To je za hranou šílenství. Kateřina Konečná vyzývá ke kontrole fungování BIS. Má tyto pochybnosti

03.02.2019 17:15 | Zprávy

ROZHOVOR „Je moc hezké, že se oči bruselského ostříže Junckera stále dívají do Sýrie, Ukrajiny, Libye, Turecka, Venezuely, ale občas by se měly zatoulat i na životy občanů EU,“ říká komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz promluvila ohledně dvojí kvality potravin v zemích EU a v té souvislosti o obrovském selhání jednotného trhu. Vyjádřila se ke smlouvě o společném partnerství mezi Německem a Francií a zmínila možnost ještě výraznějšího válcování států, jako například právě České republiky, při rozhodování o podobě EU. Promluvila také o vojácích v Afghánistánu.

To je za hranou šílenství. Kateřina Konečná vyzývá ke kontrole fungování BIS. Má tyto pochybnosti
Foto: Archiv KK
Popisek: Kateřina Konečná, europoslankyně za KSČM

Paní poslankyně, vy jste na svém facebookovém profilu uvedla, že se Vám podařilo prosadit kritickou zprávu ENVI ohledně dvojí kvality potravin. Co to v reálu znamená? Opravdu se podaří (a kdy?), abychom měli stejnou kvalitu potravin jako západní Evropa? Před pár měsíci jsme se o tom spolu už bavily a vím, že o to bojujete již dlouho….

Spolu s kolegy se mi podařilo prosadit kritickou zprávu výboru ENVI ohledně dvojí kvality potravin, která obsahovala řadu mých vlastních pozměňovacích návrhů, včetně úplného zákazu dvojí kvality potravin u jídla pro malé děti. Zpráva výboru ENVI ke dvojí kvalitě potravin byla usnesením ke zprávě hlavního výboru IMCO ke dvojí kvalitě zboží na trhu EU. To znamená, že část věnující se dvojí kvalitě potravin byla jen jedním z dílků většího celku věnujícímu se problematice rozdílů ve kvalitě všech typů zboží, bez ohledu na to, jestli se jedná o jídlo nebo třeba čisticí prostředek.  Následně tento celek odhlasoval Evropský parlament, jako kritiku současného vztahu s přesnými návrhy, jak jej změnit. Nicméně jedná se v jádru o právně nezávazný dokument - výzvu ke změně. Pro opravdovou změnu, kterou občané pocítí, musí přijít B a tímto B je v současnosti projednávaná změna směrnice o nekalých obchodních praktikách, kde zaleží na tom, aby dvojí kvalita byla zařazena na seznam nekalých obchodních praktik. Pokud se tak stane, jakože zatím to vypadá, že ano, tak potom již je to jen otázka času, než se kvalita srovná. Nicméně to samozřejmě bude trvat několik let, protože směrnici je potřeba nejprve implementovat (přenést do našeho právního řádu), naše orgány se musí naučit výrobce trestat za tuto praktiku atd. Doufám, že se nám podaří tento dokument uzavřít ještě před koncem tohoto volebního období. Čili bude to ještě chvíli trvat, ale nejsme na špatné cestě.

Když jsme u toho, co vůbec říci na to, že třicet let po revoluci je jiná kvalita potravin pro západní a východní trh? A že mnozí lidé jezdí za lepší kvalitou jídla a často přitom i nižší cenou například do Německa, nebo i Rakouska, kde je průměrná mzda mnohonásobně vyšší než u nás? O čem toto vypovídá? 

Dvojí kvalita potravin je obrovské selhání jednotného trhu. Pokud Evropská komise řeší pomazánkové máslo, složení českého vaječného likéru nebo tuzemský rum, a přitom roky ignoruje, že v České republice a jinde ve střední Evropě mají potraviny od stejné značky jiné a horší složení než v Německu, tak to je absurdní.  

EU by si také měla uvědomit, že v rámci honby za jednotným trhem zcela zapomněla na sociální stránku. Propastný rozdíl mezi životní úrovní mezi některými regiony, ale i mezi starými a novými členskými státy se nezlepšuje. Obávám se navíc, že se zlepšení jen tak nedočkáme. Po referendu o brexitu se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker rozhodl nastartovat debatu o budoucím vývoji EU a předložil pět scénářů. Pouze jeden z nich počítal se spoluprací i v sociální oblasti a jinak šlo vlastně pouze o jednotný trh. Jenže tento scénář ještě k tomu navrhoval de facto federalizaci!  

Je moc “hezké”, že se oči bruselského “ostříže“ Junckera stále dívají do Sýrie, Ukrajiny, Libye, Turecka, Venezuely, ale občas by se měly zatoulat i na životy občanů EU. 

Zhruba třicet významných světových osobností, mezi nimi i Milan Kudera, připojilo svůj podpis k manifestu, varujícím před nástupem populismu. Umělci mají obavy nejen z právě probíhajícího Brexitu, ale třeba i z květnových evropských voleb. Co na to říkáte? Domníváte se, že by takový manifest mohl něco ovlivnit?  

Ať si text každý přečte a sám zhodnotí jeho hodnotu. Je těžké posoudit, jaký bude mít tento text dopad a pouze evropské volby rozhodnou, zda či jak rychle upadne tento manifest v zapomnění. 

Francie a Německo podepsaly smlouvu o společném partnerství, které výrazně pozmění podobu společné Evropy. Oba státy budou nově vystupovat jako jeden celek v obranné a zahraniční politice a budou koordinovat své postoje v rámci EU a NATO. Jde o krok správným směrem? Je třeba pracovat na dalším sjednocení Evropy? Co to bude podle Vás znamenat pro další státy EU? 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

smlouva s Vatikánem

Mohu se zeptat, k čemu nám taková smlouva je dobrá a k čemu nás zavazuje? Oč v ní jde? A je pravda, že představitelé církve nebudou smět nebo muset nahlašovat třeba zločiny, když jim je někdo svěří jako zpovědní tajemství? A myslí třeba smlouva i nějak to, že duchovní často sami páchají trestnou čin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák dohrál kauzu s Černochovou a zavíráním. S radostí

9:38 Vidlák dohrál kauzu s Černochovou a zavíráním. S radostí

VIDLÁKŮV TÝDEN Já vždycky myslel, že být levičák znamená, že se biju za lidi v podpalubí a netančím …