Tohle Němci nesmí udělat, varuje Marian Kechlibar před návrhem, který ohrožuje Česko. A varuje Andreje Babiše

04.02.2019 10:31 | Zprávy

ROZHOVOR Matematik a publicista Marian Kechlibar si všímá „nejtupější energetické politiky na světě“. To nejsou jeho slova, nýbrž výrok renomovaného amerického deníku Wall Street Journal. A týká se našich sousedů z Německa. Ti chtějí brzy uzavřít všechny jaderné i uhelné elektrárny. „Pokud se do toho Němci vážně pustí, stanou se jim sousední státy včetně ČR energetickým rezervoárem,“ domnívá se Kechlibar. A vyjadřuje se i k Cášské smlouvě, která prohlubuje provázání Německa s Francií...

Tohle Němci nesmí udělat, varuje Marian Kechlibar před návrhem, který ohrožuje Česko. A varuje Andreje Babiše
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Neustále se spekuluje, zda letos přijde recese. Ať už kvůli problematickým výsledkům německé ekonomiky, nebo pro předluženost té čínské. Jaká je to zpráva pro naši zemi, co by měla vláda udělat, abychom rok oslav třiceti let demokracie přestáli v dobrém ekonomickém zdraví?

Podíváme-li se na ty země, které poslední velkou krizi po roce 2008 odnesly nejhůře, vesměs měly příliš vysoké veřejné dluhy a byly zvyklé si půjčovat na běžný provoz státu. Takže moje rada by byla: nežít nad poměry a utrácet jen to, co bylo vyděláno.

Dnes je velmi populární financovat všechno kreditem, na státní i na soukromé úrovni. Ale tím zároveň vzniká velká zranitelnost. Za dobrého ekonomického počasí není problém platit úroky i z vysokého dluhu, ale klesne-li příjem (státní kasy nebo soukromého jedince) a vzrostou-li úrokové sazby, dlužník se náhle ocitne v kleštích.

Německá vláda před pár dny přehodnotila prognózu růstu ekonomiky roku 2019 z 1,9 % na 1,0 % čili polovinu. To už je dost anemická hodnota, v podstatně stagnace; a vzhledem k navázání české ekonomiky na německou musíme čekat, že i u nás zpomalíme.

Andrej Babiš by rád přesunul státní úřady do plánovaného komplexu v Letňanech. Takové Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo svou budovu na Staroměstském náměstí uvolnit Apple Storu, který chce Babiš v Praze zařídit. Dává vám to smysl?

Příběh s Apple Storem mi přijde trochu bizarní. V centru Prahy je přeci dostatečné množství komerčních prostor, které by si Apple mohl pronajmout, kdyby chtěl. Tržní hodnota Applu činí zhruba bilion dolarů, mnohonásobně více než rozpočet České republiky. Kdyby chtěli, můžou si pronajmout celý Pražský hrad. Nevidím důvod, proč by je sem vláda měla nějak lákat; to je jejich obchodní rozhodnutí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

18:23 Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

„V EU se jedná zejména o ideologii spojenou s progresivním liberalismem, která je prolezlá nejen vlá…