzavřít naše hranice až do úplného vymizení pandemie ve světě, ale z mnoha důvodů to není možné. Jedním z nich jsou ekonomické důvody a také to, že turistický průmysl je pro mnoho evropských zemí v letních měsících nesmírně důležitým zdrojem příjmů. Důvodem, proč se virus covid-19 tak „úspěšně“ rozšířil po celém světě, je právě globalizace, tedy v tomto případě masivní přemísťování velkých počtů obyvatel v rámci přelidněné planety Země. Jenom se potom čekalo na to, až příroda „upeče“ patologické agens /virus či bakterii/ vhodných vlastností nebo až jí pomůže člověk v rámci svých snah manipulovat s genetickou výbavou některých z těchto organismů. Bohužel obojí je přirozenou a neměnnou cestou, kterou se bude vývoj nadále ubírat a my bychom se na to měli jako stát i lidstvo připravit. Předesílám, že není mojí snahou kohokoli strašit, a tím nad ním získávat moc, jenom prezentuji své názory a obavy. Závěrem k této otázce bych chtěl říci, že chápu a podporuji určité rozvolnění cestování do málo rizikových zemí, ale důrazně varuji před návštěvou rizikových zemí bez mimořádně přísných návratových opatření.
Od 1. července začne platit společný evropský covid pas. Do jaké míry pomůže udržet epidemii pod kontrolou? A je to dobrý nápad?
Mně na tom vadí, že se zavádí jakýsi centralizovaný evropský kontrolní digitální systém, který bude možno potom využít v budoucnu pro kontrolu a omezování pohybu občanů, kteří budou systémem prohlášeni jako nebezpeční pro své okolí a společnost i z jiných než medicínských důvodů nebo by mohl být tento medicínský důvod zneužit k jejich omezování a perzekuci i v rámci pohybu v České republice. Kromě toho sama jste uvedla, že některé evropské země jsou nyní přístupné bez omezení, i když je pravda, že určité zhoršení v podzimních měsících se dá očekávat. Dále bych poukázal na to, že při posuzování podmínek udělení covid pasu není brán v potaz nejdůležitější údaj, a to je hladina protilátek v krvi a buněčná imunita. Tím pádem mnozí občané, kteří onemocnění covid-19 prodělali bez příznaků, jsou znevýhodněni.
Vy osobně, strávíte dovolenou v tuzemsku nebo pojedete do zahraničí?
Kde strávím dovolenou, pokud v nastávající hektické předvolební době najdu nějaký volný čas, ještě nevím. Ubytovací kapacity v České republice se zdají být značně obsazené. Máme ze Zlína kousek na Slovensko a jako pěší turisté tuto krásnou zemi máme ve velké oblibě. Moje partnerka je nyní sama na Sardinii u moře a cvičí zde jógu. Nechala se kvůli tomu vakcinovat, ale stejně musela podstoupit i antigenní test.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Daniela Černá