To si dělají legraci? Zbrojení NATO se vydává za vědu a výzkum. Konečná nám předčítala z programu vlády a nevěřila

20.01.2022 15:18 | Rozhovor

„Vláda by se v první řadě měla starat o občany, nikoliv o zisky energetických gigantů a levnou energii pro Němce s jejich podivnou energetickou politikou,“ říká europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná a dává za příklad Francii. V rozhovoru se pustila do programového prohlášení vlády a varovala, že „k nejohroženějším skupinám mohou brzy patřit zaměstnaní lidé“. Vyjádřila se také k odchodu zdravotníků do zahraničí. Ohodnotila i seriál Devadesátky a vrátila se k „výsledkům“ Havlovy amnestie.

To si dělají legraci? Zbrojení NATO se vydává za vědu a výzkum. Konečná nám předčítala z programu vlády a nevěřila
Foto: Archiv KK
Popisek: Kateřina Konečná

Paní poslankyně, v minulém rozhovoru jsme se bavily o tom, že Evropská komise sice zařadila jádro a zemní plyn mezi uznatelné zdroje, vy sama jste ale podmínky označila za „nesplnitelné“. Zmínila jste, že je to výsledek práce jak minulé, tak současné vlády. Nyní jste na FB uvedla, že „Francie přikázala EdF (francouzská obdoba ČEZ), aby zákazníkům prodávala elektřinu levněji. Je třeba se inspirovat ve Francii.“ Co konkrétně by podle vás měla vláda ČR v tomto směru udělat?

V první řadě by se měla starat o občany, nikoliv o zisky energetických gigantů a levnou energii pro Němce s jejich podivnou energetickou politikou. KSČM hned po jmenování Fialovy vlády vyzvala členy a členky kabinetu k tomu, aby okamžitě zastavili obchod s emisními povolenkami, které přestaly sloužit svému původnímu účelu a chopili se jich spekulanti. Přitom tvoří asi třetinu koncové ceny elektřiny. Dále jsme v KSČM toho názoru, že energie nemají být vůbec předmětem obchodování na burze. A když už ano, pak jen přebytek, který nespotřebují čeští občané a české firmy.

„Dokument plný nedoložených slibů, řada cílů postrádá vazbu na realitu a některé kroky vlády od jejího vzniku se už s tímto prohlášením dostávají do rozporu,“ uvedla jste v souvislosti s programovým prohlášením vlády. Můžete být prosím pro čtenáře PL konkrétnější?

To udělám velmi ráda. Třeba už v preambuli programového prohlášení najdeme, že Fialův kabinet chce, aby ČR obstála „v konkurenci dalších vyspělých zemí“. To si dělají legraci ve chvíli, kdy se zásahy jejich vlády reálně snižují výplaty lidí. Mimochodem v těch vyspělých zemích – například Německu – už dnes mají trojnásobné platy. Tak jak v té konkurenci chtějí obstát?

Dalším příkladem je, že Česká republika „potřebuje odpovědnou rozpočtovou politiku, která zabrzdí nesmyslné rozhazování peněz“. To stihla vláda ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN pošlapat ještě před tím, než to programové prohlášení napsala. Jen připomenu tři nová ministerstva, rozšíření počtu místopředsedů Sněmovny, přes sedmdesát nových pozic na Úřadu vlády, nespočet trafik pro neúspěšné Piráty. A to máme teprve začátek funkčního období…

Na jiném místě zase tvrdí, jak pro ně bude priorita věda a výzkum, což bych jim i schvalovala. Pak se ale podíváte na reálná čísla a místo na vědu chtějí vydávat dvojnásobek finančních prostředků na zbrojení a NATO. A tak bych mohla pokračovat donekonečna.

Zmínila jste také, že k nejohroženějším skupinám mohou brzy patřit zaměstnaní lidé. V jakém smyslu?

Za prvé přijde útok na Zákoník práce. Zatím se to zaklíná do krásných slov „flexibilnější podmínky“. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová však už jednou prozradila, co se pod tímto termínem skrývá – vyhazov z práce bez udání důvodu. Naprosto z říše bláznovství je pak nepochopitelné snížení odvodů zaměstnavatelů o 2 %, které vláda plánuje, což je výpadek asi 40 mld. korun. Dvojsečná je podpora dohod o provedení práce, protože na ně doplácí jak zaměstnanec, tak stát. Původně měly být doplňkem pracovních smluv, ovšem realita ukazuje, že je často nahrazují, což je jednoznačně špatně. Toto všechno bude muset někdo zaplatit. A vzhledem k tomu, že už teď je inkaso daně z příjmů zaměstnanců vyšší než u firem, tak je asi jasné, kdo tuto zátěž na svých bedrech ponese.

Naprosto děsivý je plán vlády – rovněž z programového prohlášení – „zjednodušení přílivu pracovní síly“. K čemu to povede? K devalvaci ceny práce a k dalšímu zhoršení odměňování českých zaměstnanců.

Pětikoalice se naopak vůbec nehodlá zabývat tím, jak řešit nízké odměňování pracujících, nebo rozmach pracovních agentur, což je novodobý otrokářský nástroj. Snad ještě s hypotékami. Vlastně se dá říct, že celkově z kroků a proklamací vlády Petra Fialy vyplývá, že zaměstnanci jsou v hierarchii zájmu (spolu s důchodci) až na posledním místě.

Ve svém internetovém pořadu Bez obalu jste právě v souvislosti s programovým prohlášením vlády připomněla i Miroslava Kalouska. Co říkáte na to, že ministr Válek navrhl Kalouska do správní rady VZP?

Vládní partička se vrací ke kořenům z let 2006–2013 a v mnoha případech ještě dál do devadesátek, které jsou u nich něco jako Belle Époque, tedy zlatá éra. Je to děsivé. A snad ještě děsivější je fakt, že to zatím asi jejich voličům nevadí.

Když jsme u VZP a zdravotnictví, zmínila jste také, že v programovém prohlášení vlády vám chybí, jak chce vláda řešit nedostatek zubařů a vlastně lékařů vůbec. Jaká je tady podle vás cesta? Řada lékařů i ostatního zdravotnického personálu jde za většími výdělky do zahraničí…

A to je právě ta chyba. Myslím, že pokud zde dostali možnost vystudovat, měli by české společnosti také něco vrátit. Třeba v podobě toho, že si odslouží pět let někde na venkově. Jednoduché a účinné řešení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…